Aktualności

WIGILIA 2022

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy… Dnia 20 grudnia odbyła się wigilia dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie, beneficjentów Rehabilitacji 25 + i rodziców pod hasłem : ”JEZUS KOCHA KAŻDEGO”. W tym wyjątkowym dniu uczestniczyli również Wicestarosta Powiatu Działdowskiego Krzysztof Aurast, Burmistrz Miasta Działdowa Grzegorz Mrowiński, Przewodnicząca PSONI Anna Bonisławska, członkowie zarządu PSONI oraz Dyrektor Placówek Karolina Topolewska. Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest w kalendarz imprez organizowanych w naszej placówce. W tym dniu wprowadziliśmy świąteczny nastrój przedstawieniem pokazującym „Narodziny Pana Jezusa”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, talenty teatralne, taneczne, wokalne i recytatorskie, po których zostały złożone życzenia przez zaproszonych gości. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania Wigilii oraz rodziców za przygotowanie świątecznych paczek.

Życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt.

 

Andrzejki 2022

Aby tradycji stało się zadość, 30 listopada świętowaliśmy Andrzejki podczas wspólnej zabawy tanecznej. Tego dnia nie zabrakło konkursów i wróżb, które wzbudziły wiele emocji zarówno wśród wychowanków i uczniów, jak i naszej kadry. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej magicznej imprezy.

 

„Słodki Zakątek”

Kiedy nadrzędnym celem działania naszych placówek jest przygotowanie do przyszłego, samodzielnego życia, do czynności związanych z różnymi stanowiskami pracy, to koniecznym staje się stworzenie możliwości ich rzeczywistej realizacji. Tak też zrodził się pomysł utworzenia Kawiarenki „Słodki Zakątek”: od pomysłu, poprzez projektowanie, konkurs na nazwę, przygotowania słodkości w trakcie zajęć do degustacji, do uroczystego otwarcia. 30 listopada każdy mógł skosztować czegoś słodkiego, wypić soczek, herbatę lub kawę i poczuć się jak w prawdziwym, przytulnym, kawiarnianym zakątku. Każdego tygodnia będziemy trenować z naszymi wychowankami i uczniami, aby kiedyś mogli sprawdzić swoje nabyte umiejętności, najlepiej podczas prawdziwego zatrudnienia np. w kawiarni ogólnodostępnej. Byłoby to wspaniałe zwieńczenie naszych działań.

 

Narodowy Dzień Niepodległości 

11 listopad to data, którą zna każdy Polak. 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość, wróciliśmy na mapę świata.
Pamiętamy!!! 
Obchody tego święta odbyły się również u nas. O godzinie 11:11 zgodnie z Akcją Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do Hymnu" wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Po części oficjalniej mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę o naszym kraju uczestnicząc w "Quizie o Polsce".

 

XVIII Kampania Białych Serc

Nasze placówki (OREW, NSPdP, Rehabilitacja 25 plus) odpowiedziały na zaproszenie 
p. Mariusza Zalewskiego (Grupa Zalewski Patrol w Mławie) do udziału w październikowej akcji, XVIII już edycji Kampanii Białych Serc. Każdego roku Kampania porusza tematy 
o różnego rodzaju zagrożeniach, jakie czyhają szczególnie na dzieci i młodzież - poczynając od zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych, hazardu, a kończąc na ważnych, a czasami trudnych tematach, jak choćby samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku pod hasłem „ Włącz alarm" tematem przewodnim był fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego (smartfona). Swój udział w programie postanowiliśmy zaakcentować kilkoma propozycjami, które dokładnie zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w dniach 12 – 20 października 2022r. Już pierwszego dnia, w środę 12.10.2022r. w oknach naszej placówki pojawiły się białe papierowe serduszka - symbol Kampanii. Białe serduszka nosiliśmy również na naszych ubraniach przez cały okres trwania akcji, jako znak solidarności z ofiarami agresji, przemocy, wojny. Dzięki współpracy 
z Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia zorganizowaliśmy spotkanie dla uczniów NSPdP podejmujące tematykę używek i uzależnień wśród młodzieży. Dla wychowanków OREW zaproponowaliśmy zajęcia z psychologiem o zasadach bezpiecznego używania telefonów przez dzieci. Dzieci uczestniczące w zajęciach WWRD wykleiły duże serce 
z kawałków białej bibuły.
W dniach 17-21.10.2022r. (na cały tydzień pracy w naszej placówce) zaproponowaliśmy zajęcia 
i działania, którymi możemy na co dzień zastąpić lub przynajmniej ograniczyć używanie telefonów. Był więc dzień obcowania z przyrodą, aktywności plastyczno – technicznej,  aktywności fizycznej,  kina i relaksu. Wisienką na torcie okazał się minikoncert zorganizowany ostatniego dnia, a przygotowany specjalnie na tę okazję. Zgodnie z założeniem akcji uczciliśmy nim pamięć o ofiarach uzależnień i przemocy poprzez wykonanie piosenki zespołu muzycznego DŻEM pt. „Wehikuł czasu”. Grupa uczniów NSPdP pod okiem pracowników rewelacyjnie przygotowała się do tego występu - były i stroje, i instrumenty, i klimat… a przede wszystkim serce włożone w występ. Do wspólnego śpiewania dołączyli wszyscy chętni, inni (ci mniej odważni) dopingowali, nagradzając artystów ogromnymi brawami.

 

DZIEŃ PAPIESKI

18 października obchodziliśmy w naszym ośrodku XXII Dni Papieskie pod hasłem "Blask prawdy". Wychowankowie, uczniowie oraz beneficjenci zaprezentowali montaż slowno-muzyczny upamiętniający Ojca Świętego - Jana Pawła II. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością oraz zaangażowaniem przygotowująć napis tworzący hasło - Jan Paweł II "Blask prawdy". Zajęcia plastyczno-techniczne nawiązywały również do KAMPANII BIAŁYCH SERC. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w formie kremówek papieskich.

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/2424986810985431

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Wszystkim pracownikom Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną składamy najserdeczniejsze życzenia,  myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić.
Pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce.
Cierpliwości i wytrwałości, aby praca z dziećmi tymi starszymi i tymi młodszymi zrodziła wiele szlachetnych owoców”.

Takimi życzeniami rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Po wprowadzeniu wychowankowie zaprezentowali wiersze okolicznościowe oraz została wyświetlona prezentacja multimedialna z życzeniami oraz quiz „ Zgadnij kto to”. Następnie głos zabrała Pani Przewodnicząca Anna Bonisławska oraz Pani Dyrektor Karolina Topolewska. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło do zebranych pracowników. Na zakończenie wszyscy pracownicy wraz z wychowankami mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i milo świętować ten dzień przy kawce i ciasteczku.

 

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12-16 września w ramach akcji Tydzień dla Profilaktyki Chorób Zakaźnych, podczas całego tygodnia przekazywaliśmy wiedzę i umiejętności potrzebne do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Wychowankom i uczniom placówek prezentowaliśmy filmy poświęcone tematyce chorób zakaźnych, wraz z nimi wypełnialiśmy karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości dziecka, pracowaliśmy nad prawidłowym myciem dłoni, zapoznaliśmy z ulotkami o korzyściach ze szczepień, przypomnieliśmy wszystko nad czym pracujemy znacznie intensywniej od czasu rozpoczęcia pandemii. Systematycznie wdrażamy działania w ramach Szkół Promujących Zdrowie, aby być zdrowym, silnym i sprawnym. Niech zdrowie będzie z nami!!!

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

 

Warsztat Pracy Terapeuty AAC i Boardmaker
w rozwijaniu komunikacji - 23 i 24 sierpnia 2022r..

 

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz