Archiwum

 

Zakończenie roku edukacyjno- terapeutycznego 2021/2022

Znów minął kolejny rok nauki. Nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw i dyplomów, nagród
i podziękowań. Nadszedł też moment pożegnania Absolwentów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Po wielu latach wspólnie spędzonego czasu, zdobyciu wielu cennych doświadczeń i umiejętności czas ruszać w dalszą drogę ku dorosłości. Będziemy o Was pamiętać i miło wspominać.

Wszystkim wychowankom i uczniom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Widzimy się z nową energią we wrześniu. Do zobaczenia!!!

 

 

XVII SPARTAKIADA „Z WIOSNĄ PO ZDROWIE”
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Z PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

 

 

 


W dniach 19 i 20 maja 2022 roku, po 3 latach przerwy, spotkaliśmy się na XVII  SPARTAKIADZIE „Z WIOSNĄ PO ZDROWIE” DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ Z PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie i Starosty Działdowskiego.  

Ze względu na czas planowania imprezy, w listopadzie 2021 rok, który nie wnosił pewnych informacji, jak wyglądał będzie obecny maj 2022 – grono drużyn zmniejszyliśmy z 16 do 10, a zamiast 3 dni zaplanowaliśmy 2. 

Wśród zawodników znalazły się drużyny z: Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych z Mikołajek, Nidzicy, Olsztyna, Ostródy, Grudziądza, Trzebunia/Sierakowic, Niepublicznej Podstawowej Szkoły Specjalnej im. Pawła Adamowicza z Gdańska, Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Elbląga oraz drużyny organizatorów czyli OREW i NSPdP w Działdowie. 

SPARTAKIADĘ wsparli liczni sponsorzy i instytucje (w załączeniu podziękowanie). Wśród fundatorów znalazł się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dofinansowujący imprezę w kwocie 15 tys. zł, a także nasze Koło PSONI ze środków własnych. Uzyskaliśmy również rzeczową i personalną pomoc od zaprzyjaźnionych instytucji i szkół (w podziękowaniu). 

    Program obejmował konkurencje sportowe dostosowane do stopnia niepełnosprawności jej uczestników, liczne atrakcje dodatkowe, jak koncert Natalii Pawelskiej, spotkanie integracyjne przy grillu, dyskotece z Creative Fun, zabawę plenerową „Tropem Sprawności” po terenie Miasta Działdowo oraz kącik zabaw. Podczas inauguracji Spartakiady obecnością zaszczycili nas: Patroni Honorowi, władze Starostwa Powiatowego, Miasta Działdowa, sponsorzy oraz liczni goście i kibice, m.in.: z Przedszkola „U Misia” i Przedszkola nr 3 w Działdowie.

    SPARTAKIADA przebiegła pomyślnie, szczególnie, że wyjątkowo dopisała nam pogoda, nie tylko ta pięknie słoneczna, ale również nasza wewnętrzna, która mobilizowała do zaangażowania i wysiłku. Zawodnicy obdarowani nagrodami, medalami i miejmy nadzieję, cudownymi wrażeniami, deklarowali chęć powrotu za rok. Pozdrawiamy zatem sportowo, wesoło i słonecznie !!!

 

Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło to „Inwestujmy w naszą planetę”. Wszyscy ludzie-przyjaciele Ziemi-robią coś, aby ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich.  Każdego dnia każdy z nas powinien pomyśleć co może zrobić w swoim najbliższym środowisku aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.
W naszych Placówkach obchodzono również ,,Tydzień Ekologiczny” Każdego dnia na zajęciach wychowankowie poznawali różne sposoby dbania o przyrodę oraz dowiadywały się co należy czynić aby nasza ziemia była czysta i zielona. Zaangażowaliśmy się w akcję ,,Sprzątamy dla Polski” pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Celem akcji była troska o środowisko naturalne swojej i najbliższej okolicy, a także kształtowanie odpowiedzialności o wspólne dobro. Razem sprzątaliśmy: las, parki, ulice miasta i okolice Placówek. Wychowankowie mogli sprawdzić swoje wiadomości dotyczące segregowania odpadów i umieszczania ich do odpowiednich pojemników. Na podsumowanie ,,Tygodnia Ziemi” wszystkie grupy zaprezentowały niezwykle kreatywne ,,Eko-stworki” z materiałów recyklingowych oraz odczytały życzenia dla naszej Planety Ziemi. 
Wspólnie złożyliśmy ślubowanie  ekologiczne, deklarując, że nie tylko teraz będziemy pamiętać o Ziemi, ale każdego dnia postaramy się zrobić coś dla naszej przyrody i środowiska.
 

https://fb.watch/cEXDsZFDZy/

 

WIELKANOC 20022

Dnia 12.04.2022 r. odbyły się u nas warsztaty Wielkanocne. Dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w wielu zabawach muzyczno-ruchowych oraz w zajęciach plastycznych m. in. we wspólnym malowaniu pisanek, wielkanocnym kodowaniu, zabawach sportowych z jajkiem, tańcach z balonami. Następnie wybraliśmy się na zewnątrz w poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych przez psotnego zająca. Dzień zakończyło wspólne biesiadowanie przy żurku i pysznym cieście. Udzielił się nastrój Wielkanocy, teraz możemy z dobrym humorem oczekiwać Świąt.

https://fb.watch/cmtyAbjaiK/

 

Dzień Autyzmu

Dnia 1 kwietnia 2022r. rozpoczęliśmy świętowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wychowankowie i uczniowie brali czynny udział w zabawach, które zostały dla nich przygotowane, min.: puzzle, memory, a także wzbogacali swoją sensorykę poprzez kreatywną sensoplastykę. Pomysłów na wyrażenie swojego udziału w tym specjalnym dniu było mnóstwo. Podobnie jak i w ubiegłych latach do akcji dołączyli nasi przyjaciele z przedszkola „Promyczek” znajdującym się w Wielkim Łęcku oraz ze Sp. nr. 4 w Działdowie dziękujemy z całego „niebieskiego” serca za pamięć i udział w tym szczególnym święcie.   Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie wzięli udziału w kampanii „Polska Na Niebiesko”. W związku z tym od 1 do 3 kwietnia nasza placówka była przepięknie podświetlona oczywiście na niebiesko.                                                 

 „Nie możesz zmienić AUTYZMu, lecz możesz zmienić siebie”,
niech te słowa na stałe zapiszą się w naszej pamięci.
Do zobaczenia za rok.

https://fb.watch/cm1NkIrWhZ/

 

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa, święto kolorowej skarpetki, święto Osób Niezwykłych.

Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zespołu Downa jest "Włączanie społeczne - co to znaczy? No właśnie ... co to znaczy? Tego dnia jeszcze bardziej pochylamy się nad problemem zwiększenia działań i systemów umożliwiających osobom z Zespołem Downa pełne uczestnictwo w życiu społecznym, organizowanie wsparcia ich samodzielności. Czyli to co robimy każdego dnia: uczymy się, bawimy, śmiejemy, chodzimy do kina, teatru, organizujemy wycieczki, imprezy takie jak dziś, imprezy sportowe.

Jednym z tradycyjnych sposobów włączenia się do obchodów ŚDZD jest założenie niepasujących kolorowych skarpetek.

https://fb.watch/bVLelgF0Z8/

 

 

Spotkaliśmy się na wspólnej DRODZE...

We wtorek na terenie naszego podwórka zorganizowana została wspólna Droga Krzyżowa dla wszystkich placówek PSONI. Uczniowie NSPdP przygotowali brzozowy krzyż i wyznaczyli stacje. Przedstawiciele grup odczytywali rozważania, które skłaniały do refleksji nad naszym życiem, postępowaniem… Każdy mógł choć przez chwilę ponieść krzyż. A na zakończenie pozytywna dawka radosnej muzyki i tańca, z nadzieją, że doleci prosto do Nieba…

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/491180479368764

 

Wsparcie dla Ukrainy

Wsparcie i działanie na rzecz drugiego człowieka dbanie o godność i jakość jego życia  to nasza  MISJA, to cele, które na co dzień przyświecają  działalności PSONI. 
Wspieramy się wzajemnie, ale wiemy jak bardzo ważne jest  korzystanie ze wsparcia innych osób. 
Z potrzeby serca i chęci   niesienia pomocy zorganizowaliśmy już po raz kolejny zbiórkę, potrzebnych artykułów dla przybyłych do nas osób z  dotkniętej wojną Ukrainy.
Jak zawsze odzew ze strony rodziców, pracowników PSONI i samych osób z niepełnosprawnościami był ogromny.
Dziękujemy wszystkim za każdą okazaną pomoc.

 

Razem dla Ukrainy

Nasza Placówka włączyła się do akcji pomocy Ukrainie. Wspólnie zebraliśmy mnóstwo najpotrzebniejszych rzeczy. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy wsparli naszą zbiórkę za Wasze wielkie serca, empatię i solidarność!

https://fb.watch/bL7PM7L-C3/

 

Walentynki 2022

„Miłość jak wino uderza do głowy…” słowa poety mają ogromna moc w dzisiejszych trudnych czasach, gdzie wyznanie miłości na odległość nie jest sprawą prostą.  Pandemia skutecznie utrudnia nam kontakty z osobami szczególnie bliskimi naszemu sercu, jednak prawdziwa miłość nie zna granic i nie ma dla niej barier. Udowadniają to nasi podopieczni, którzy w ten wyjątkowy dzień św. Walentego dają piękny przykład prawdziwych uczuć i tradycji. Na zakończenie przytoczmy słowa pety – niech będą dla nas inspiracja do okazywania prawdziwych uczuć. 

              
„…Jesteś wyspą miłości na oceanie nienawiści,
Jesteś fala spokoju w sztormową noc,
Jesteś wszystkim, czego potrzebuje,
Tylko miłość – wariatka ta sama…

 

Dzień Babci i Dziadka „Pociąg do babci i dziadka”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego  w tym roku wychowankowie Orew i uczniowie NSPdP własnoręcznie wykonali prezenty dla swoich bliskich, a także zaangażowali się  w naganie filmiku z krótkim przedstawieniem, pt. „Pociąg do babci i dziadka” oraz  życzeniami. Mimo, że nie udało nam się spotkać w ciepłym i miłym gronie mamy nadzieję, że radosny filmik, życzenia oraz prezenty sprawiły radość wszystkim babciom i dziadkom.

 

„Uwierz w Święta”

Kończy się rok kalendarzowy 2021, a My tradycyjnie, wbrew wszelkim przeciwnościom czerpiemy radość przy każdej nadarzającej się okazji!  Oto relacja ze spotkania opłatkowego. Mieliśmy okazję posłuchać i obejrzeć występy uczniów i wychowanków OREW i NSPdP. Zaprezentowali się wszyscy od grup najmłodszych po najstarsze oraz uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 +” . W części artystycznej wzięli udział również przedstawiciele kadry. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości i niech szeroki uśmiech zagości na Waszych twarzach.

 Niech każdy z Nas po prostu Uwierzy w Święta!!!

PS. Przed uroczystością opłatkową Pani Przewodnicząca Anna Bonisławska wraz z Panią Dyrektor Karoliną Topolewską wręczyły akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego naszym koleżankom Annie Nidzgorskiej oraz Annie Piórek. Jesteśmy pod wrażeniem i chylimy czoła wobec profesjonalizmu, poziomu umiejętności merytorycznych, a przede wszystkim ogromu serca jakie Nasze koleżanki wkładają w codzienna pracę.

Gratulacje dziewczyny !!!

 

VIII Sztafeta z Mikołajem

Pomimo wszelakich trudności, jakie niesie nam codzienność, po raz kolejny wyruszyła nasza „Sztafeta Z Mikołajem”. Owszem, zabrakło słońca na niebie, ale nie zabrakło go w naszych sercach i na naszych twarzach. W bezpiecznej obstawie, jaką zapewniła nam działdowska Policja i Straż Miejska, wędrował nasz wesoły mikołajkowy korowód przez ulice Działdowa. Jak zawsze zaprosiliśmy do udziału w nim przedszkolaków z Przedszkola nr 5, Caritas, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz naszą Przyjaciółkę p. Małgorzatę z Biblioteki Miejskiej, która została mianowana głównym pomocnikiem św. Mikołaja i świetnie wywiązała się z tego obowiązku!!! Wszystkim uczestnikom sztafety bardzo DZIĘKUJEMY i już dziś zapraszamy do udziału za rok!!!

Misja sztafety została wypełniona!!! Zadaniem było sprawić innym radość naszym widokiem, zarazić dobrym humorem, życzyć wszystkim szczęścia i samych dobrych dni!!!

 

ANDRZEJKI

Dnia 26.11.2021r. obchodziliśmy Andrzejki. Z powodów pandemicznych, nie mogliśmy bawić się wszyscy razem tylko z podziałem na grupy. Wszyscy bawili się znakomicie podczas zabaw, gier i wróżb andrzejkowych. Za aktywny udział w zabawie dla każdego czekała słodka nagroda.

 

FERA 2021

https://www.facebook.com/PSONIdzialdowo/videos/1828054920711449

W niedzielę 21 listopada 2021 już z samego rana, cała nasza rozśpiewana ekipa ruszyła w kierunku pobliskiego Iłowa-Osady. Odbywał się tam 25 Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej „FERA 2021r.” Nasz zespół „Tu i Teraz” reprezentujący Koło PSONI w Działdowie wykonał utwór pt. „Pójdę za Tobą” z repertuaru zespołu „Owca”. Zostaliśmy przyjęci z wielką życzliwością i uznaniem za nasz entuzjazm, umiejętności artystyczne i autentyczność w tym, co robimy i jacy jesteśmy.

 

WIZYTA STUDYJNA Z PSONI KOŁO W GDAŃSKU

W odpowiedzi na propozycję spotkania studyjnego ze strony PSONI Koło w Gdańsku, w placówkach PSONI Koło w Działdowie, gościliśmy dwa dni p. dyrektor, nauczycieli i uczniów z Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych. Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań organizacyjnych w bieżących działaniach placówek. Podczas tych dwóch dni udało się uczniom odwiedzić Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, uczestniczyć w zajęciach naszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz skorzystać z części atrakcji na terenie placówek. Kadra zaś, po prezentacjach multimedialnych i wizytach w poszczególnych salach zajęć, skupiła się na wychwyceniu informacji służących poprawie działań wobec wychowanka/ucznia, możliwości wprowadzenia tych, które są ciekawe i odmienne w obu Kołach, a przede wszystkim po długim okresie absencji w odwiedzinach, czy delegacjach mogła wymienić wiedzę nad sposobami radzenia sobie z bieżącymi problemami dotykającymi szkół i placówek oświatowych. Bardzo dziękujemy PSONI Koło w Gdańsku za owocne spotkanie i ciekawe doświadczenia. Zapewne wybierzemy się z rewizytą.

 

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada. Pamiętamy o upamiętnieniu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach ciężkich zaborów. Pamiętamy też o tych wszystkich, którzy ryzykując swoje zdrowie, a często życie walczyli o wolną Polskę. Przed świętowaniem uroczystości wychowankowie oraz uczniowie kształtują umiejętność rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych, utrwalają słowa i melodię hymnu narodowego oraz wiadomości na temat własnego kraju. Dnia 10 listopada, w naszej placówce odbył się uroczysty apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycją Ośrodka stał się udział w akcji Szkoła do hymnu, polegającej na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w wyznaczonym dniu o godzinie 11:11.

 

8 urodziny PACO

W dniu 5 listopada obchodziliśmy 8 urodziny Naszego pupila PACO. Nie obyło się bez tortu, prezentów i życzeń. Podczas urodzin wychowankowie oraz uczniowie uczestniczyli również w quizie o labradorach. Wszelkich odpowiedzi i wyjaśnień dotyczących tej rasy psów udzielał Nasz dogoterapeuta Gracjan Cichocki.

PACO życzymy Ci jeszcze wielu lat terapii i zabaw z Nami.

 

SZKOŁA PAMIĘTA

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/615557306149187

 

Święto Drzewa – Dla Przyrody

W tym roku wzięliśmy udział w kolejnej edycji programu Święto Drzewa pod hasłem -  Dla przyrody. Celem programu jest podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu. Nasze działania miały kilka etapów.

Zajęcia edukacyjne dotyczące lasu i jego mieszkańców mieliśmy w nadleśnictwie Dwukoły. Pani Magda z zaangażowaniem opowiadała o przyrodzie oraz pracy leśnika. Dostaliśmy kilka budek lęgowych, które samodzielnie składaliśmy.

Następnie w leśnictwie Filice posadziliśmy około 20 drzew. Na końcu w miejskim parku Honorowych Dawców Krwi z pomocą miejskiego domu kultury powiesiliśmy złożone przez nas budki lęgowe.

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM  AAC

Październik, miesiąc poświęcony komunikacji alternatywnej i wspomagającej - AAC. Jak co roku włączamy się do akcji, gdyż komunikacja jest najważniejszą sferą naszego działania, funkcjonowania.

Filmik „Dzień dobry” ilustruje w jaki sposób osoby niemówiące, mają możliwość komunikowania się, jak mogą wpływać na to co robią, co wybierają i jak decydują
o sobie.

Pamiętajmy, że nie ważne w jaki sposób przekażemy informacje - najważniejsze to chcieć i potrafić ten przekaz odczytać. Każda relacja z drugim człowiekiem polega na komunikacji,  a miło ją zacząć właśnie od przywitania się.

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/230206012508309

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2021r. w placówkach PSONI obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania całej kadry, uczniów oraz wychowanków. Następnie głos zabrała Pani Przewodnicząca Anna Bonisławska oraz Pani Dyrektor Karolina Topolewska. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku zebranych gości. W dalszej części uroczystości wręczone zostały akty nadania stopnia awansu zawodowego  oraz nagrody dla zasłużonych pracowników. Następnie wyświetlony został film z życzeniami. Wszyscy byli zadowoleni z przebiegu imprezy oraz sposobu wyrażenia wdzięczności. Była to wspaniała uroczystość. Warto włożyć w organizację takich spotkań serce i wysiłek, by później móc oglądać uśmiech na twarzach naszych pracowników.

 

Nadleśnictwo Dwukoły

Dnia 12 października 2021r. wychowankowie OREW oraz uczniowie NSPdP odwiedzili Nadleśnictwo Dwukoły, podczas trwania wycieczki realizowaliśmy temat – „ Las i jego mieszkańcy” oraz zapoznaliśmy się z specyfiką pracy leśnika. Celem było: rozwijanie i doskonalenie wiadomości z zakresu edukacji leśnej, rozbudzanie zainteresowania przyrodą, wzbogacanie wiedzy na temat lasów i ich mieszkańców, kulturalne zachowanie się na łonie przyrody oraz  kształtowanie postaw społecznych wobec lasów i zasad ich ochrony. Pod czujnym okiem Pani Magdaleny uczyliśmy się wykonywać budki lęgowe - czyli stworzenie miejsca - domu dla ptaków, w którym będą mogły się rozmnażać i wychować swoje potomstwo.

 

XXI Dzień Papieski

"Nie lękajcie się!" Nie lękajcie się tajemnicy Boga, nie lękajcie się Jego miłości i nie lękajcie się słabości człowieka, ani też jego wielkości! Człowiek nie przestaje być wielkim nawet w swojej słabości. Nie lękajcie się być świadkami godności każdej ludzkiej osoby - od chwili poczęcia aż do śmierci.”

"Nie lękajcie się!" To hasło XXI Dnia Papieskiego, który w tym roku odbył się w Placówce 08 października. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi      z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Za pośrednictwem tego wezwania Papież podkreślał, że jedynie wiarygodny Kościół - wskazując na Chrystusa - może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc.

W tym dniu pamięć o wielkim Polaku - Janie Pawle II przybliżyliśmy krótkimi wspomnieniami jego pontyfikat. Następnie wszyscy zostali zaangażowani do wspólnego muzykowania aby poprzez muzykę, śpiew, taniec i grę na instrumentach być bliżej  Ojca Świętego. Wychowankowie, uczniowie, opiekunowie na XXI Dzień Papieski przygotowali prace plastyczne ilustrujące tegoroczne hasło „Nie lękajcie się!” Głównym punktem spotkania było wspólne wykonanie różańca świętego i krótka modlitwa. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano ulubioną pieśń Naszego papieża ,,Barkę”. Wszyscy biorący udział w uroczystości otrzymali słodki poczęstunek w formie kremówek papieskich - ulubionych ciastek Jana Pawła II.

 

„Koncert radości i nadziei”

Na zaproszenie PSONI w Nidzicy wzięliśmy udział w dorocznym wydarzeniu, jakim jest „Koncert radości i nadziei”. Tym razem na scenie w występie solowym, swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Klaudia w piosence „Sunday morning”, została przyjęta przez publiczność bardzo serdecznie i nagrodzona gromkimi brawami. Równie ciepło odebrano nasz młodzieżowy zespół „Teraz my”, który zaprezentował się w „Piosence o pomaganiu ludziom”. Otrzymaliśmy nagrody indywidualne i zespołowe. Wracaliśmy… radośni – bo zabawa była świetna i z nadzieją- że takich dni w naszym życiu będzie jak najwięcej.

 

Sprzątanie świata

W tym roku uczestniczyliśmy w 28 akcji sprzątania świata. Posprzątaliśmy tereny w Działdowie i okolicach. Chcieliśmy zwrócić uwagę na problem pozostawianych śmieci. Apelujemy o sprzątaniu po sobie. Czysta przyroda to nasze wspólne dobro.
https://pl-pl.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/277203987578531/

 

Rajd rowerowy „Rowerem po gminie Płośnica”

W sobotę 11 września 2021r. wzięliśmy udział w kolejnym rajdzie rowerowym na zaproszenie gminy Płośnica. Z radością pojechaliśmy wziąć udział w tym rajdzie, po pierwsze ze względu na to, że lubimy spędzać czas właśnie na rowerze, po drugie mamy przekonanie, że nasza obecność jest tam zawsze mile widziana. Towarzyszyła nam przepiękna pogoda, a więc również świetne nastroje. Po przejechaniu 20 km zasłużyliśmy na smaczną kiełbaskę. Do zobaczenia na trasie!!!

 

Nowy Rok Edukacyjno-Terapeutyczny 2021/2022

 

„Gdyby wszystkie dni w roku były świąteczne, zabawa byłaby równie męcząca jak praca”

William Shakespeare

W środę 3 września rozpoczęliśmy Nowy Rok Edukacyjno-Terapeutyczny 2021/2022. Uroczystość zaczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie powitaliśmy wszystkich wychowanków i uczniów, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz są w naszej placówce. Była chwila na zadumę nad wydarzeniami 1 września 1939 roku i wspomnienie Westerplatte. Przypomnieliśmy sobie zasady sanitarne , jakie obowiązują na terenie placówek. Po oficjalnej części uroczystości, rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na spotkanie z nauczycielami.

 

Zakończenie roku 2020/2021

Uffff rok szkolny 2020/2021 zakończył się. Wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego otrzymali świadectwa oraz dyplomy. Był to czas radości oraz podsumowań. 
Wszystkim wychowankom życzymy bezpiecznych, słonecznych wakacji niezapomnianych przygód oraz spotkania wielu wspaniałych przyjaciół.

Na wyróżnienie zasługują uczestnicy programu „Harmony SEL” – program wspierający rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych – którzy otrzymali certyfikaty oraz dyplomy ukończenia.
 

 

Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA placówek PSONI w Działdowie


9 czerwca to "Dzień Przyjaciela", najlepiej spędzić go w gronie swoich przyjaciół.
My tak właśnie zrobiliśmy. W tym dniu w Stowarzyszeniu, odbyła się Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA uczestników placówek PSONI Koło w Działdowie (duże grono przyjaciół). Spartakiada była połączona  z XXIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem    „Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina”. 
Całe wydarzenie było dofinansowane ze środków PFRON, za pośrednictwem PCPR w Działdowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan  Paweł Cieśliński Starosta Powiatu Działdowskiego, Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego, Pani Katarzyna Napiwocka Dyrektor PCPR w Działdowie, a w imieniu Pana dyrektora PFRON Janusza Surmacz z Olsztyna, Iwona Sosnowska i Justyna Byczkowska.  Przy pięknie przystrojonym terenie zielonym wokół siedziby  PSONI i słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze zmagania sportowe. Jednak zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia MiniSPARTAKIADY dokonali wspólnie: Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego i Pani Anna Bonisławska Przewodnicząca Zarządu Koła. Konkurencje sportowe, gry i zabawy  dopasowane były do możliwości funkcjonalnych i niepełnosprawności uczestników spartakiady. Drużyny sportowców rywalizowały w konkurencjach, dobranych tak, aby jak największa liczba osób mogła poczuć smak współzawodnictwa. Były to: sztafetowy bieg z pałeczką, bieg z przeszkodami, skok obunóż, król strzelców, zakupowe szaleństwo, woreczki do celu, gąsienica z piłką, balonowe pary, przeciąganie liny, motyle na łące pachnącej, toczenie piłką lekarską, łamigłówka. Pozostali uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, a myślą przewodnią było hasło tegorocznych Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. Były bańki mydlane puszczane przez sympatycznego Klowna, zajęcia sensoryczne, malowanie obrazów na foli, loteria itp. Na placu rozstawione były, foto ścianki z otworem na głowę do robienia zdjęć, przygotowane tematycznie do imprezy sportowej.  Nie zabrakło również grilla i wspólnej degustacji zdrowego jedzenia. Wszyscy mogliśmy skosztować różnego rodzaju koktajlów warzywno-owocowych, smacznych gofrów
z musem dyniowym i innych zdrowych przekąsek. Rozgrywki i zabawy dostarczyły uczestnikom wiele emocji, dały radość i zadowolenie z osiągniętego celu i przezwyciężania własnych ograniczeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy spartakiady nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami, bo w sporcie oprócz zajmowanych miejsc liczy się sam udział. Impreza pokazała nam, jak ważna jest terapia ruchem i wspólnie spędzony czas, szczególnie teraz po tak długim okresie izolacji. Mamy nadzieję, że to już za nami i to tylko smutne wspomnienie.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 


Dzień Dziecka

https://www.facebook.com/495673943924978/videos/981608452380560/

https://www.facebook.com/495673943924978/videos/818206625459197/

 

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Początek

1.
https://www.facebook.com/PSONIdzialdowo/videos/147348223953355

2.
https://www.facebook.com/DzialdowoUM/videos/219754356585016

3.
https://www.facebook.com/PSONIdzialdowo/videos/461725208221421

4.
https://www.youtube.com/watch?v=JqTPFcWB_Rg

5.
https://www.youtube.com/watch?v=fKInda54JAA

6.
https://www.youtube.com/watch?v=wUs5PmAHvEs

7.
https://www.youtube.com/watch?v=TPg1IBYPAlk

8.

Msza Święta
https://www.facebook.com/DzialdowoUM/videos/524437052071173

Dzień Godności Osoby z NI. Film – wywiady z wychowankami - pracownikami oraz ich rodzicami.
https://www.youtube.com/watch?v=igfouFo6CtI

 


Bieżąca praca

 

Tydzień Ziemi

W dniach 19-23.04.2021 r. obchodziliśmy Tydzień Ziemi. Wychowankowie i uczniowie obu placówek przyswajali wiedzę na temat dbania o naszą planetę. Uczyli się m.in. o segregacji śmieci, recyklingu, o ważnej roli wody w życiu człowieka. Były twórcze eksperymenty z wodą, wykonywanie prac z niepotrzebnych już materiałów, tworzenie plakatów propagujących wiedzę ekologiczną, przesadzanie kwiatów w zaprojektowane własnoręcznie doniczki. Wszyscy aktywnie zaangażowali się w proponowane zadania i eksperymenty. W dniach 19-23.04.2021 r. obchodziliśmy Tydzień Ziemi. Wychowankowie i uczniowie obu placówek przyswajali wiedzę na temat dbania o naszą planetę. Uczyli się m.in. o segregacji śmieci, recyklingu, o ważnej roli wody w życiu człowieka. Były twórcze eksperymenty z wodą, wykonywanie prac z niepotrzebnych już materiałów, tworzenie plakatów propagujących wiedzę ekologiczną, przesadzanie kwiatów w zaprojektowane własnoręcznie doniczki. Wszyscy aktywnie zaangażowali się w proponowane zadania i eksperymenty. 


„Aktywne godzinki – spragnieni powietrza i ruchu”

 


Wielkanoc

Spotkanie Wielkanocne przypadło w dniach 04-05 kwietnia.  W tym roku przygotowaliśmy krótką prezentację na temat „Zwyczajów Świątecznych” w sposób zdalny i stacjonarny, wspólnie z wychowankami OREW i uczniami NSPdP przy ogromnej współpracy opiekunów i rodziców. Mimo ograniczeń każdy z wychowanków miał możliwość uczestniczenia, przybliżenia zwyczajów świątecznych.

 

„Z okazji Wielkanocy niech życzenia nabiorą mocy

W sercu pogody, a w dyngusa dużo wody!

Miłość i pokój niech goszczą u Was dnia każdego

Niech każdy dzień przyniesie coś pięknego.

Życzymy Wam, Kochani, aby te święta wielkanocne

wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość,

pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.”


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dnia 2 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu pt. „Odmień moją historię”. Ze względu na pandemię przygotowania rozpoczęliśmy znacznie wcześniej. Wychowankowie i uczniowie brali czynny udział w zajęciach stacjonarnych oraz zdalnych, podczas których przygotowywali wspólnie z nauczycielami oraz rodzicami prace plastyczne, plakaty o tematyce związanej z tym dniem. 2 kwietnia z wykonanych prac powstała wystawa, na tle której odbyły się zdjęcia pracowników ubranych na niebiesko. Pani Wioletta przygotowała dla pracowników oraz wychowanków i uczniów puzzle pt. „Pozwól nam odmienić Twoją historię” w formie papierowej i elektronicznej. Dzięki tej zabawie, każdy mógł przyłączyć się do obchodu tego dnia. Jak co roku wzięliśmy udział w kampanii „Polska Na Niebiesko”. W związku z tym od 1 do 3 kwietnia nasza placówka była przepięknie podświetlona.

Dziękujemy uczniom, wychowankom, beneficjentom, rodzicom oraz pracownikom PSONI za wspólne świętowanie „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”. Podziękowania kierujemy również naszym zaprzyjaźnionym przedszkolom: w Narzymiu, Nr 3 w Działdowie, Nr 4 w Działdowie,  „UMISIA” w Działdowie za uświadamianie i rozpowszechnianie wiedzy o autyzmie.

https://pl-pl.facebook.com/495673943924978/videos/152420413442432/

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ifr3y-nM1PA&feature=youtu.be

https://pl-pl.facebook.com/495673943924978/videos/480809906441968/

https://pl-pl.facebook.com/495673943924978/videos/894111394464663/

 

Światowy Dzień Zespołu Downa

https://www.facebook.com/495673943924978/videos/3708716579164194/

21 marca oprócz Pierwszego Dnia Wiosny obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. My także spędziliśmy miło ten dzień. Niemalże u każdego wychowanka oraz pracownika można było zobaczyć na stopach kolorowe skarpetki nie do pary. Kolorowe skarpetki symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa. W trakcie dnia wychowankowie mogli powiesić kolorową skarpetkę pod transparentem powieszonym na bramie wjazdowej, tym samym włączając się w naszą akcję. Nie zapomnieliśmy także o „Linii prostej”. Wielu z nas miało ją narysowaną na swoich dłoniach.

 

Walentynki

Święto wszystkich zakochanych obchodzone jest  corocznie 14 lutego, tego dnia ludzie okazują sobie uczucia miłości, czułości i przyjaźni, wszędzie jest pełno serduszek i słodkich upominków dla drugiej osoby. Początki tego święta sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron święty Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych.
Walentynkowe wyznanie z reguły nie podpisane  można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym uczuciem przyjaciele, przyjaciółki. Walentynki obchodzi każdy bez względu na to ile ma lat i jakiej jest płci.
W tym roku to wyjątkowe święto ze względu na pandemię  obchodzimy tylko w najbliższym gronie bez możliwości spotkania się w większym gronie  na balu walentynkowym. Jednakże w grupach najbliższych przyjaciół zabawa również była znakomita. Oceńcie sami.

 

Bieżąca praca

 

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To 21 i 22 stycznia -  wtedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. W tym czasie nasi wychowankowie OREW oraz uczniowie NSPdP wykonali prezenty dla swoich bliskich, a także zaangażowali się nagraniu krótkich życzeń z okazji ich święta. Mimo, że nie udało spotkać się w ciepłym, miłym gronie wierzymy, że święto przyprawiło wiele uśmiechów na twarzy. My również życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia i szczęścia!


 

>

 


 

 


 

 


 

W okresie przedświątecznym jak co roku odbywały się próby przedstawienia na Boże Narodzenie. Jednak ten czas był nieco inny….Mniej aktorów… Sceny podzielone……Mimo panującej pandemii i reżimu udało się, a nastrój świąteczny udzielił się wszystkim. Znów zagościła radość, dziecięcy śmiech, pachnąca choinka i pierniki. Nie zabrakło również świątecznego kolędowania. Święta to czas radości i otwieranie się na drugiego człowieka, dlatego niech nasze przedstawienie zwiastuje wszystkim Boże Narodzenie.

 


Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wśród naszych wychowanków

W miesiącu listopadzie wychowankowie wszystkich grup edukacyjno – terapeutycznych oraz zespołów rewalidacyjno–wychowawczych wzięli udział w akcji dotyczącej zdrowego odżywiania. Podczas zajęć wychowankowie kształtowali umiejętności właściwego mycia rąk, wykonywali piramidę zdrowia, utrwalali zdrowe nawyki żywieniowe, uczyli się wykonywania sałatek, koktajli owocowo – warzywnych z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców. Podczas zajęć wychowankowie wykazywali się kreatywnością w wykonywaniu różnorodnych prac plastycznych dotyczących zdrowia. Mieli oni możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych na temat zdrowego odżywiania. Nasi wychowankowie w czasie nauki zdalnej nie zapominają również o zdrowych nawykach żywieniowych, włączając do swojej diety warzywa bogate  w witaminy i minerały, co świadczą o tym przesyłane zdjęcia. Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego jak przebiegł „nasz zdrowy zdalny tydzień”

https://www.facebook.com/495673943924978/videos/372553647313022

 


Andrzejki 2020

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to-zgodnie z tradycją -św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wieczorem w wigilię św. Andrzeja każdy chce poznać to, co go czeka w przyszłości…

Tego dnia Nasi wychowankowie inaczej niż zwykle obchodzili te Święto. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, wróżby odbywały się w domu.

 


Niepodległość jest w naszych sercach

W dniach 9-13. listopada w naszej Placówce podczas zajęć edukacyjno- terapeutycznych realizowaliśmy zajęcia o tematyce patriotycznej. Wychowankowie kształtowali umiejętności rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych, utrwalali słowa i melodię hymnu narodowego oraz wiadomości na temat własnego kraju. W ramach zajęć zdalnych zachęcaliśmy wychowanków do wykonywania zróżnicowanych zadań i ćwiczeń nawiązujących do Święta Niepodległości. Tradycją Ośrodka stał się udział w akcji Szkoła do hymnu, polegającej na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11.listopada o godzinie 11:11. Podsumowaniem naszych działań w tym okresie był filmik zamieszczony na facebookowym profilu OREW Działdowo, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy: https://tiny.pl/761sz

 


 „ Bo człowiek żyje póki pamięć o nim istnieje”

Jak co roku w ostatnim tygodniu przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych koleżanek i kolegów, członków Koła, pracowników, uczestników i wychowanków placówek PSONI w Działdowie. W tym roku również odwiedziliśmy cmentarze, pełni zadumy i refleksji zapaliliśmy znicze na grobach i powspominaliśmy wszystkich zmarłych z PSONI Koło w Działdowie.

 


DZIEŃ PAPIESKI

Hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego Totus Tuus (Cały Twój). Wydawać by się mogło, że już je znamy, widzieliśmy je wielokrotnie wraz z papieskim herbem św. Jana Pawła II. Warto jednak sięgać do głębi tych słów w życiu Papieża Polaka i duchowości chrześcijańskiej. Młody ks. Karol Wojtyła na swoje biskupie hasło wybrał zawołanie Totus Tuus. Towarzyszyło mu ono aż do powrotu do domu Ojca. Słowa Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) są związane
z dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi,
a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję.

 


SPOTKANIE INTEGRACYJNE PLACÓWEK PSONI

Dnia 22 września 2020r. odbyło się Spotkanie integracyjne placówek PSONI: OREW, NSPDP, WTZ, R25 PLUS i ŚR-R. Spotkanie to przebiegało pod hasłem „Niepełnosprawni i chcą i mogą”. Z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego niektóre punkty imprezy realizowane były w salach i pracowniach. Zadaniem uczniów, wychowanków, uczestników i beneficjentów było przygotowanie w dowolnej formie pracy związanej z hasłem imprezy.

Pogoda tego dnia dopisała, jak przystało na ostatni dzień lata. Na spotkaniu podsumowującym wszyscy przedstawili swoje pomysły – były to wspólnie wykonane plakaty, albumy, piosenki i różne wytwory z zakresu rękodzieła. Wiele z tych prac można było później podziwiać na wystawie na terenie placówek. Dodatkową atrakcję w tym dniu stanowiła Fotobudka, więc każdy miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Nie zabrakło również lodów w rożku...

Zakończeniem imprezy było krótkie przemówienie pani Przewodniczącej Zarządu Koła Anny Bonisławskiej i pani Dyrektor PCPR Katarzyny Napiwockiej.

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 1 września 2020 r odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego/edukacyjno-terapeutycznego  2020/2021. Tegoroczna impreza przebiegała inaczej niż zwykle z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Społeczność obu placówek podzielona została na 4 grupy, które spotkały się w określonych godzinach z zachowaniem odpowiednich odległości.

Ważnym punktem każdego spotkania było przedstawienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas trwania pandemii, zawartych w Dekalogu Rodzica i Dekalogu Wychowanka/Ucznia/Beneficjenta. Osoby obecne na uroczystości zostały zapoznane z Arkuszem Organizacyjnym na rok 2020/2021.

Wszystkim nam życzymy na ten nowy rok szkolny/edukacyjno - terapeutyczny samych sukcesów w pracy i w nauce, jak również wielu radosnych chwil i przede wszystkim dużo, dużo zdrowia.

 


ZAKOŃCZENIE ROKU

Ze względów bezpieczeństwa, zakończenie roku edukacyjno-terapeutycznego musiało odbyć się w dość nietypowej formie. Podzieliliśmy całość wychowanków na dwie części oraz poprosiliśmy o jasną deklarację udziału w uroczystości, zarówno dziecka, jak i tylko jednego rodzica.
Było nas zatem zdecydowanie mniej.
I tak dnia 25 czerwca 2020 r. o godz. 10:00 wręczono dyplomy i świadectwa odpowiednio wychowankom grupy przedszkolnej, zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankom klas I-III szkoły podstawowej, zaś o godz. 12:00 podczas drugiego spotkania: klasom IV-VIII szkoły podstawowej.
Za upominki dla wychowanków serdecznie dziękujemy Pani Joannie Derbin - Kierownik Działdowskiego Oddziału PCK, która o godzinie 12.00 przybyła na uroczystość.
Ze względów bezpieczeństwa staraliśmy się zachować szczególną ostrożność, bezpieczne odległości, brak podawania rąk oraz unikać „przytulasów” pomiędzy uczestnikami uroczystości.
Wszystkim rodzicom oraz wychowankom życzymy bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!!!

 

PRACA ZDALNA WYCHOWANKÓW OREW

Film 1
Film 2
Film 3

 

DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU

W ramach projektu DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU z okazji święta zakochanych przygotowaliśmy walentynkowe FOTOBUDKI w kształcie serca z czerwonych plastikowych nakrętek. Wykorzystując kreatywność i wyobraźnię nadaliśmy plastikowym odpadom drugie życie. Efekt naszej pracy był bardzo zaskakujący.

Ania i Asia

 

PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK  Z PROJEKTEM
„DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU”

Z okazji Święta Zakochanych przygotowaliśmy walentynkową fotobudkę w kształcie ogromnego serca wykonanego z czerwonych nakrętek po butelkach. Wychowankowie i uczniowie OREW/NSPdP, podczas pracy nad projektem wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Fotobudka będzie atrakcją podczas Balu karnawałowo-walentynkowego. Wykonana praca jest kolejnym etapem projektu „Działdowo bez plastiku”.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 14.01.2020r. tradycyjnie jak co roku w naszych placówkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem „Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem”.
Na początku imprezy serdecznie powitaliśmy nasze kochane babcie i dziadków, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wprowadziliśmy także naszych gości w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia poprzez przedstawienie Jasełkowe. Następnie odbyły się konkursy takie jak „Dziadek majsterkowicz”, „Wędrujący kapelusz”, „Zwijanie wełny” oraz zabawa muzyczna „Jaka to melodia” podczas, której dziadkowie i babcie wykazali się dużą wiedzą muzyczną. W czasie uroczystości babcie i dziadkowie mogli częstować się przygotowanymi przez rodziców wypiekami.  A na sam koniec wychowankowie wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również uroczyście odśpiewanego „Sto lat”.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

RAZEM NA ŚWIĘTA

Zachęceni przez Ministra Edukacji Narodowej do udziału w akcji „Razem na Święta” po raz kolejny podjęliśmy działania i okazaliśmy wsparcie potrzebującym wychowankom OREW, uczniom NSPdP, ich rodzicom a także psiakom i innym cudakom będących podopiecznymi Edukacyjnej Zagrody w Zalesiu. Dzięki dobroduszności ludzi o ogromnych sercach, udało się zebrać ogromną ilość produktów spożywczych, zabawek, ubrań, przyborów toaletowych a także karmy, misek, koców i tym podobnych rzeczy. Z całego serca DZIĘKUJEMY. Wiemy, że nie możemy naprawić całego zła, ale możemy znaleźć ludzi, którzy pomogą nam tego dokonać…

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2019

„Święta to nie tylko czas otwierania prezentów,
ale przede wszystkim czas otwierania naszych serc.

W dniu 18. grudnia o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie opłatkowe.
Na początku pani przewodnicząca Anna Bonisławska oraz pani dyrektor Karolina Topolewska złożyły wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i wręczyły akty nadania nauczycielom kontraktowym.

Następnie wychowankowie i uczniowie wraz z opiekunami zaprezentowali krótką inscenizację pt. „W drodze do Betlejem”. Aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastój, swoim występem umożliwiając okazywanie pozytywnych uczuć. Po zakończonej inscenizacji zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wspólnego podzielenia się opłatkiem.

Kolejnym punktem naszego spotkania był występ zespołu instrumentalno- wokalnego, w skład którego wchodzili uczniowie, wychowankowie i opiekunowie. Prezentowane utwory dostarczyły nam wielu wzruszeń i skłoniły nas
do przedświątecznej refleksji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja i prezentów. Podczas wręczania prezentów każda grupa chętnie pozowała do zdjęć z Mikołajem. 

Jak co roku, w tym przedświątecznym okresie odbyły się kiermasze ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i opiekunów NSPdP.

Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację uczniów i wychowanków, rodziców oraz wszystkich pracowników, a także otworzył nasze serca na zbliżające się Boże Narodzenie.

 

SZTAFETA Z MIKOŁAJEM

To już po raz szósty wyruszyła nasza „Sztafeta z Mikołajem”. Podobnie jak w poprzednich latach, pragnęliśmy wspólnie spędzić ten czas, a wędrując ulicami naszego miasta, aktywnie przeżyliśmy ten dzień wraz ze św. Mikołajem, zarażając wszystkich radością oraz dobrym humorem. W sztafecie wzięły udział nasze placówki, a także Przedszkole nr 4, Caritas, delegacje z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Policji i Straży Miejskiej w Działdowie jak zawsze bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.

 

ANDRZEJKI 2019

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich  zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. CZYTAJ DALEJ

 

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12 listopada 2019r. celebrowaliśmy Dzień Niepodległości. Do ośrodka przyjechali goście z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Olsztyna. Żołnierze opowiadali o życiu w wojsku. Pokazywali sprzęt oraz umundurowanie, które mogliśmy założyć. Przymierzaliśmy hełmy, berety oraz profesjonalne maskowanie. Pomalowali nam twarze barwami moro.  Na koniec spotkania dostaliśmy różne wojskowe gadżety, za które bardzo dziękujemy.

 

KONFERENCJA SZKÓŁ I PLACÓWEK
WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

W dniu 05 listopada 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, placówkach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie odbyła się konferencja szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego, które posiadają certyfikaty lub wdrażają projekt Szkoły Promującej Zdrowie.  Organizatorami spotkania były: Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarna -Epidemiologiczna w Olsztynie oraz wspomniane placówki PSONI w Działdowie.

Głównym punktem spotkania był wykład profesora dr hab. Krzysztofa Ostaszewskiego, Kierownika Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, o tematyce dotyczącej ,,Wspierania dobrostanu psychicznego i zapobiegania problemom zdrowia psychicznego”.  Przekazana wiedza sprawiła, że chęć jej pogłębienia stała się naturalnym, kolejnym krokiem.

Swoim doświadczeniem w zakresie kształtowania konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia, wspierającego zdrowie psychiczne dzieci
i młodzieży, podzielili się przedstawiciele OREW i NSPdP w Działdowie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością również Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego W-MKO w Olsztynie – Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz, Pan vice Starosta Działdowski Marian Brandt, Pani wizytator Anna Zdaniukiewicz, Pan Radosław Gruss – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych naszego województwa. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział.

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października 2019r. w placówkach PSONI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na wstępie Pani Przewodnicząca i Pani Dyrektor złożyły wszystkim pracownikom życzenia oraz podziękowania za trud włożony  w  pracę. W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz nagród dla wyróżnionych pracowników. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  wykonano utwór znanego zespołu Dżem „Wehikuł czasu”. Wszyscy pracownicy, wychowankowie i uczniowie mogli dołączyć do wspólnego śpiewania. Po krótkim występie odbył się teleturniej „Magiczne koło”. Uczestnicy wykazali się swoją wiedzą  z różnych dziedzin, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzących. Wszystkim biorącym udział w zabawie zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki.

 

Konkurs plastyczny
„WIELKIE KOPIOWANIE MISTRZA SKURPSKIEGO”

Dnia 3 października 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym odbyło się spotkanie z pracownikami  Biblioteki Miejskiej w Działdowie. Celem spotkania było promowanie czytelnictwa, popularyzacja kultury mazurskiej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci ich kreatywności, wrażliwości i wyobraźni plastycznej.  Jedna z Pań odczytała dzieciom utwory związane z kulturą mazurską.  Następnie wychowankowie wykonali pracę plastyczną na konkurs pt. „Wielkie Kopiowanie Mistrza Skurpskiego”.  Wszystkie prace zostały zabrane do biblioteki, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników…

 

DZIEŃ PAPIESKI

Tegoroczny XIX Dzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!” odbył się dnia 25 września 2019 r. Wychowankowie i uczniowie wspólnie z kadrą OREW i NSPdP wybrali się na dworzec PKP, skąd po raz pierwszy wyruszyli w podróż pociągiem do Narzymia. Świętowanie tego dnia rozpoczęło się radosnym przemarszem ulicami Narzymia do Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się Liturgia słowa. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się na plebanię gdzie czekał na nas poczęstunek przygotowany przez Radę Parafialną. Mogliśmy skosztować domowych wypieków upieczonych przez Panie oraz posmakować pysznych jabłek z pobliskiego sadu przy parafii.    
Tego dnia pogoda była sprzyjająca, dzięki temu mogliśmy spędzić miło i aktywnie czas na świeżym powietrzu biorąc udział w grach i zabawach, śpiewach oraz tańcach. Do wspólnej zabawy dołączyli również ksiądz Tadeusz  i ksiądz Henryk, którzy świetnie bawili się razem z nami. Kto poczuł się głodny mógł zjeść kiełbaskę upieczoną nad ogniskiem, jak również ogrzać się. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewaliśmy „Barkę”, podziękowaliśmy księżom za wspólną modlitwę i miłe ugoszczenie nas, a następnie udaliśmy się na stację PKP i wyruszyliśmy pociągiem w drogę powrotną do Działdowa.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Żegnajcie wakacje!!!  2 września rozpoczęliśmy Nowy  Rok Edukacyjno- Terapeutyczny 2019/2020. Uroczystość zaczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie powitaliśmy wszystkich wychowanków i uczniów, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz są w naszej placówce. Po oficjalnej części uroczystości, rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na spotkanie z nauczycielami.

 

 

Zawartość archiwalna strony jest dostępna pod adresem: http://archiwum.psonidzialdowo.org/orew.html

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz