AKTUALNOŚCIZakończenie roku

GALERIA ZDJĘĆ

Po roku pełnym wrażeń i ciężkiej pracy nadszedł długo oczekiwany moment - zakończenie roku edukacyjno - terapeutycznego 2018/2019. Mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, którzy udzielili kilku porad odnośnie bezpieczeństwa podczas wakacji. Uroczystość, która odbyła się 21 czerwca uświetnił występ taneczny Naszego ucznia Pawła Łukaszczyka oraz grupy "Orewiaczki-Działdowiaczki". Uczniowie na wózkach wraz z nauczycielami zaprezentowali choreografię, autorstwa Pana Roberta Mątowskiegio. Na zakończenie nastąpiło rozdanie świadectw i dyplomów.
Dzieciom, młodzieży, rodzicom i wszystkim pracownikom życzymy udanych wakacji, wspaniałego wypoczynku i niezapomnianych przygód... do zobaczenia we wrześniu!"Aktywne wczasy nad morzem"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 10-13 czerwca 2019r. wychowankowie OREW oraz uczniowie NSPdP w Działdowie uczestniczyli w "Aktywnych wczasach nad morzem", które odbyły się w miejscowości Łazy. Baza noclegowo - żywieniowa mieściła się w Ośrodku Holiday Golden Resort. Uczestnicy wycieczki mieszkali w domkach 4 i 6- osobowych. Objęci byli pełnym wyżywieniem (śniadanie, lunch, obiadokolacja). Ośrodek zapewniał także dobrze wyposażoną bazę rekreacyjną (place zabaw, siłownia zewnętrzna, baseny, aquapark, rowery, boiska do piłki nożnej, siatkówki,), z której uczestnicy chętnie korzystali. Kurort znajdował się blisko plaży, na której chętnie przebywaliśmy. Podczas naszego pobytu pogoda nam dopisała o czym świadczy piękna opalenizna oraz wylane litry olejków do opalania. Wróciliśmy cali i zdrowi, z pełnym bagażem wspomnień.Stegna

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 5-7 czerwca br. odbyła się wycieczka "Wypoczynek nad morzem" w miejscowości Stegna. Zorganizowaliśmy ją dla wychowanków i uczniów OREW i NSPdP oraz ich rodziców. Wzięło w niej udział 17 podopiecznych z obu placówek oraz 5 rodziców. Przewodnią myślą wycieczki był wszelkiego rodzaju wypoczynek w otoczeniu morskiego klimatu. Stacjonowaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym "Krakus" w Stegnie, któremu dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i chwile tam spędzone. Czas spędzony w Stegnie i w Krynicy Morskiej dzieliliśmy pomiędzy piesze wycieczki na plażę, aktywne spędzanie czasu wolnego z wykorzystaniem boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw oraz smaczne posiłki i desery. Dopisały nam zarówno humory, jak i fantastyczna upalna, letnia pogoda. Wszystkim, dzięki którym wycieczka się odbyła, opiekunom i rodzicom, dzieciom i wychowankom, pracownikom ośrodka "Krakus" i naszemu Panu kierowcy Jarkowi oraz przedstawicielowi organu prowadzącego w osobie Pani Teresy Płocharczyk, chcieliśmy gorąco i serdecznie podziękować. Za czas spędzony razem, za Wasze uśmiechy i entuzjazm, za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i doskonałą organizację i za wspólne śpiewy w autokarze jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!!"Piknik Rodzinny"

GALERIA ZDJĘĆ

We wtorek 4 czerwca 2019r. z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki, Dnia Ojca oraz Dnia Sportu odbył się "Piknik Rodzinny". Impreza rozpoczęła się bardzo aktywnie - od wspólnego aerobiku, który został poprowadzony przez naszego nauczyciela wychowania fizycznego.
Tego dnia dużą popularnością wśród wychowanków oraz przybyłych rodzin cieszyły się stacje z zadaniami. Za każde wykonane zadanie przy stoisku z loterią odbywało się losowanie nagród, w której każdy los wygrywał!
Jak przystało na piknik, nie mogło zabraknąć grillowania. W między czasie można było skosztować zupę, surówki, przepyszne gofry, które zostały przygotowane przez pracowników OREW i NSPdP. Impreza przebiegła znakomicie - przy słonecznej pogodzie i w doskonałych nastrojach.Konkurs plastyczny

W miesiącu kwietniu uczestniczyliśmy w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu.

Temat prac konkursowych brzmiał:
"100-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - kartka urodzinowa".

Chcemy poinformować o Naszym małym sukcesie:
- I miejsce wychowankowie gr. II
- III miejsce wychowankowie zespołów
  rewalidacyjno-wychowawczych III i IV

Bardzo dziękujemy wychowankom za zaangażowanie
i gratulujemy.

http://www.zss103.eu/2019/06/04/konkurs-100-lecie-tpd/XV Spartakiada "Z Wiosną Po Zdrowie"

GALERIA ZDJĘĆ

Jubileuszowa XV Spartakiada "Z Wiosną Po Zdrowie" dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z placówek kształcenia specjalnego dobiegła końca, trwała 3 dni tj. od 28 do 30 maja bieżącego roku i odbywała się w Lidzbarku. Organizatorem tej już śmiało można powiedzieć ogólnopolskiej imprezy są placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Jak co roku honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Warmińsko - Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Starosta Działdowski, natomiast dofinansowanie otrzymano z PFRON. CZYTAJ DALEJJoga cd...

GALERIA ZDJĘĆ

Dzień 20.05.2019r. to kolejna PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII – właśnie tego dnia wychowankowie oraz uczniowie ponownie uczestniczyli w zajęciach Jogi.Zajęcia z Jogi Dla Dzieci

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 15.05.2019 roku przeprowadzone zostały zajęcia z Jogi Dla Dzieci, w których uczestniczyli wychowankowie OREW. Joga to rodzaj ćwiczeń zajmującymi się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Na początku zajęć uczestnicy przywitali Słońce oraz Ziemię, podziękowali za to wszystko, co ich otacza. W dalszej części zaprezentowane zostały w postaci opowiadania różne pozycje występujące w Jodze. Zajęcia zakończyły się krótkim relaksem, wyciszeniem ciała i umysłu. Poprzez odpowiedni trening , dyscyplinę duchową i przestrzeganie zasad etycznych jogi wychowankowie mogli poznać swoją rzeczywistą naturę co pozwoliło opuścić im zajęcia odprężonymi za co bardzo dziękujemy Pani prowadzącej - Joannie P.Warsztaty dotyczące naszego zdrowia

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 20.05.2019r. odbyły się ponownie warsztaty dotyczące naszego zdrowia, jak o nie dbać, jak prawidłowo się odżywiać, co robić by dobrze się czuć. Podczas zajęć opiekunowie wraz z wychowankami stworzyli wspólnie własną piramidę zdrowia."W zdrowym ciele zdrowy duch"

GALERIA ZDJĘĆ

Dzień 13.05.2019r. upłynął w placówkach bardzo aktywnie - wychowankowie oraz uczniowie zdobyli ogromną wiedzę na temat własnego ciała - w jak sposób powinni o nie zadbać. Właśnie tego dnia odbyło się spotkanie pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Dzieci uczestniczący w spotkaniu dowiedzieli się co korzystnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Podczas zajęć zaprezentowano między innymi budowę i funkcję układu pokarmowego , wpływ spożywanego jedzenia na nasz organizm, kiedy jedzenie nam szkodzi, a kiedy wręcz odwrotnie ma dobry wpływ. Przedstawiono również „nieocenione Witaminy”, które pomagają budować nasze ciało. Równie ważnym tematem była "Woda", którą należy pić w dużych ilościach, tak, żeby organizm łatwiej mógł wypłukać toksyny. Jeśli często boli cię głowa, spróbuj napić się wody, chociaż 2-3 szklanki. Zobaczysz, że zdziała ona cuda. Jest to związane właśnie z gromadzeniem się toksyn, woda ma je rozrzedzać i wypłukiwać.
Warto zaczynać dzień od ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny, pobudzi żołądek i jelita do pracy.
Na samym końcu wychowankowie utrwalili sobie obraz Piramidy Zdrowego Żywienia. Również tego samego dnia odbyły się Aktywne Godzinki. Miały one na celu poprawić nasz nastrój, poczuć przypływ pozytywnej energii."Z Autyzmem przez życie"

GALERIA ZDJĘĆ

W piątek 10 maja wychowankowie biorący udział w programie "Z Autyzmem przez życie" mogli uczestniczyć w szczególnym wydarzeniu. Pojechaliśmy bowiem do Amfiteatru w Płocku, gdzie przeżywaliśmy wspaniałe chwile na koncercie Pani Sylwii Grzeszczak. Dla wszystkich wychowanków był to pierwszy tego typu wyjazd w życiu, pierwszy raz obcowali z muzyką tej klasy artysty w tak ogromnym miejscu. Na początku nieco onieśmieleni, niepewni siebie, już po chwili daliśmy się ponieść wspaniałej muzyce, atmosferze, emocjom. Niesamowite wrażenia pozostaną z nami na pewno na długo.Dzień Godności

GALERIA ZDJĘĆ

Małżeństwo - dobre relacje - silna rodzina - to hasło tegorocznych 21 warmińsko - mazurskich Dni Rodziny - połączonych z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W dniu 9.05.2019r. w placówkach PSONI uroczyście obchodziliśmy ww. wydarzenia. W programie obchodów była Msza Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, Marsz Godności w asyście orkiestry ulicami miasta i koncert orkiestry.
Podczas uroczystego rozpoczęcia obchodów Pani Barbara Janowska - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wygłosiła przemówienie na temat godności osób niepełnosprawnych. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w swych przemówieniach nawiązywali do hasła tegorocznych Dni Rodziny.
"Jak drzewa w gęstym lesie stojące blisko siebie nie mogąc rosnąć wrzesz, zmuszone są rosnąć w górę, tak osoby niepełnosprawne ze zwężenia i ograniczenia swych możliwości mogą rozwijać się i otwierać ku górze"/Franki/ - tymi słowami rozpoczęły się występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz wychowanki Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego - Klaudii.
Dla osób zainteresowanych utworzone było stoisko informacyjne ZUS.
Ostatnim punktem programu obchodów było grillowanie i wspólna zabawa.Spotkanie Wielkanocne

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 16.04.2019r. odbyło się Spotkanie Wielkanocne w którym uczestniczyli wychowankowie OREW oraz uczniowie NSPdP wraz ze swoimi rodzinami. Spotkanie miało na celu wprowadzenie uczestników w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Impreza rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości. Następnie dzieci wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w zabawie, która miała nam wyjaśnić cel "dzisiejszego spotkania" - w rytm muzyki uczestnicy przekazywali sobie koszyk wraz z jajeczkami, które miały napisany numer zagadki, po przeczytaniu zagadki dana para udzielała odpowiedzi i tak do końca, aż postało nam hasło WIELKANOC. W dalszej części wychowankowie OREW przygotowali przedstawienie pt."Awantura o jajka" oraz wzięli udział w tańcu pt. "Ucieczka przed jastrzębiami", odgrywali oni role tańczących kur i polujących na nie jastrzębie. Po występach młodych artystów nastąpiło wspólne przygotowanie wielkanocnego stołu, prowadząca czytała tekst przedstawiający tradycje nakrywania stołu, na podstawie którego wychowankowie zgodnie ze słyszanym tekstem przygotowują stół do wielkanocnego śniadania. Następnie Zajączki podziękowały za spotkanie i na koniec poczęstowały dzieci drobnym upominkiem. Punktem kulminacyjnym spotkania był wspólny poczęstunek przy świątecznym stole. Uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych wielkanocnych potraw."Umisia"

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 12.04.2019r. wychowankowie OREW, odwiedzili dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Umisia" na ulicy Świerkowej 17. Spotkanie miało charakter przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Celem spotkania było kształtowanie zasad świadomej dyscypliny, upowszechnienie aktywnego wypoczynku, wyzwalanie spontanicznej aktywności dziecka w zabawie, kształtowanie kultury poprzez uczestnictwo w zabawach integracyjnych oraz wprowadzenie w magię Świąt Wielkanocnych. Spotkanie rozpoczęło się od występów trzech grup przedszkolnych, które zaprezentowały nam swój talent muzyczny. Następnie odbyły się zabawy integracyjne przy użyciu chust, instrumentów muzycznych oraz etykiet z kwiatkami. W dalszej części wychowankowie wraz z przedszkolakami wykonywali swoje pierwsze w tym roku jajko ozdobne. Po skończonych zabawach wszyscy zasiedli do stolika zastawionego ciasteczkami, owocami oraz pysznym deserem w postaci budyniu /mniammmm/. Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z Wychowawczyniami zrobili sobie wspólne zdjęcie. W podzięce za zaproszenie Wychowankowie OREW’u złożyły na ręce Pań, kwiatek ręcznie wykonany przez Uczniów NPSdP. Bardzo miłą niespodzianką było obdarowanie naszych dzieci upominkiem w postaci latawca oraz książeczki edukacyjnej za co jesteśmy wdzięczni.Tydzień Ziemi

GALERIA ZDJĘĆ

Z okazji obchodów Tygodnia Ziemi i Dnia Wiosny w okresie 8-12 kwietnia 2019 r. wychowankowie OREW i NSPDP brali udział w przygotowanych zajęciach mających na celu zwiększenie świadomości dbania o własną planetę przez rozumienie potrzeby segregacji śmieci , poznawanie kolorów pojemników na odpady, sprzątanie okolicy. Kulminacją obchodów był pokaz "ekostroju", przygotowanego na wcześniejszych zajęciach przez każdą grupę. Mamy nadzieję, że nasze działania miały pozytywne skutki dla naszego lokalnego środowiska, ale również zmusiły do refleksji nad stanem naszej planety i tego w jaki sposób każdy człowiek, a w szczególności My sami, możemy wpływać na naszą Matkę Ziemię.MUZYCZNIE W BIBLIOTECE...

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 04.04.2019 r. zespoły rewalidacyjno-wychowawcze III i IV oraz grupa VIII kolejny raz uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych w Bibliotece Miejskiej. Podczas zajęć wychowankowie mieli możliwość zagrać na niespotykanych instrumentach, a mianowicie na warzywach i owocach. Panie bibliotekarki przygotowały dla naszych wychowanków materiały do samodzielnego tworzenia instrumentów, wykorzystując plastikowe butelki i różne nasiona. Kolejny raz wychowankowie z zainteresowaniem oglądali teatrzyk Kamishibai pt. "Wilk i siedem koźlątek". Zaproponowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony wychowanków.Światowy Dzień Wody

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 22.03.2019r. w naszych placówkach OREW i NSPDP obchodziliśmy Światowy Dzień Wody pod hasłem: "Dostęp wody dla wszystkich." Głównym celem było uświadomienie zarówno dzieciom, jak również młodzieży jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu. Podczas zajęć wychowankowie pogłębili wiedzę na temat znaczenia wody w przyrodzie oraz konieczności jej oszczędzania. Zwrócona została również uwaga na pozytywny wpływ picia wody źródlanej na zdrowie człowieka. Każdy miał możliwość degustacji różnego rodzaju wody. W ramach tego dnia zorganizowana została również wycieczka do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji PGKiM przy ul. Hallera w Działdowie.
Pan Dyrektor oprowadził nas po terenie wodociągów i przekazał nam najciekawsze informacje dotyczące historii i współczesności obiektu. Bardzo ciekawie i zrozumiale wyjaśnił sposoby przeprowadzania wszystkich procesów technologicznych oraz cykl wody od jej poboru, aż do odbioru jej w kranach naszych domów. Na zakończenie spotkania uczestnicy wycieczki otrzymali gadżety związane z wodociągami.Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczęliśmy już w połowie marca przeprowadzając szkolenie warsztatowe dla rodziców naszych wychowanków z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pt. "Zrozumieć autyzm"". Następnie 18 marca nasi młodsi wychowankowie wzięli udział w wyjeździe do Krainy Zabaw Świt w Brodnicy, gdzie mogli bawić się dowoli wykorzystując dostępne atrakcje. Kolejnym punktem było spotkanie warsztatowe z przewoźnikami z gmin, na którym nastąpiła wymiana doświadczeń i wiedzy, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami wychowanków podczas jazdy. Od piątku 29 marca budynek naszego Ośrodka jest przepięknie podświetlony nocą, oczywiście w kolorze niebieskim. Wychowując dzieci i młodzież w duchu szacunku dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dnia 3 kwietnia odbyła się uroczysta gala Niezapominajki 2019. Był to punkt kulminacyjny naszych obchodów. Na gali zostali wyróżnieni wszyscy nasi wychowankowie, dla których codziennym wyzwaniem jest autyzm. A na koniec coś pysznego - niebieska galaretka dla wszystkich."Nie zostawiaj nikogo w tyle"

GALERIA ZDJĘĆ

"Nie zostawiaj nikogo w tyle" - to tegoroczne hasło obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa.  programie obchodów dnia zorganizowaliśmy wystawę zdjęć pt."CO MÓWIĄ NASZE TWARZE". Obejrzeliśmy film pt."Jestem", którego celem było komunikowanie się, czyli wzajemna rozmowa m.in. o tym co nas cieszy, czego się boimy, jak wygląda smutek. To takie przesłanie - by rozmawiać, choć to czasem trudne, o naszych emocjach. W filmie ujęta była również lekcja o życiu oraz wyrażenie akceptacji i tolerancji dla osób z Zespołem Downa poprzez złożenie podpisu na "skarpetce" JESTEŚMY Z WAMI. Super atrakcją tego dnia było Mobilne Planetarium. I tradycyjnie już odtańczyliśmy taniec NIE MA GRANIC DLA MNIE I DLA CIEBIE.Piżamowy dzień w naszej szkole

GALERIA ZDJĘĆ

12 marca 2019 roku upłynął w naszej szkole pod znakiem wyjątkowo dobrego humoru. Wszystko za sprawą zainicjowanego przez koordynatorki Szkoły Promującej Zdrowie dnia piżamowego, który spotkał się ze sporym odzewem ze strony społeczności szkolnej.
Wielu uczniów przyszło na zajęcia w niecodziennym stroju. Były piżamy, szlafroki oraz kapcie zamiast ciężkiego, zimowego obuwia. Można było również przynieść ze sobą ulubioną poduszkę, koc lub maskotkę do snu. Miało być miło, mięciutko, przytulnie... słowem - jak w domu.Zajęcia biblioterapii w bibliotece miejskiej

GALERIA ZDJĘĆ

Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze III i IV uczestniczyły w zajęciach biblioterapii w bibliotece miejskiej. Podczas zajęć poznały różne rodzaje książek dla dzieci, które zawierały konstrukcje przestrzenne. Duże zainteresowanie wywarł na wychowankach teatrzyk kamishibai, przedstawiony przez pracownika biblioteki p. Małgorzatę Trąbczyńską.Walentynki

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 14 lutego w naszym ośrodku wspólnie świętowaliśmy Dzień Św. Walentego połączony w tym roku z Karnawałem. W wesołej atmosferze lat 40. i 60. Wspólnie przypomnieliśmy sobie tradycję Walentynek. Oprócz tańców z balonami w parach odbyła się również zgadywanka bajkowa, a także zabawa "kwiaty z dobrym słowem", w której to papierowe kwiaty przekazywano sobie z rąk do rąk mówiąc coś miłego obdarowanemu. W tym dniu przypadły również osiemnaste urodziny naszego wychowanka, składania życzeń niebyło końca. Potem, jak to bywa podczas Karnawału, jeszcze przez chwilę porwały nas tańce. Po tak przyjemnie spędzonym czasie, humory dopisywały nam już do końca dnia.Podsumowanie akcji "Szkoła Niepodległej"

GALERIA ZDJĘĆ

8 lutego trzyosobowa delegacja w osobach p. Anny Piórek - nauczyciela NSPdP, p. Romana Jankowskiego - nauczyciela OREW oraz dyrektor obu placówek p. Karoliny Topolewskiej udała się do Sejmu RP. Tam w Sali Kolumnowej odbyła się uroczysta Gala Konkursu zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, dla szkół, które zdobyły miano "Szkoły Niepodległej". CZYTAJ DALEJDzień Bezpiecznego Internetu

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 5 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wychowankowie naszej placówki także włączyli się w obchody tego dnia. Z tej okazji 15 lutego odbyły się zajęcia o tematyce - ""Szanse i zagrożenia płynące z korzystania z Internetu"", prowadzone przez Panią Małgorzatę Trąmpczyńską, bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Podczas zajęć wychowankowie słuchali opowiadania o przygodach Ruby, która w prosty sposób wprowadza dzieci w świat programowania i komputerów - książkia nosi tytuł "Hello Ruby - poznaj wnętrze komputera" - Linda Liukas i składa się z dwóch części: pięknie ilustrowanego opowiadania o przygodach Ruby oraz zestawu atrakcyjnych ćwiczeń, zadania poprzez zabawę przedstawiają w praktyce najważniejsze zagadnienia ze świata technologii. W dalszej części każdy z uczestników otrzymał kartkę na której widniał laptop, zadaniem wychowanków było wycięcie i złożenie rzeczy, a następnie zaprezentowanie. W ostatniej części spotkania wychowankowie zostali podzielenia na kilka grup, każda z nich miała za zadanie z pociętych ilustracji ułożyć "komputer" - lodówkę, pralkę, laptop, telefon, komputer stacjonarny, po wykonanym zadaniu wyznaczone osoby w grupie prezentowały efekty pracy. Wychowankowie byli bardzo zadowoleni ze spotkania i na pewno dużo z niego zapamiętają.Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 15 stycznia 2018r. w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przybyli goście mieli możliwość obejrzenia przedstawienia jasełkowego pt. "Nawrócenie", po którym nastąpiło rozdanie laurek i prezentów własnoręcznie przygotowanych przez wnuczęta. Na tym jednak uroczystość się nie zakończyła, ponieważ później Babcie i Dziadkowie brali udział w przygotowanych konkurencjach, np. nawijanie wełny na kłębek przez Dziadków czy wykonywanie papierowych wachlarzy przez Babcie. Goście mieli możliwość pobyć ze swoimi wnukami, poświętować podczas wspólnego poczęstunku. Rozmowom i uśmiechom nie było końca.Spotkanie Wigilijne

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się we wtorek 18 grudnia. CZYTAJ DALEJKiermasz Świąteczny na Targowisku Miejskim

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 13.12.2018r wybraliśmy się na spotkanie z Mikołajem na które otrzymaliśmy zaproszenie od Działdowskiej Agencji Rozwoju. Młodzież miała okazję wykonać ozdoby świąteczne na choinkę jak również uczestniczyć w grach i zabawach zorganizowanych przez pracowników DAR-u. Serdecznie DZIĘKUJEMY za zaproszenie organizatorom.Sztafeta z Mikołajem

GALERIA ZDJĘĆ

To już po raz piąty wyruszyła "Sztafeta z Mikołajem". Podobnie jak w poprzednich latach, pragnęliśmy wspólnie spędzić ten czas, a wędrując ulicami naszego miasta, aktywnie przeżyliśmy ten dzień wraz ze św. Mikołajem, zarażając wszystkich radością oraz dobrym humorem. W sztafecie wzięły udział obie nasze placówki, a także Przedszkole nr 4, Caritas, delegacje z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Policji i Straży Miejskiej w Działdowie bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.ANDRZEJKI

GALERIA ZDJĘĆ

30 listopada w naszym ośrodku odbyły się Andrzejki. Z tej okazji poprzebierani za guślarzy i wróżki opiekunowie zorganizowali tradycyjne wróżby. Można było między innymi dowiedzieć się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, poznać imię swojej przyszłej miłości, a także jaki zawód jest nam pisany. Pod koniec imprezy Andrzejkowej odbyła się zabawa taneczna, a po niej wszyscy rozeszli się w wesołej atmosferze. A za rok, podczas kolejnych Andrzejek, chętnie sprawdzimy, ile tegorocznych wróżb się spełniło."Dla Marszałka..."

GALERIA ZDJĘĆ

Podążając szlakiem niepodległości, kolejnym akcentem tegorocznych obchodów setnej rocznicy jej odzyskania było przygotowanie przez poszczególne zespoły, grupy, oddziały naszych placówek, okolicznościowej kartki dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okazją ku temu była kolejna rocznica jego urodzin przypadająca 5 grudnia. Wyraziliśmy w ten sposób wdzięczność i hołd Marszalkowi za Jego wkład w odzyskanie przez naszą ojczyznę niepodległości. Ze wszystkich przygotowanych kartek stworzyliśmy okolicznościowy album zatytułowany "Dla Marszałka...".
Przygotowany album przesłaliśmy na adres Muzeum Józefa Piłsudskiego.Działdowo wczoraj i dziś

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 22-29 listopada zorganizowaliśmy na terenie naszej placówki wystawę zatytułowaną "Działdowo wczoraj i dziś". Zaprezentowaliśmy na niej charakterystyczne i ciekawe miejsca naszego miasta. Ideą tej wystawy, zorganizowanej dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, było pokazanie tych miejsc zmieniających się na przestrzeni lat.Obchody XX-lecia OREW i V-lecia NSPdP

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 20 listopada 2018r. w bardzo kameralnym, bo wewnętrznym gronie, obchodziliśmy w naszych placówkach Jubileusz 20-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego oraz 5-lecia Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Było to niezwykłe wydarzenie w życiu naszej społeczności. Wydarzenie, które stworzyło okazję do prześledzenia i oceny dorobku edukacyjnego i wychowawczego. Do przypomnienia ludzi, których ofiarność i praca zdecydowały o sukcesie placówek i sukcesie pojedynczych ludzi.
W programie zaprezentowano krótką podróż w przeszłość w postaci informacji historycznych z powstawania placówek, prezentacji - zdjęć dokumentów, filmu, improwizacji tanecznych z wózkami, quizów i konkursów na ekranie multimedialnym oraz wypowiedzi osób, które do ich istnienia włożyły swoje serca.
Historia działalności OREW obejmuje okres od 1 listopada 1998 roku do chwili obecnej z bogatym dorobkiem, zaś NSPdP to 1 września 2013r. do dziś.
Uczczenie uroczystego jubileuszu nastąpiło również poprzez okazjonalny tort, który smakował za jeszcze wieloma wspólnymi latami...
Dla takich chwil, jak ta warto żyć...
Powodzenia na przyszłość oraz następnych Jubileuszy - to najczęstsze życzenia w tym dniu…Koncert Kasi Sopczyk

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 22.11.2018r. uczniowie NSPdP oraz wychowankowie OREW wraz z opiekunami uczestniczyli w koncercie wokalistki Kasi Sopczyk zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę w Działdowie. Koncert poświęcony był setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokalistka wraz z zespołem zaprezentowała repertuar o charakterze patriotycznym. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem naszego hymnu państwowego.Otrzymaliśmy certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie"

GALERIA ZDJĘĆ

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy otrzymał Wojewódzki Certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie". Dzięki staraniom koordynatora, nauczycieli, wychowanków, rodziców oraz całej społeczności naszej placówki otrzymaliśmy ten tytuł, który jest symbolem działań w zakresie promocji zdrowia. Podczas drogi do otrzymania certyfikatu podejmowaliśmy szereg działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, utrwalanie właściwych nawyków żywieniowych, zachęcanie do aktywności fizycznej oraz rozwijanie wiedzy w zakresie dbałości o zdrowie własne i innych.
16 listopada 2018r. w Ełku odbyła się uroczysta konferencja podczas której Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie wręczył certyfikaty ubiegającym się o niego szkołom. Otrzymanie certyfikatu jest dla nas nie tylko szczególnym wyróżnieniem, ale również kolejnym wyzwaniem do dalszej pracy na rzecz kształtowania właściwych postaw wobec zdrowego stylu życia. Na tym etapie nie kończą się nasze działania dotyczące promocji zdrowia. Dalej Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy będzie tworzył środowisko sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wychowanków i pracowników. Otrzymanie tak znaczącego wyróżnienia jest wspólnym sukcesem całej społeczności OREW i stanowi dodatkową motywację w kontynuowaniu pracy.100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 09.11.2018r. świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy punktualnie o 11.11 odśpiewaniem hymnu. Grupy rewalidacyjne przedstawiły krótką pantomimę symbolizującą rozbiory Polski. Groźna i przejmująca muzyka przeniosła nas w czasy zaboru. Rozdarcie flagi oznaczało upadek państwa polskiego. Po ciężkiej walce z zaborcami po 123 latach odzyskaliśmy Niepodległość. Uroczystość zakończyliśmy, krótką refleksją: Pomyśl: Jesteś POLAKIEM. Żyjesz w wolnej POLSCE. Ta wolność została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o NIEPODLEGŁOŚĆ- wywalczyli ją również dla Ciebie. Co teraz zrobisz z tą WOLNOŚCIĄ?... Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?... Jak będzie wyglądała twoja przyszłość.
Do obchodów tego święta przygotowywaliśmy się także poprzez udekorowanie własnych sal i korytarzy naszego Ośrodka. Elementem wspólnego świętowania była także przygotowana wystawa pod hasłem "Patroni ulic - odkrywanie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości". Dotyczyła ona osoby gen. Józefa Hallera.Urodziny Paco

GALERIA ZDJĘĆ

Dzień 5 listopada jest dniem szczególnym dla jednego z naszych pracowników, wyjątkowego pracownika jakim jest Paco. Kim jest Paco każdy wie i każdy go zna. W tym wyjątkowym dniu organizujemy imprezę z okazji jego 5 urodzin!! Na ten szczególny dzień zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Był tort, śpiewy, laurki oraz wyjątkowi gości. Jednym z zaproszonych gości był Pan kierownik zaprzyjaźnionego z nami schroniska dla bezdomnych zwierząt "podaj łapę" w Tatarach. Nasz zaproszony gość opowiedział nam wiele istotnych rzeczy na temat schroniska oraz psów, które tam trafiają. Następnie wręczył podziękowania naszym wolontariuszom za aktywny udział i pracę w schronisku. Cała uroczystość przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Nie pozostało nam nic innego jak obmyślać atrakcje na kolejne urodziny Paco... do zobaczenia za rok...Obchody Święta Zmarłych

GALERIA ZDJĘĆ

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości"

                                                 /J. Piłsudski/
CZYTAJ DALEJVIII Wojewódzki Konkurs Piosenki Religijnej
"Śpiewamy Panu"

GALERIA ZDJĘĆ

"Nie, nie lękaj się...nie, nie poddawaj się..." - tak brzmiały słowa piosenki, którą zaprezentowaliśmy w konkursie. Poza naszym, dość licznym zespołem, wzięło udział jeszcze siedmioro solistów i trzy zespoły. Ostatecznie zajęliśmy wspaniałe drugie miejsce, z czego bardzo jesteśmy zadowoleni. Atmosfera, którą współtworzyliśmy wspólnie z innymi uczestnikami tej imprezy jak też organizatorami sprawiła, że chcemy tam wracać za rok.Wizyta przedstawicieli klubu żużlowego z Grudziądza

GALERIA ZDJĘĆ

We wtorek 23 października gościliśmy w naszej placówce niezwykłych gości. Z wizytą przyjechali do nas przedstawiciele klubu żużlowego z Grudziądza - MrGarden GKM Grudziądz. Włączyliśmy się tym samym w akcję prowadzoną przez Klub pod hasłem "Żółto - niebieskie szkoły". W czasie spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy związanych z tym sportem, mieliśmy okazję zobaczyć i usiąść na żużlowym motorze. Wszystkim nam czas umilała maskotka klubu z Grudziądza "Speedy". Było to dla nas bardzo ciekawe spotkanie.
Dziękujemy klubowi żużlowemu z Grudziądza za przyjęcie zaproszenia i odwiedziny!!!Tydzień dobrego chleba...

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach od 15-19 października nasza placówka po raz kolejny brała udział w ogólnopolskiej kampanii pod hasłem: Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole. Głównym celem była promocja prawidłowych nawyków odżywiania, zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba na zakwasie wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz uświadomienie wychowankom wpływu diety na zdrowie każdego człowieka. W ramach kampanii wykonano gazetkę tematyczną dotyczącą produkcji pieczywa dawniej, a dziś. Podczas zajęć edukacyjno-terapeutycznych wychowankowie mieli możliwość zapoznania się z etapami powstawania chleba na podstawie filmów edukacyjnych oraz historyjek obrazkowych. Uczestniczyli również w zabawach badawczych z wykorzystaniem różnego rodzaju ziaren. W ramach zajęć zorganizowano wycieczkę do piekarni. Wychowankowie zapoznali się z pracą piekarza, poznały różnego rodzaju pieczywa oraz maszyny, które są niezbędne do wykonywania pracy. Kolejnym działaniem było pieczenie chleba w grupach, a następnie podsumowanie tygodnia chleba, podczas którego była degustacja wypieków oraz wspólne śniadanie.Światowy Dzień Mycia Rąk

GALERIA ZDJĘĆ

15 października corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Nasza placówka również w tym roku przyłączyła się do tej akcji, w ramach której zostały zorganizowane warsztaty czystości dla wychowanków OREW z panią pielęgniarką. Głównym celem było uświadomienie wychowankom jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i życia ma mycie rąk wodą i mydłem. Wychowankowie uczestniczyli w warsztatach instruktażowych doskonalonych mycie rąk. Omówiono również kiedy i w jakich okolicznościach nie można zapominać o tej czynności. Następnie pani pielęgniarka sprawdziła w praktyce nabytą umiejętność. Przekazując wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić naszym wychowankom zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie i wizerunek w społeczeństwie. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej."Szlakiem Niepodległości"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 11-13 października 2018 r. odbyła się wycieczka pod hasłem "Szlakiem Niepodległości". Została ona zorganizowana w ramach realizacji projektu „Szkoła Niepodległej” dla najstarszych wychowanków/ uczniów OREW/NSPdP. Jej głównymi celami było przybliżenie a także wzbudzenie zainteresowania różnymi momentami historii naszej ojczyzny, propagowanie wartości i kształtowanie postaw patriotycznych.
CZYTAJ DALEJDzień Papieski

GALERIA ZDJĘĆ

15 października obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". W tym dniu pamięć o wielkim Polaku - Janie Pawle II uczciliśmy krótkimi wspomnieniami jego pontyfikatu. Następnie odbył się konkurs piosenki religijnej. Ojciec Święty w swoim nauczaniu zawsze podkreślał, że młodzież jest nadzieją Kościoła, dlatego też wychowankowie, uczniowie i nauczyciele na XVIII Dzień Papieski w odpowiedzi na słowa Ojca Świętego przynieśli w darze serca modlitwę i podziękowania wyrażone w formie śpiewu, tańca, grania na instrumentach oraz czytania bajek. Wszyscy występujący zostali zwycięzcami, a nagrodą był słodki poczęstunek w formie kremówek papieskich - ulubionych ciastek Jana Pawła II.Dzień Edukacji Narodowej

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 11 października 2018 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Pani Przewodnicząca Barbara Janowska i Pani dyrektor Karolina Topolewska złożyły pracownikom życzenia. Po życzeniach wychowankowie, uczniowie oraz pracownicy mieli zaszczyt uczestniczyć w programie "Quiz Music Show". Do uczestnictwa w zabawie zaproszono nowych pracowników, abyśmy mogli się z nimi zintegrować i lepiej poznać. Mieli oni okazję do wykazania się umiejętnościami muzycznymi. Show składało się z trzech rund: rozgrzewka, fałszywe nuty, znane grane inaczej. Nasi nowi koledzy wykazali się niezwykłym talentem muzycznym. Niestety mogła zwyciężyć tylko jedna drużyna. Nagrodą główną były upominki sponsorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszyscy świetnie się bawili, a publiczność gromkimi brawami zachęcała uczestników do zabawy.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

GALERIA ZDJĘĆ

3 września rozpoczęliśmy nowy rok edukacyjno-terapeutyczny 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego. Kolejnym punktem było powitanie wszystkich wychowanków i uczniów, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz przekroczyli progi naszej placówki. Po części oficjalnej uroczystości odbyły się spotkania rodziców z nauczycielami.Czeka nas zasłużony odpoczynek...

GALERIA ZDJĘĆ

Po roku pełnym wrażeń i ciężkiej pracy nadszedł długo oczekiwany moment - zakończenie roku edukacyjno - terapeutycznego 2017/2018.
CZYTAJ DALEJZielona Szkoła

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 13-15 czerwca br. odbyła się w Lidzbarku w ośrodku wypoczynkowo - kolonijnym "Danusia" Zielona Szkoła. Zorganizowaliśmy ją dla wychowanków i uczniów OREW i NSPdP oraz ich rodziców. Wzięło w niej udział 54 podopiecznych obu placówek, 31 osób kadry oraz 20 osób dodatkowych (rodziców, prawnych opiekunów, rodzeństwa, prywatnych dzieci).
CZYTAJ DALEJPo raz kolejny zatańczyliśmy... "W rytmie serca"

GALERIA ZDJĘĆ

Konkurs tańca w Mikołajkach to cykliczna impreza tamtejszego OREW-u, poziom występów wzrasta z roku na rok, a my staramy się dotrzymać mu kroku. Tym razem zaprezentowaliśmy się bardzo patriotycznie, bo odtańczyliśmy poloneza. Jurorzy docenili nas przede wszystkim za skomplikowany układ, za samodzielność, ale też za piękne stroje. Dla niektórych z nas niestety to ostatni konkurs, gdyż nasze dni w szkole dobiegły końca, ale jesteśmy wdzięczni za każdą dobrze przeżytą chwilę...Piknik Rodzinny

GALERIA ZDJĘĆ

5 czerwca był w naszym ośrodku dniem bardzo rodzinnym. Tego dnia, wychowankowie OREW, uczniowie NSPdP, ich rodziny oraz pracownicy wspólnie spędziliśmy bardzo miłe i radosne chwile bawiąc się na Pikniku Rodzinnym. Czekało na nas mnóstwo zabawy, konkursów i pokazów. Mogliśmy spróbować swoich sił w bocce, strzałach z armatki wodnej do celu, rzutach woreczkami z grochem do celu. Był pokaz eksperymentów i loteria fantowa, gdzie czekało na nas mnóstwo ciekawych nagród. Nad sprawnym przebiegiem wspólnej zabawy czuwał klown - p.Robert. Czuwał, by mimo przelotnego deszczu dopisywały nam humory.
Wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu Pikniku i którzy wzięli w nim udział DZIĘKUJEMY.Wycieczka do Grunwaldu i Malborka

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 04.06.2018 r. grupy edukacyjno–terapeutyczne VI, VII, VIII, IX wzięły udział w wycieczce do Grunwaldu i Malborka. Głównym celem wycieczki było poznanie terenów i zabytków związanych z wydarzeniami historycznymi oraz wzbogacanie wiedzy na temat historii Polski.
CZYTAJ DALEJWycieczka do Płocka

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 10.05.2018 roku grupy edukacyjno-wychowawcze VI, VII, VIII, IX pojechały na wycieczkę do Płocka.
CZYTAJ DALEJXIV SPARTAKIADA "Z WIOSNĄ Po ZDROWIE"

GALERIA ZDJĘĆ

Spartakiada "Z Wiosną Po Zdrowie" dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z placówek kształcenia specjalnego organizowana jest corocznie przez placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie...
CZYTAJ DALEJAutyzm

GALERIA ZDJĘĆ

W placówkach PSONI Działdowo od wielu lat prowadzone są działania terapeutyczne z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, funkcjonują grupy dla dzieci z autyzmem, w których wychowankowie mają możliwość prawidłowego i harmonijnego rozwoju. Poprzez wspólne zajęcia i zabawę uczą się prawidłowych zachowań i norm życia społecznego.
CZYTAJ DALEJWielkanoc

GALERIA ZDJĘĆ

Święta Wielkanocne to jedne z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Dnia 27.03.2018r. w obu placówkach NSPdP i OREW odbyło się spotkanie wielkanocne, podczas którego wychowankowie OREW wystąpili w przedstawieniu p.t. "Wielkanocne Pisanki". Natomiast młodzież z NSPdP przedstawiła sztukę w formie pantomimy p.t. "Maski".
Po występach młodych artystów odbył się wspólny poczęstunek przy świątecznym stole. Uczestnicy spotkania mogli spróbować tradycyjnych wielkanocnych potraw.
Zgodnie z tradycją Świętom Wielkanocnym towarzyszyły również kiermasze, które zostały przygotowane przez uczniów NSPdP, wychowanków OREW i pracowników.Rekolekcje wielkopostne

GALERIA ZDJĘĆ

Nasze tegoroczne rekolekcje odbywały się w klimacie św. Jana Bosko, a wprowadził ten klimat ksiądz rekolekcjonista, salezjanin, ks. Henryk. W bardzo obrazowy i jasny sposób wyjaśniał nam sprawy dotyczące grzechu, pokazywał sposoby jak z nim walczyć, omijać, ale przede wszystkim przypomniał, jak warto wierzyć w Pana Jezusa i w Jego codzienną obecność w naszym nieco pogmatwanym życiu. Dziękujemy za radość księdza, za super piosenki i za dar spotkania, do zobaczenia w Czerwińsku.Spotkanie z doradcą zawodowym

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 23 marca 2018 r. odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP dla uczniów grup przysposabiających do pracy oraz wychowanków OREW - grupy gimnazjalne. Spotkanie było okazją do zapoznania uczniów z wizerunkiem MCK OHP.
CZYTAJ DALEJŚwiatowy Dzień Zespołu Downa

GALERIA ZDJĘĆ

Dziś 21 marca. Jest to kolorowy dzień nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzień ludzi niezwykłych.
Tego dnia zakładamy kolorowe skarpetki „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa."...to był bal..."

GALERIA ZDJĘĆ

...to był bal...
...Pachniały Walentynki...
...w szalonym rytmie DJ-a...
Były szaleństwa przy muzyce
I skoczne rytmy młodzieży naszej.
Młodsi balony łapali
I równie żwawo podskakiwali.
A potem zaczęły się wyznania,
Wiersze, Walentynki, pomrukiwania.
Ten tamtą lubi, ten tą szanuje.
Zabawy takiej jeszcze nie było
I wyznań przemiłych...
Lecz pamiętajcie...
Nie tylko dziś czy od święta
Bądźcie dla siebie mili
Bo to się dobrze pamięta"Dzień Babci i Dziadka"

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczne obchody Dnia Babci oraz Dnia Dziadka w placówkach OREW i NSPdP, przypadły na dzień 16 stycznia. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że z roku na rok święto to cieszy się coraz większą popularnością wśród seniorów naszych podopiecznych, co przekłada się na coraz większą liczbę obecności babć oraz dziadków. W tym roku mieli oni okazję zobaczyć spektakl pt. "dzień jak co dzień", którego przesłanie było dla wszystkich jasne: Dziadkowie i Babcie bardzo często biorą aktywny udział w życiu współczesnej rodziny. Wspierają rodziców, szczególnie w wychowywaniu wnuków. Podopieczni OREW i NSPdP podziękowali swoim babciom i dziadkom za ten wkład właśnie oraz za każdy uśmiech czy smakołyk, jakim dziadkowie ich obdarzają. Po spektaklu seniorzy mieli okazję do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń (a może i przepisów) przy kawie i małym poczęstunku. Jeszcze raz dziękujemy za wszystko naszym babciom i dziadkom.DAR SERCA

W dniu 20 grudnia 2017r. uroczyście został przekazany czek na kwotę 25 000 zł dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Działdowie.
Czek wręczyła osobiście Pani Ella Grünefeld, która jest Prezesem obydwu firm:
Heinz Glas Działdowo Sp. z o.o.
Heinz Plastics Polska Sp. z o.o.
Podczas wręczania czeku Pani Prezes towarzyszyły przedstawicielki Działu Sprzedaży i Marketingu - Pani Monika Kosmala-Sójka i Pani Anna Konicer.
Za tak ogromny dar serca Zarząd Koła składa serdeczne podziękowania."Świątecznych niespodzianek ciąg dalszy..."

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 20 grudnia 2017r. odbył się u nas koncert bożonarodzeniowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Arno Kanta w Działdowie. Uczniowie przybyli do nas ze swoimi nauczycielami i rodzicami. Dźwięki polskich kolęd grane na klasycznych instrumentach, takich jak wiolonczela, skrzypce, gitara czy flet wprowadziły nas w cudowny nastrój Świąt Bożego Narodzenia."Wigilia"

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się we wtorek
19 grudnia. CZYTAJ DALEJ"Mikołajki"

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczna sztafeta z Mikołajem niestety się nie odbyła, ale nasz ulubiony święty nigdy nie zapomina o tym, by tego dnia obdarować wszystkich słodkim upominkiem. Zabrakło śniegu, więc... przyjechał do nas samochodem!!! Odwiedził nas w naszych klasach, pytał, czy byliśmy grzeczni, czy wypełniamy należycie swoje obowiązki, chwalił, nagradzał, ale też czasem groził surowo rózgą ...dziękujemy święty Mikołaju, że o nas pamiętasz i widzimy się znów za rok!!!"Andrzejki"

GALERIA ZDJĘĆ

"Andrzejki" pełne uśmiechu i zabawy już za nami. Obchody tradycyjnych "Andrzejek" w naszym ośrodku odbyły się w piątek 1 grudnia. Uczniowie zarówno OREW jak i NSPdP mieli okazję do uchylenia rąbka tajemnic przyszłości poprzez wróżby "Andrzejkowe". Nawiasem mówiąc , niektórzy nauczyciele również byli ciekawi czy los będzie dla nich łaskawy. Punktem głównym obchodów była oczywiście zabawa taneczna , którą poprowadził niezawodny DJ Robert, nasz wszechstronnie utalentowany nauczyciel wychowania fizycznego. W przerwach pomiędzy tanecznymi pląsami uczniowie , korzystali z przekąsek oraz chętnie pozowali do zdjęć przy "Andrzejkowej" ściance."Obchody 11 listopada"

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczne świętowanie w naszym ośrodku Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło się kilku etapowo. Rozpoczęło się ono już w piątek 10 listopada, od podkreślenia swojego przywiązania i miłości do Polski poprzez odciśnięcie na wielkim, czerwonym sercu własnej dłoni.
W następnym tygodniu tj. w poniedziałek 13 listopada dla starszych grup OREW oraz uczniów NSPdP zorganizowana została wycieczka do Warszawy, do Sejmu RP. Celem tej wycieczki było zdobywanie wiedzy na temat ważnych instytucji państwowych, jak również propagowanie wartości patriotycznych.
W tym samym czasie najmłodsi podopieczni spotkali się na sali muzykoterapii, by uczestniczyć w lekcji historycznej dotyczącej historii Działdowa, którą przeprowadził p. Odachowski, nauczyciel historii i znawca historii Działdowa."Urodziny Paco"

GALERIA ZDJĘĆ

W listopadzie już po raz czwarty obchodziliśmy urodziny naszego czworonożnego pracownika, towarzysza i przyjaciela. W tym wyjątkowym dla Paco dniu, tłumnie przybyli wychowankowie oraz uczniowie z OREW i NSPdP. Swoją obecnością zaszczyciły nas także przedszkolaki z Przedszkola nr 3. Podczas wspólnego świętowania wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w przygotowanych na ten dzień zabawach, grach oraz różnych konkursach. Czas świętowania upływał w miłej, radosnej i przesympatycznej atmosferze. Na zakończenie imprezy został przedstawiony króciutki wykład na temat wyjątkowych psów. Zatem nic innego nam nie pozostało, jak tylko czekać na kolejne urodziny naszego pupila. Do zobaczenia za rok!!"Tydzień chleba"

GALERIA ZDJĘĆ

Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia... CZYTAJ DALEJ"Dzień Edukacji Narodowej"

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 13 Października 2017r w OREW i NSPdP odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Święto rozpoczęło się od przemowy Pani Dyrektor w której dziękowała za ciężką codzienna pracę wykonywaną przez kadrę OREW i NSPdP. W dalszej części uroczystości wręczone zostały nagrody dla zasłużonych pracowników. Po wręczeniu nagród odbyło się wiele emocjonujących konkurencji w których wzięła udział cała kadra świętując wspólnie ten wspaniały dzień."Dzień Papieski"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 09.10.2017r. obchodziliśmy XVII Dzień Papieski...
CZYTAJ DALEJ"Rajd rowerowy"

GALERIA ZDJĘĆ

Już po raz drugi wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym drogami gminy Płośnica, trasa dość długa i czasami męcząca, ale kto da radę, jak nie MY.
...dziękujemy za zaproszenie i czekamy już na przyszły rok!!!"Już po wakacjach!"

GALERIA ZDJĘĆ


"Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala,
nie ciągnie a wznosi, nie ugniata, a kształtuje,
nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje-
przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil."

Janusz Korczak


Już po wakacjach! Rozpoczął się nowy Rok Edukacyjno- Terapeutyczny 2017/2018. Zgodnie z prośbą rodziców uroczystość odbyła się 1 września. W tym dniu powitaliśmy wszystkich uczniów i wychowanków, wśród których w tym roku pojawiło się grono nowych osób. Po części oficjalnej uroczystości odbyły się spotkania rodziców z nauczycielami."Zakończenie roku"

GALERIA ZDJĘĆ

JUŻ ZA CHWILECZKĘ, JUŻ ZA MOMENCIK – WAKACJE!!! Nadszedł długo oczekiwany moment - Zakończenie roku Edukacyjno - Terapeutycznego 2016/2017. CZYTAJ DALEJ"Wycieczka do zoo "

GALERIA ZDJĘĆ

W ostatnim tygodniu roku edukacyjno-terapeutycznego odbyła się wycieczka do zoo do Płocka. Uczestniczyły w niej wszystkie zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, grupa przedszkolna I i II i grupa I pierwszego etapu edukacyjnego. Dzięki wspaniałej pogodzie spacer po zoo był wyjątkowo przyjemny. Udało się nam zobaczyć mnóstwo dzikich zwierząt i usłyszeć ich odgłosy.
Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył wychowankom wiele radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Po spacerze w zoo udaliśmy się do restauracji, gdzie czekał już na nas pyszny obiad. Na koniec wycieczki wychowankowie zjedli lody i wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do domu."Wycieczka do Łeby"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 10-14 czerwca 2017 roku odbyła się wycieczka nad morze. Ośrodek, w którym wypoczywaliśmy nosił nazwę Holiday Park Kacze Stawy i znajdował się w miejscowości Nowęcin na obrzeżach Łeby. CZYTAJ DALEJ"Rodzina - tu zaczyna się życie,
a miłość nigdy się nie kończy"

GALERIA ZDJĘĆ

"Rodzina - tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy" 02.06.2017 r. na terenie OREW odbył się coroczny piknik zorganizowany z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki, Dnia Ojca oraz Dnia Sportu. Uczestnikami pikniku byli wychowankowie i kadra OREW, NSPdP oraz przybyłe rodziny wychowanków. W tym szczególnym dniu nie zabrakło słońca, uśmiechu i radości podczas wspólnej zabawy przy muzyce. Goście zostali powitani przez grupę wychowanków, następnie zaprezentowany został krótki film poświęcony rodzicom. Motywem przewodnim imprezy była zabawa weselna - jako wspomnienie uroczystości weselnej naszych rodziców. Oprócz tańców rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli spróbować swoich sił w różnorodnych konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Między zabawą i licznymi konkursami, każdy z uczestników pikniku mógł skosztować wypieków, sałatek i grillowanej kiełbaski. Specjalną niespodzianką było dostarczenie pizzy, której sponsorem był Pan Podowski - właściciel Pizzerii Stopiątka na ulicy Nidzickiej 10. Dzień zakończyliśmy we wspaniałej rodzinnej atmosferze i równie wspaniałych humorach.Wycieczka do Giżycka

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 24.05.2017-26.05.2017r. odbyła się wycieczka do miejscowości Piękna Góra niedaleko Giżycka. Pomimo licznych prognoz przedstawiających opady deszczu, pogoda dopisała i mieliśmy piękne słońce przez cały nasz pobytu. Korzystając z walorów przyrodniczych krainy „wielkich jezior” mieliśmy okazję płynąć statkiem po "łabędzim szlaku". Pierwszy dzień naszego pobytu w Ośrodku wypoczynkowym „Łabędzi Ostrów” zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy grillu. Kolejne dni spędziliśmy na aktywnym zwiedzaniu Parku miniatur w Mazurolandii położonej w miejscowości Gierłoż. Tam wychowankowie mogli skorzystać z wielu atrakcji tj. strzelanie z łuku, malowanie na szkle, placu rozrywki, trampolin, kul wodnych itp. Będąc w sercu mazur nie można było ominąć jej "Letniej stolicy" jakim jest malowniczo położone Giżycko. Ostatniego dnia po kilku godzinach jazdy autokarem wróciliśmy uśmiechnięci i pełni wspomnień z nad mazurskich jezior.Spartakiada 2017

GALERIA ZDJĘĆ

Spartakiada „Z Wiosną Po Zdrowie” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z placówek kształcenia specjalnego organizowana jest corocznie przez placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie... CZYTAJ DALEJSpotkanie Wielkanocne

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 11 kwietnia 2017 r. w OREW i NSPdP odbyło się spotkanie Wielkanocne na początku, którego wychowankowie, pracownicy oraz zaproszeni rodzice obejrzeli krótki film o tradycjach wielkanocnych. Wszyscy mieli również możliwość dowiedzieć się, jak do Świąt przygotowywały się nasze babcie, prababcie i jakie tradycje zostały przez nas zapomniane. W dalszej części uroczystości zaproszono wszystkich na warsztaty malowania pisanek. Sposobów było wiele i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jajka wyszły naprawdę przepiękne. Następnie wyłoniony przedstawiciel grupy miał za zadanie odnaleźć "wielkanocnego króliczka", czyli pysznych słodkości. Po wspólnym zdjęciu złożono wszystkim życzenia Wielkanocne i zaproszono na poczęstunek przygotowany przez młodzież z gimnazjum i szkoły, za który bardzo dziękujemy.Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

GALERIA ZDJĘĆ

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. CZYTAJ DALEJRekolekcje wielkopostne

GALERIA ZDJĘĆ

Pośród różnych codziennych obowiązków nadchodzi w ciągu roku taki czas, kiedy każdy z nas, powinien choć odrobinę zwolnić, pomyśleć, zastanowić się nad swoim życiem, nad jego wartością, jego sensem, odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Taką możliwość daje nam czas rekolekcji wielkopostnych, czyli kilka godzin duchowej gimnastyki. W tym roku spotkania rekolekcyjne prowadził o. Paweł salezjanin z Ostródy. Szczególną uwagę poświecił tematowi "grzech", jego obecności w naszej codziennej drodze do Boga, ale też wskazał sposoby, jak można z tym grzechem walczyć, jak podnosić się z każdego, nawet największego upadku. A jednym ze sposobów na grzech jest modlitwa, także w formie śpiewu, bo w taki właśnie sposób podczas tych rekolekcji, my wyrażaliśmy siebie i swoją miłość do Pana Boga i drugiego człowieka.Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

GALERIA ZDJĘĆ

21 marca to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJWyjazd do miejscowości Reda

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 02 marca 2017 roku wychowankowie, uczniowie oraz kadra OREW i NSPdP uczestniczyli w wyjeździe do miejscowości Reda koło Gdyni. Odwiedzili tam największy w północnej Polsce Aquapark. Główną atrakcją tego wodnego świata jest zjazd na oponie prosto do paszczy rekina, gdzie podziwiać można kilka młodych żywych sztuk tego gatunku zwierząt.
Poza tym każdy mógł skorzystać z wielu innych wodnych atrakcji tj. zjeżdżalni dla maluchów, dla starszych i dla dorosłych uczniów, wulkanu z jacuzzi, błękitnej głębi oraz statku piratów. Pobyt w Aquaparku zakończony został wspólnym obiadem na hali basenowej. Dla większości był to pierwszy posiłek, który można było zjeść w stroju kąpielowym.Śniadanie Daje Moc

GALERIA ZDJĘĆ

W drugim semestrze raz w miesiącu będziemy prowadzić akcję "Śniadanie Daje Moc" ponieważ Śniadanie jest to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepszą koncentrację podczas zajęć oraz siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. W zorganizowanie akcji włączyła się społeczność placówek. Na stołach śniadaniowych każdy znalazł coś dla siebie. Wśród wielu produktów nie zabrakło ciemnego pieczywa, warzyw, owoców, nabiału, a także produktów zbożowych. Wspólnie z pracownikami przygotowany i spożyty posiłek przyczynił się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych, a także zintegrował całą społeczność placówek. Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę Zespół ds. Promocji ZdrowiaWalentynki

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 14 lutego 2017 r. w OREW i NSPdP odbył się bal karnawałowo-walentynkowy. Tego dnia wychowankowie mieli możliwość dowiedzieć się, skąd pochodzi nazwa Walentynki oraz, jak można okazywać miłość w różnych językach. Po słowach wprowadzających rozpoczął się bal. Tego dnia sala muzykoterapii zamieniła się w salę balową. Serca i balony wprowadziły dzieci w wesoły nastrój i zachęciły do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę DJ. Każdy mógł ubrać się, jak chce. Niektórzy przebrani za postaci z bajek i filmów, inni zaś ubrani elegancko. W przerwach między tańcami uczniowie mogli wykonać sobie "śmieszne" zdjęcia wykorzystując przygotowane gadżety oraz częstować się słodyczami i napojami. Przez najstarsze grupy najbardziej oczekiwanym momentem było wręczanie kartek walentynkowych, które przez kilka dni wychowankowie mogli wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki. Żaden z uczestników zabawy nie opuścił balu bez drobnego upominku w postaci kartki.Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 16 - 20 stycznia 2017 roku odbyła się akcja pt. "Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży". Celem jej było rozwijanie zainteresowań biblioteką, poszerzanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej. CZYTAJ DALEJDzień Babci i Dziadka.

GALERIA ZDJĘĆ

19.01.2017r w OREW obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tematem przewodnim imprezy było; "Dziadek i Babcia czytają dzieciom". Ochotnicy czytali wnukom bajki znanych nam wszystkim autorów. Był poczęstunek i wspólna zabawa. Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec dziadkowie otrzymali słodki upominek od swoich wnuków w formie babeczek z napisem KOCHAM CIE!Poświąteczne odwiedziny...

GALERIA ZDJĘĆ

Miło było nam gościć małych artystów z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku z bardzo radosnym przedstawieniem jasełkowym. Znów na chwilę mogliśmy poczuć świąteczny klimat, jeszcze raz znaleźć się wraz ze Świętą Rodziną, Aniołami, Pasterzami i Mędrcami w betlejemskiej stajence...
Po występie zaprosiliśmy naszych Gości do wspólnej zabawy w naszych klasach... serdecznie dziękujemy i zapraszamy częściej.