Aktualności

„KAŻDE CHWILE NA EMERYTURZE POWITAJ DUŻYM UŚMIECHEM”

24.06.2020r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w trakcie zakończenia roku terapeutycznego miało miejsce szczególne wydarzenie. W tym bowiem dniu po wielu latach pracy na rzecz osób z Niepełnosprawnością  Intelektualną, mieliśmy możliwość pożegnania Panią  Danutę Lendzion, która w lipcu odeszła na zasłużoną emeryturę. Ten moment stał się chwilą podziękowań, wspomnień i pochwał dla Pani Danki, która przepracowała 20 lat na stanowisku rehabilitant.

Przeżyła Pani w naszym Stowarzyszeniu wiele różnych wspaniałych momentów i zawirowań. Zmieniały się strategie, koncepcje i cele, ale  dla Pani, niezależnie od tego co działo się dookoła, zawsze najważniejsza była Osoba z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podsumowując swoją karierę zawodową, weźmie  Pani pod uwagę, oprócz ciężkiej pracy, jubileuszy, awansów, chwil radosnych i smutnych, również inne czynniki. Jednym z nich jest wdzięczność wszystkich tych, którym pomagała Pani przez cały okres pracy służąc im swoją  wiedzą i doświadczeniem.

Sama Pani  Danka w trakcie uroczystości  powiedziała: „Dotarłam  do etapu życia nazywanym emeryturą. Odchodząc, dziękuję  wszystkim  bardzo za współpracę, tworzenie miłej atmosfery, za to, że byliście ze mną wiele, wiele lat”. 

Szczególne podziękowania skierowała do uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej,  
z którymi na co dzień pracowała poprawiając ich sprawność fizyczną. 

My również Dziękujemy, za te piękne lata, poświęcenie i oddanie, lojalność oraz trud włożony w pracę na rzecz  Stowarzyszenia. Życzymy Pani wszystkiego dobrego i niech Pani pamięta, że Emerytura to nie koniec – to początek nowego rozdziału życia, w którym wreszcie znajduje się czas dla siebie, na realizację swoich marzeń.

 

Zarząd Koła PSONI 
Kierownik i pracownicy WTZ

 

 

Dzisiaj 5 maja, Witamy Was serdecznie na naszych wirtualnych obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie.

Każdego roku obchody Dnia Godności były ważnym świętem dla Stowarzyszenia, a także osób i instytucji z nim związanych. Samo wydarzenie miało w sobie bardzo wiele treści, przemawiało i pokazywało tak wiele, między innymi ciężką pracę i zaangażowanie pracowników, ich oddanie, wielkość podejmowanych zadań przez Zarząd Koła.

W tym roku szczególnie akcentowana jest misja Stowarzyszenia, którą jest dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także wspieranie rodzin, aby były w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z Niepełnosprawnością Intelektualną, oraz aby potrafiły przekształcać własny ból w gotowość niesienia pomocy innym. Trzymajcie tak dalej, życzymy Wam zadowolenia z tego co robicie każdego dnia, a rodzicom wytrwałości i długich, długich laty życia.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez uczestników i terapeutów WTZ i Świetlicy. Link do filmu podany jest na głównej stronie PSONI.

 


Wizyta przedstawicieli firm

HEINZ-GLAS, HENZ-PLASTICS i 2HD Sp. z o.o.

Czas oczekiwania na święta to doskonała okazja by przygotować dla kogoś niespodziankę, obdarować prezentem i sprawić mu radość.

11 grudnia, już po raz kolejny nasi darczyńcy przedstawiciele firm HEINZ-GLAS, HENZ-PLASTICS i 2HD Sp. z o.o. odwiedzili nas przed świętami, żeby przekazać czek
w wysokości 15 tysięcy złotych oraz upominki i życzenia świąteczne dla naszych uczniów, wychowanków i uczestników placówek Stowarzyszenia.

W imieniu wszystkich osób z niepełnosprawnością intelektualną Zarząd Koła PSONI w Działdowie dziękuję za wsparcie i pomoc w realizacji misji i celów Stowarzyszenia.

 

WIGILIA 2019

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku, pełen spokoju i rodzinnych spotkań. To czas, gdy łączy nas pięknie przystrojony stół, rozmowy, kolędowanie i On – biały opłatek.  Nie ma rzeczy ważniejszej niż rodzina. My również w licznej rodzinie członków Koła PSONI w Działdowie, w oczekiwaniu na Boże Narodzenie spotkaliśmy się 10 grudnia, żeby złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem.

Zapominając o codzienności  daliśmy się ponieść magicznej atmosferze w którą wprowadził nas występ uczestników WTZ i grupa uczniów z nauczycielami  NSPdP. Przy pięknie nakrytym stole, pełnym świątecznych smakołyków śpiewaliśmy wspólnie kolędy dzieląc się radością nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

JUBILEUSZ 25-LECIA KOŁA PSONI W DZIAŁDOWIE

 

Za nami 25 lat działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Działdowie, powołanego 27 września 1994 r. Uchwałą Zarządu Głównego PSONI w Warszawie.
10 października 2019 roku z okazji jubileuszu odbyła się w siedzibie stowarzyszenia gala, na którą przybyło dużo zacnych gości. Swoją obecnością uroczystość uświetniła Pani Bogusława Orzechowska Senator Rzeczypospolitej Polski  oraz przedstawiciele władz samorządowych. Licznie przybyli również dyrektorzy instytucji publicznych z powiatu działdowskiego, przyjaciele i sponsorzy, którzy od lat wspierają działalność działdowskiego Koła. Obecne były również osoby współtworzące Koło, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie, rodzice, pracownicy i podopieczni placówek.

Historia Stowarzyszenia zaczyna się w latach 90- tych,  kiedy to grupa aktywnych rodziców zaczęła stawiać pierwsze kroki próbując utworzyć koło, poznawać się nawzajem, wymieniać doświadczenia, ale przede wszystkim chciała umożliwić swoim niepełnosprawnym dzieciom dostęp do szeroko rozumianej rehabilitacji i edukacji. Wzorując się na sąsiednich gminach postanawiają powołać do życia Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Działdowie, które pozwoliłoby rozwiązać im problemy wynikające z faktu posiadania dziecka niepełnosprawnego. To miłość i troska o własne niepełnosprawne dziecko, daje im siłę do walki,
i stworzenie placówek OREW, WTZ, które funkcjonują prężnie do chwili obecnej.  Trudno w kilku słowach opisać historię i przedstawić wydarzenia ostatnich 25-lat działalności, obecni na uroczystości ze wzruszeniem obejrzeli ją w filmie pt. „25 minut na 25 lecie działalności Koła PSONI
w Działdowie”.

Uroczystości jubileuszowe wzbogaciły występy artystyczne przygotowane przez wychowanków OREW i uczniów NSPdP oraz występ wokalny zespoły z WTZ „Mogę Wszystko” z autorską piosenką „Nie jestem inny”.

W trakcie spotkania odznaczono medalem ,,Fideliter et Constanter” ,,Wiernie i Wytrwale” wieloletnich działaczy i Dyrektor OREW i NSPdP. Za okazywaną pomoc, życzliwość, wsparcie oraz wierne i wytrwałe dążenie do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną. Medale otrzymali: Teresa Płocharczyk, Halina Romanowska, Anna Dudek, Elżbieta Ławicka, Karolina Topolewska i Andrzej Lutomirski.

Podczas gali odbyło się również wręczenie „Statuetek dziękczynnych” i „Aniołów Dobroci” wykonanych przez podopiecznych placówek WTZ i NSPdP.

Anioły dobroci otrzymały osoby, które współtworzyły Koło i te, które na co dzień współpracują ze stowarzyszeniem.

Statuetki dziękczynne wręczyliśmy przedstawicielom władz samorządowych i instytucji publicznych, które w swojej pracy nie zapominają o pomocy i ulepszania warunków życia oraz godności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Podziękowaliśmy również naszym sponsorom, dzięki którym odbyło się wiele imprez i wyjazdów.
Gratulacji, życzeń i podziękowań nie było końca. Dziękowano nam za piękną postawę, za to, że tak wspaniale przez 25 lat stowarzyszenie wspiera podopiecznych i ich rodziny, że rozumie indywidualne potrzeby swoich wychowanków i dba o ich godność, dając im poczucie własnej wartości.
Na zakończenie uroczystości, dziękując wszystkim za życzenia i gratulacje, Przewodnicząca Zarządu Koła zaprosiła na jubileuszowy tort.

 

SPŁYW KAJAKOWY


17 czerwca w ramach wyjazdu integracyjnego członków Koła PSONI wybraliśmy się na Mazury, na spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutynia. To nie był nasz pierwszy spływ tą rzeką, wróciliśmy tu po dwuletniej przerwie. Spływy kajakowe wpisały się już na stałe w kalendarz naszych imprez. Członkowie Koła po raz kolejny mogli razem spędzić piękny pełen wrażeń i emocji dzień. Zafascynowanie tą okolicą nie słabnie, malowniczo położona rzeka z naturalnie powalonymi drzewami i w tym dniu optymalną liczbą kajaków, zachęciła nas do pokonania dłuższego niż zwykle odcinka trasy. Tym razem płynęliśmy około 15 km z Krutyni do Ukty - Nowy Most, z przerwą na obiad w Porcie Rosocha. Możliwość obcowania, a wręcz bezpośredniego kontaktu z dziką przyrodą, to obok samej przyjemności płynięcia kajakiem, największa zaleta tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Z dala od zgiełku miasta czas tak szybko minął, że trzeba już było wracać do domów.
Za rok znów się spotkamy.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE


14 maja 2019 r. w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Koła PSONI w Działdowie . To był bardzo ważny dzień w życiu naszego Koła, udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi i wybrano nowy Zarząd , Komisję Rewizyjną oraz Elektora na kolejną czteroletnią kadencję.

Skład Zarządu po ukonstytuowaniu:
Przewodnicząca - Anna Bonisławska
Wiceprzewodniczący – Andrzej Lutomirski
Sekretarz- Beata Gawarzycka
Skarbnik- Anna Dudek
Członek - Teresa Płocharczyk
Członek - Dorota Gesek,
Członek - Elżbieta Boćko

Komisja Rewizyjna:
Halina Romanowska - przewodnicząca KR
Elżbieta Ławicka - sekretarz
Barbara Schmidt - członek
Na Elektora wybrano Annę Bonisławską

Serdecznie dziękujemy członkom ustępującego Zarządu Koła za ich wieloletnią pracę i zaangażowanie, a nowo wybranym, Gratulujemy !!! i życzymy dużo satysfakcji w realizacji misji i celów PSONI.


 

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz