Aktualności

 

 

Walentynki

Święto wszystkich zakochanych obchodzone jest  corocznie 14 lutego, tego dnia ludzie okazują sobie uczucia miłości, czułości i przyjaźni, wszędzie jest pełno serduszek i słodkich upominków dla drugiej osoby. Początki tego święta sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron święty Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych.
Walentynkowe wyznanie z reguły nie podpisane  można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym uczuciem przyjaciele, przyjaciółki. Walentynki obchodzi każdy bez względu na to ile ma lat i jakiej jest płci.
W tym roku to wyjątkowe święto ze względu na pandemię  obchodzimy tylko w najbliższym gronie bez możliwości spotkania się w większym gronie  na balu walentynkowym. Jednakże w grupach najbliższych przyjaciół zabawa również była znakomita. Oceńcie sami.

 

Bieżąca praca

 

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To 21 i 22 stycznia -  wtedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. W tym czasie nasi wychowankowie OREW oraz uczniowie NSPdP wykonali prezenty dla swoich bliskich, a także zaangażowali się nagraniu krótkich życzeń z okazji ich święta. Mimo, że nie udało spotkać się w ciepłym, miłym gronie wierzymy, że święto przyprawiło wiele uśmiechów na twarzy. My również życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia i szczęścia!


 

>

 


 

<Tłusty czwartek - filmik>

 


 

<Dzień pizzy - filmik>

 


 

W okresie przedświątecznym jak co roku odbywały się próby przedstawienia na Boże Narodzenie. Jednak ten czas był nieco inny….Mniej aktorów… Sceny podzielone……Mimo panującej pandemii i reżimu udało się, a nastrój świąteczny udzielił się wszystkim. Znów zagościła radość, dziecięcy śmiech, pachnąca choinka i pierniki. Nie zabrakło również świątecznego kolędowania. Święta to czas radości i otwieranie się na drugiego człowieka, dlatego niech nasze przedstawienie zwiastuje wszystkim Boże Narodzenie.

 


Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wśród naszych wychowanków

W miesiącu listopadzie wychowankowie wszystkich grup edukacyjno – terapeutycznych oraz zespołów rewalidacyjno–wychowawczych wzięli udział w akcji dotyczącej zdrowego odżywiania. Podczas zajęć wychowankowie kształtowali umiejętności właściwego mycia rąk, wykonywali piramidę zdrowia, utrwalali zdrowe nawyki żywieniowe, uczyli się wykonywania sałatek, koktajli owocowo – warzywnych z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców. Podczas zajęć wychowankowie wykazywali się kreatywnością w wykonywaniu różnorodnych prac plastycznych dotyczących zdrowia. Mieli oni możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych na temat zdrowego odżywiania. Nasi wychowankowie w czasie nauki zdalnej nie zapominają również o zdrowych nawykach żywieniowych, włączając do swojej diety warzywa bogate  w witaminy i minerały, co świadczą o tym przesyłane zdjęcia. Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego jak przebiegł „nasz zdrowy zdalny tydzień”

https://www.facebook.com/495673943924978/videos/372553647313022

 


Andrzejki 2020

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to-zgodnie z tradycją -św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wieczorem w wigilię św. Andrzeja każdy chce poznać to, co go czeka w przyszłości…

Tego dnia Nasi wychowankowie inaczej niż zwykle obchodzili te Święto. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, wróżby odbywały się w domu.

 


Niepodległość jest w naszych sercach

W dniach 9-13. listopada w naszej Placówce podczas zajęć edukacyjno- terapeutycznych realizowaliśmy zajęcia o tematyce patriotycznej. Wychowankowie kształtowali umiejętności rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych, utrwalali słowa i melodię hymnu narodowego oraz wiadomości na temat własnego kraju. W ramach zajęć zdalnych zachęcaliśmy wychowanków do wykonywania zróżnicowanych zadań i ćwiczeń nawiązujących do Święta Niepodległości. Tradycją Ośrodka stał się udział w akcji Szkoła do hymnu, polegającej na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11.listopada o godzinie 11:11. Podsumowaniem naszych działań w tym okresie był filmik zamieszczony na facebookowym profilu OREW Działdowo, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy: https://tiny.pl/761sz

 


 „ Bo człowiek żyje póki pamięć o nim istnieje”

Jak co roku w ostatnim tygodniu przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych koleżanek i kolegów, członków Koła, pracowników, uczestników i wychowanków placówek PSONI w Działdowie. W tym roku również odwiedziliśmy cmentarze, pełni zadumy i refleksji zapaliliśmy znicze na grobach i powspominaliśmy wszystkich zmarłych z PSONI Koło w Działdowie.

 


DZIEŃ PAPIESKI

Hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego Totus Tuus (Cały Twój). Wydawać by się mogło, że już je znamy, widzieliśmy je wielokrotnie wraz z papieskim herbem św. Jana Pawła II. Warto jednak sięgać do głębi tych słów w życiu Papieża Polaka i duchowości chrześcijańskiej. Młody ks. Karol Wojtyła na swoje biskupie hasło wybrał zawołanie Totus Tuus. Towarzyszyło mu ono aż do powrotu do domu Ojca. Słowa Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) są związane
z dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi,
a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję.

 


SPOTKANIE INTEGRACYJNE PLACÓWEK PSONI

Dnia 22 września 2020r. odbyło się Spotkanie integracyjne placówek PSONI: OREW, NSPDP, WTZ, R25 PLUS i ŚR-R. Spotkanie to przebiegało pod hasłem „Niepełnosprawni i chcą i mogą”. Z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego niektóre punkty imprezy realizowane były w salach i pracowniach. Zadaniem uczniów, wychowanków, uczestników i beneficjentów było przygotowanie w dowolnej formie pracy związanej z hasłem imprezy.

Pogoda tego dnia dopisała, jak przystało na ostatni dzień lata. Na spotkaniu podsumowującym wszyscy przedstawili swoje pomysły – były to wspólnie wykonane plakaty, albumy, piosenki i różne wytwory z zakresu rękodzieła. Wiele z tych prac można było później podziwiać na wystawie na terenie placówek. Dodatkową atrakcję w tym dniu stanowiła Fotobudka, więc każdy miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Nie zabrakło również lodów w rożku...

Zakończeniem imprezy było krótkie przemówienie pani Przewodniczącej Zarządu Koła Anny Bonisławskiej i pani Dyrektor PCPR Katarzyny Napiwockiej.

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 1 września 2020 r odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego/edukacyjno-terapeutycznego  2020/2021. Tegoroczna impreza przebiegała inaczej niż zwykle z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Społeczność obu placówek podzielona została na 4 grupy, które spotkały się w określonych godzinach z zachowaniem odpowiednich odległości.

Ważnym punktem każdego spotkania było przedstawienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas trwania pandemii, zawartych w Dekalogu Rodzica i Dekalogu Wychowanka/Ucznia/Beneficjenta. Osoby obecne na uroczystości zostały zapoznane z Arkuszem Organizacyjnym na rok 2020/2021.

Wszystkim nam życzymy na ten nowy rok szkolny/edukacyjno - terapeutyczny samych sukcesów w pracy i w nauce, jak również wielu radosnych chwil i przede wszystkim dużo, dużo zdrowia.

 


ZAKOŃCZENIE ROKU

Ze względów bezpieczeństwa, zakończenie roku edukacyjno-terapeutycznego musiało odbyć się w dość nietypowej formie. Podzieliliśmy całość wychowanków na dwie części oraz poprosiliśmy o jasną deklarację udziału w uroczystości, zarówno dziecka, jak i tylko jednego rodzica.
Było nas zatem zdecydowanie mniej.
I tak dnia 25 czerwca 2020 r. o godz. 10:00 wręczono dyplomy i świadectwa odpowiednio wychowankom grupy przedszkolnej, zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankom klas I-III szkoły podstawowej, zaś o godz. 12:00 podczas drugiego spotkania: klasom IV-VIII szkoły podstawowej.
Za upominki dla wychowanków serdecznie dziękujemy Pani Joannie Derbin - Kierownik Działdowskiego Oddziału PCK, która o godzinie 12.00 przybyła na uroczystość.
Ze względów bezpieczeństwa staraliśmy się zachować szczególną ostrożność, bezpieczne odległości, brak podawania rąk oraz unikać „przytulasów” pomiędzy uczestnikami uroczystości.
Wszystkim rodzicom oraz wychowankom życzymy bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!!!

 

PRACA ZDALNA WYCHOWANKÓW OREW

Film 1
Film 2
Film 3

 

DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU

W ramach projektu DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU z okazji święta zakochanych przygotowaliśmy walentynkowe FOTOBUDKI w kształcie serca z czerwonych plastikowych nakrętek. Wykorzystując kreatywność i wyobraźnię nadaliśmy plastikowym odpadom drugie życie. Efekt naszej pracy był bardzo zaskakujący.

Ania i Asia

 

PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK  Z PROJEKTEM
„DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU”

Z okazji Święta Zakochanych przygotowaliśmy walentynkową fotobudkę w kształcie ogromnego serca wykonanego z czerwonych nakrętek po butelkach. Wychowankowie i uczniowie OREW/NSPdP, podczas pracy nad projektem wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Fotobudka będzie atrakcją podczas Balu karnawałowo-walentynkowego. Wykonana praca jest kolejnym etapem projektu „Działdowo bez plastiku”.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 14.01.2020r. tradycyjnie jak co roku w naszych placówkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem „Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem”.
Na początku imprezy serdecznie powitaliśmy nasze kochane babcie i dziadków, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wprowadziliśmy także naszych gości w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia poprzez przedstawienie Jasełkowe. Następnie odbyły się konkursy takie jak „Dziadek majsterkowicz”, „Wędrujący kapelusz”, „Zwijanie wełny” oraz zabawa muzyczna „Jaka to melodia” podczas, której dziadkowie i babcie wykazali się dużą wiedzą muzyczną. W czasie uroczystości babcie i dziadkowie mogli częstować się przygotowanymi przez rodziców wypiekami.  A na sam koniec wychowankowie wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również uroczyście odśpiewanego „Sto lat”.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

RAZEM NA ŚWIĘTA

Zachęceni przez Ministra Edukacji Narodowej do udziału w akcji „Razem na Święta” po raz kolejny podjęliśmy działania i okazaliśmy wsparcie potrzebującym wychowankom OREW, uczniom NSPdP, ich rodzicom a także psiakom i innym cudakom będących podopiecznymi Edukacyjnej Zagrody w Zalesiu. Dzięki dobroduszności ludzi o ogromnych sercach, udało się zebrać ogromną ilość produktów spożywczych, zabawek, ubrań, przyborów toaletowych a także karmy, misek, koców i tym podobnych rzeczy. Z całego serca DZIĘKUJEMY. Wiemy, że nie możemy naprawić całego zła, ale możemy znaleźć ludzi, którzy pomogą nam tego dokonać…

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2019

„Święta to nie tylko czas otwierania prezentów,
ale przede wszystkim czas otwierania naszych serc.

W dniu 18. grudnia o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie opłatkowe.
Na początku pani przewodnicząca Anna Bonisławska oraz pani dyrektor Karolina Topolewska złożyły wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i wręczyły akty nadania nauczycielom kontraktowym.

Następnie wychowankowie i uczniowie wraz z opiekunami zaprezentowali krótką inscenizację pt. „W drodze do Betlejem”. Aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastój, swoim występem umożliwiając okazywanie pozytywnych uczuć. Po zakończonej inscenizacji zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wspólnego podzielenia się opłatkiem.

Kolejnym punktem naszego spotkania był występ zespołu instrumentalno- wokalnego, w skład którego wchodzili uczniowie, wychowankowie i opiekunowie. Prezentowane utwory dostarczyły nam wielu wzruszeń i skłoniły nas
do przedświątecznej refleksji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja i prezentów. Podczas wręczania prezentów każda grupa chętnie pozowała do zdjęć z Mikołajem. 

Jak co roku, w tym przedświątecznym okresie odbyły się kiermasze ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i opiekunów NSPdP.

Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację uczniów i wychowanków, rodziców oraz wszystkich pracowników, a także otworzył nasze serca na zbliżające się Boże Narodzenie.

 

SZTAFETA Z MIKOŁAJEM

To już po raz szósty wyruszyła nasza „Sztafeta z Mikołajem”. Podobnie jak w poprzednich latach, pragnęliśmy wspólnie spędzić ten czas, a wędrując ulicami naszego miasta, aktywnie przeżyliśmy ten dzień wraz ze św. Mikołajem, zarażając wszystkich radością oraz dobrym humorem. W sztafecie wzięły udział nasze placówki, a także Przedszkole nr 4, Caritas, delegacje z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Policji i Straży Miejskiej w Działdowie jak zawsze bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.

 

ANDRZEJKI 2019

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich  zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. CZYTAJ DALEJ

 

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12 listopada 2019r. celebrowaliśmy Dzień Niepodległości. Do ośrodka przyjechali goście z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Olsztyna. Żołnierze opowiadali o życiu w wojsku. Pokazywali sprzęt oraz umundurowanie, które mogliśmy założyć. Przymierzaliśmy hełmy, berety oraz profesjonalne maskowanie. Pomalowali nam twarze barwami moro.  Na koniec spotkania dostaliśmy różne wojskowe gadżety, za które bardzo dziękujemy.

 

KONFERENCJA SZKÓŁ I PLACÓWEK
WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

W dniu 05 listopada 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, placówkach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie odbyła się konferencja szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego, które posiadają certyfikaty lub wdrażają projekt Szkoły Promującej Zdrowie.  Organizatorami spotkania były: Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarna -Epidemiologiczna w Olsztynie oraz wspomniane placówki PSONI w Działdowie.

Głównym punktem spotkania był wykład profesora dr hab. Krzysztofa Ostaszewskiego, Kierownika Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, o tematyce dotyczącej ,,Wspierania dobrostanu psychicznego i zapobiegania problemom zdrowia psychicznego”.  Przekazana wiedza sprawiła, że chęć jej pogłębienia stała się naturalnym, kolejnym krokiem.

Swoim doświadczeniem w zakresie kształtowania konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia, wspierającego zdrowie psychiczne dzieci
i młodzieży, podzielili się przedstawiciele OREW i NSPdP w Działdowie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością również Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego W-MKO w Olsztynie – Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz, Pan vice Starosta Działdowski Marian Brandt, Pani wizytator Anna Zdaniukiewicz, Pan Radosław Gruss – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych naszego województwa. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział.

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października 2019r. w placówkach PSONI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na wstępie Pani Przewodnicząca i Pani Dyrektor złożyły wszystkim pracownikom życzenia oraz podziękowania za trud włożony  w  pracę. W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz nagród dla wyróżnionych pracowników. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  wykonano utwór znanego zespołu Dżem „Wehikuł czasu”. Wszyscy pracownicy, wychowankowie i uczniowie mogli dołączyć do wspólnego śpiewania. Po krótkim występie odbył się teleturniej „Magiczne koło”. Uczestnicy wykazali się swoją wiedzą  z różnych dziedzin, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzących. Wszystkim biorącym udział w zabawie zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki.

 

Konkurs plastyczny
„WIELKIE KOPIOWANIE MISTRZA SKURPSKIEGO”

Dnia 3 października 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym odbyło się spotkanie z pracownikami  Biblioteki Miejskiej w Działdowie. Celem spotkania było promowanie czytelnictwa, popularyzacja kultury mazurskiej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci ich kreatywności, wrażliwości i wyobraźni plastycznej.  Jedna z Pań odczytała dzieciom utwory związane z kulturą mazurską.  Następnie wychowankowie wykonali pracę plastyczną na konkurs pt. „Wielkie Kopiowanie Mistrza Skurpskiego”.  Wszystkie prace zostały zabrane do biblioteki, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników…

 

DZIEŃ PAPIESKI

Tegoroczny XIX Dzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!” odbył się dnia 25 września 2019 r. Wychowankowie i uczniowie wspólnie z kadrą OREW i NSPdP wybrali się na dworzec PKP, skąd po raz pierwszy wyruszyli w podróż pociągiem do Narzymia. Świętowanie tego dnia rozpoczęło się radosnym przemarszem ulicami Narzymia do Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się Liturgia słowa. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się na plebanię gdzie czekał na nas poczęstunek przygotowany przez Radę Parafialną. Mogliśmy skosztować domowych wypieków upieczonych przez Panie oraz posmakować pysznych jabłek z pobliskiego sadu przy parafii.    
Tego dnia pogoda była sprzyjająca, dzięki temu mogliśmy spędzić miło i aktywnie czas na świeżym powietrzu biorąc udział w grach i zabawach, śpiewach oraz tańcach. Do wspólnej zabawy dołączyli również ksiądz Tadeusz  i ksiądz Henryk, którzy świetnie bawili się razem z nami. Kto poczuł się głodny mógł zjeść kiełbaskę upieczoną nad ogniskiem, jak również ogrzać się. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewaliśmy „Barkę”, podziękowaliśmy księżom za wspólną modlitwę i miłe ugoszczenie nas, a następnie udaliśmy się na stację PKP i wyruszyliśmy pociągiem w drogę powrotną do Działdowa.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Żegnajcie wakacje!!!  2 września rozpoczęliśmy Nowy  Rok Edukacyjno- Terapeutyczny 2019/2020. Uroczystość zaczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie powitaliśmy wszystkich wychowanków i uczniów, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz są w naszej placówce. Po oficjalnej części uroczystości, rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na spotkanie z nauczycielami.

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz