Aktualności

„Miasteczko zawodów i umiejętności-Warmia i Mazury 2023”

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie mieli okazję uczestniczyć w przedsięwzięciu pod nazwą „Miasteczko zawodów i umiejętności-Warmia i Mazury 2023”. Celem przedsięwzięcia była promocja kształcenia zawodowego, szczególnie w zawodach deficytowych. Podczas spotkania zwiedzaliśmy stanowiska na których prezentowano  zawody deficytowe „od podszewki” w następujących branżach: budowlana, zdrowotna, transportowa, drzewno-meblaska, edukacujna,elektroenergetyczna,finansowa,gastronomiczna,mechaniczna oraz motoryzacyjna. Uczestnicy  mieli okazję spróbować swoich sił przy wykonywaniu zadań ,związanych z danym zawodem oraz wziąć udział w minikonkursach organizowanych przy każdym stanowisku.

 

WYPOCZYNEK NAD MORZEM

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu uczestników w Sztutowie

 

REKLAMA ZAWODÓW


W miesiącu sierpniu młodzież WTZ uczestniczyła w zajęciach grupowych z orientacji zawodowej.Spotkanie miało na celu przygotowanie młodzieży do planowania kariery zawodowej, której ważnym elementem jest podejmowanie decyzji dotyczącej wyboru zawodu.Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda praca w danym zawodzie na określonym stanowisku . 
Zadaniem było wykonać plakat o tematyce -Mój wymarzony zawód a nastepnie zaprezentować na forum grupy.Takie umiejętności jak kreatywność ,wyobraźnia oraz komunikatywność mogą być  przydatne w budowaniu ścieżki kariery zawodowej. 

 

Zakończenie Roku Terapeutycznego 2022/2023

Tegoroczne zakończenie roku terapeutycznego 2022/2023 odbyło się w lokalu - „BILA Pizzeria La Costa- Od Nowa”.
W trakcie uroczystości zostały wręczone listy gratulacyjne oraz nagrody za udział w praktykach zawodowych. Po oficjalnej uroczystości zagraliśmy w kręgle oraz zjedliśmy pyszną pizzę.

 

EGZAMIN ZALICZONY!!


Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat rynku pracy oraz znajomością umiejętności zawodowych.
Posiadaną wiedzę mogą wykorzystać jako przyszli pracownicy oraz odbywając staże, praktyki zawodowe, kursy i szkolenia.
Warto inwestować w rozwijanie zdolności komunikacyjnych, zarządzanie czasem, kreatywność, umiejętności technologiczne, umiejętności interpersonalne oraz zdobywanie specjalistycznych kwalifikacji. I tego życzymy naszym uczestnikom po zaliczonym egzaminie.
Miniony rok terapeutyczny był czasem pełnym pracy i przeżyć. Każdy z Was kończy go z nową wiedzą i wspomnieniami. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i serce wkładane w każdą wykonywaną czynność. Samych wspaniałości i pięknych chwil podczas urlopu oraz wracajcie do nas z dobrą energią i zapałem. 
Udanych Wakacji!

 

Wizyta studyjna w celu poznania dalszej drogi zawodowej

W miesiącu czerwcu br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w celu poznania dalszej drogi zawodowej. Uczestnikom zostały przedstawione zadania Powiatowego Urzędu Pracy, które mają zapobiegać bezrobociu. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat sztucznej inteligencji która niebawem zmieni rynek pracy i ułatwi funkcjonalność firm. Urząd pracy wspiera osoby bezrobotne i poszukujące pracy kierując na staż, szkolenia, świadcząc usługi doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy.
Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące dalszego rozwoju zawodowego.

 

Nietypowe zajęcia z rehabilitacji ruchowej

Dziś w ramach rehabilitacji ruchowej uczestnicy WTZ przebyli pieszo przeszło 9km. Celem spaceru było odwiedzenie miejsca pamięci w Komornikach, a mowa o pomniku, cmentarzu pomordowanych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie.

 

OD PROJEKTU DO REALIZACJI

Druk 3D jest technologią o coraz większej popularności oraz ilości zastosowań.

Grafik 3D to coraz częściej przywoływany zawód w kontekście tych najlepiej płatnych.

Jest to praca twórcza, która daje wiele satysfakcji, lecz wymaga również kreatywności i znajomości specjalistycznych programów komputerowych.

Nasi uczestnicy mieli okazję projektować modele 3D w programie Tinkercad CAD, za pomocą którego stworzyli swoje projekty 3D do druku.

Projekty zostały zaprojektowane i wydrukowane podczas kursu komputerowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie.

 

26 maja - Dzień Matki

Życzę Ci, kochana Mamo,
stu lat życia w ciągłym uśmiechu
i samych radosnych oddechów!
Milion pięknych chwil bez złości
Oraz wiecznej pomyślności!

Najpiękniejsze prezenty, to te zrobione własnoręcznie.

 

 

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W dniu 25.05 br. mieliśmy przyjemność spotkać się z młodzieżą Szkoły Przysposabiającej do Pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkoleno-Wychowawczego w Nidzicy.W ramach integracji społecznej oraz aktywizacji zawodowej młodzież mogła zapoznać się z ofertą terapii zajęciowej WTZ w Działdowie zwiedzając pracownie oraz rozmawiając z instruktorami na temat struktury organizacyjnej danej pracowni.
Aktywizacja zawodowa pokazuje że osoby niepełnosprawne mogą być pełnowartościowymi pracownikami, a niepełnosprawność nie jest przeszkodą w podjęciu zatrudnienia.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy pysznych słodkościach wykonanych przez uczestników pod okiem instruktora pracowni gospodarstwa domowego.

 

Tydzień Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie mieli przyjemność gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie.
Kiedy pasja staje się twoją pracą, wtedy życie ma sens.
Hobby to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie. Osoby z hobby rzadziej cierpią na stres, obniżony nastrój i depresję.
O swoim hobby opowiedział nam Pan Ryszard Makszyński to właśnie,  być może Pan Ryszard zarazi naszą młodzież robieniem fotografii i spełnianiem własnych marzeń. Stykanie się z różnymi zawodami i czynnościami zawodowymi jest wartościowe.

 

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ - SZANSĄ DLA CIEBIE

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie mieli okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Zakładzie Aktywności Zawodowej  w Ostródzie.
Celem spotkania było poznanie dzialalności i funkcjonowania  ZAZ. Dla osób z niepełnosprawnościami praca w zakładzie aktywności zawodowej jest często pierwszym krokiem i szansą do samodzielnego  życia. 
Daje im poczucie wartości , umożliwia rozwój i samorealizację, jest formą terapii i rehabilitacji społeczno-zawodowej .Godność zawodowa wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za jakość i efekty pracy.
Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie zajmuje się nkiszczeniem dokumentów,produkowaniem podpałki oraz prowadzeniem działu gastronomii. 
Uczestnicy WTZ mieli okazję poznać czynności wykonywane na danym stanowisku pracy. 
Dla uczestników Warsztatów Terapii Zajeciowej było to nowe doświadczenie i okazja do kontynuacji dalszej współpracy.

 

FIRMA MEBELUX – PRZYSZŁYM PRACODAWCĄ

W miesiącu kwietniu br. młodzież Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach orientacji zawodowej odwiedzili  firmę Mebelux w Ostródzie mieli okazję  spotkać się z przedstawicielami zawodów i zobaczyć wykonywaną pracę na danym stanowisku pracy.
Firma Mebelux specjalizuje się od ponad 23 lat w produkcji mebli biurowych, począwszy od prostych systemów wielostanowiskowych po ekskluzywne meble gabinetowe.
Młodzież dowiedziała się, na jakich stanowiskach pracy można zostać zatrudnionym w firmie. Uczestnicy  mogli podejść do stanowiska pracy i obserwować proces produkcji pod okiem pracownika firmy. Dowiedzieliśmy się że firma wykonuje zlecenia na terenie kraju a także zagranicę.
Elastyczny rynek pracy wymaga od potencjalnych pracowników nie tylko dobrego przygotowania do zawodu, ale również umiejętności i chęci ustawicznego kształcenia się w zawodzie. 
Głównym celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczestników dotyczące pracy na stanowisku: pakowacz, magazynier, kontroler jakości ,operator ciągu produkcji. Przedstawiciel firmy poinformował uczestników  na czym polega praca w dziale  handlowym oraz zaopatrzenia. Spotkanie odbyło się w miłej i  przyjaznej  atmosferze.
To była kolejna w tym roku wycieczka z cyklu wycieczek zawodoznawczych przed nami następne. 

 

Śniadanie Wielkanocne

 

 

Przygotowania do Śniadania Wielkanocnego w WTZ


Na świątecznym stole znajdzie się  żurek, biała pieczona kiełbasa z cebulką i kilka rodzajów ciast.

 

Ozdoby Wielkanocne

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z instruktorami jak co roku w ramach zajęć terapeutycznych wykonali wiele wspaniałych ozdób wielkanocnych. Wachlarz wielkanocnych dekoracji jest bardzo szeroki, a wszystko wykonane jest ręcznie. Znaleźć u nas można takie dzieła jak palmy, stroiki, kartki na życzenia świąteczne, koszyki na święconkę, figurki zajączków oraz wianuszki na drzwi. Każda praca jest niepowtarzalna, w którą wkłada się wiele serca.

 

Wyjazd na mecz Indykpol AZS Olsztyn

2 kwietnia nasza ekipa miała okazję skorzystać ze sportowych wrażeń na meczu Indykpol AZS Olsztyn - Cerrad Enea Czarni Radom w Iławie. A wszystko dzięki Fundacja Eisenhowera oraz firmie #AdiFeed   
Takich emocji przy wygranej AZS Olsztyn się nie  spodziewaliśmy – było fantastycznie. 
WIELKIE DZIĘKI

 

WTZ z wizytą w HEINZ GLAS

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w firmie Heinz Glas w Działdowie.Celem spotkania było poznanie stanowisk pracy oraz  proces produkcji opakowań szklanych dotyczący branży perfumeryjnej i kosmetycznej.
Przemysł szklarski wymaga doświadczenia, które zdobywa się nieco dłużej niż w innych branżach.
Dla uczestników Warsztatów Terapii Zajeciowej było to nowe doświadczenie i zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania firmy Heinz Glas.

 

ZAWODY W SIŁOWANIU SIĘ NA RĘKĘ
„BĄDŹ SILNY NA WI
OSNĘ”

Z okazji Dnia Wiosny w naszej placówce WTZ odbyły się zawody w siłowaniu się na rękę „Bądź silny na wiosnę”. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach – kobiet i mężczyzn.
Po długiej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymali pamiątkowe medale.

Zapraszamy od obejrzenia fotorelacji.

 

Zespół Enej z wizytą w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie

We wtorek 14 marca 2023 r. na zaproszenie Anny Bonisławskiej Przewodniczącej Zarządu Koła w naszym Stowarzyszeniu w Działdowie zagościł znany i lubiany zespół Enej z Olsztyna.

 „Enej to polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej,
 a Enej - główny bohater - to wesoły Kozak podróżujący po świecie”.

Mimo napiętego grafiku członkowie zespołu znaleźli  czas na spotkanie
z uczestnikami WTZ, wychowankami OREW, uczniami NSPdP, Świeliccy- ŚRR
i „Rehabilitacji 25+”. Po krótkim przywitaniu gości, przyszedł czas na koncert. Muzycy zagrali i zaśpiewali tylko dla nas dla całej społeczności PSONI, a co jest bardzo ważne zrobili to charytatywnie. Radość było widać na twarzach wszystkich. Dzieci i młodzież dobrze się bawiła, klaskała i śpiewała wspólnie ze swoimi idolami. W przerwie koncertu muzycy przedstawili się zebranym i chętnie odpowiadali na zadawane pytania.  Na koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia no i oczywiście bis. „Kamień z napisem LOVE”. Czas tak szybko płynął, że trzeba było się pożegnać. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej 
i Niepublicznej Szkoły Przysposobienia do Pracy przygotowali upominki, którymi podziękowali za wspólnie spędzony czas. Jak sami członkowie zespoły mówili, że to nie ostatni ich koncert dla PSONI, że jeszcze będzie możliwość  spotkania się z zespołem i przesympatycznymi chłopakami z zespołu Enej
w naszym kole.

DZIĘKUJEMY i CZEKAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE!!!

 

„CYFROWY NARZĘDZIOWNIK”- WTZ W DZIAŁDOWIE

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie zakończyli  udział w kursie komputerowy zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy  zapoznali się z harmonogramem kursu a następnie młodzież przystąpiła do nauki sporządzania CV które wykorzystają w dalszej drodze zawodowej. Poznano podstawy druku 3D a także tworzono prezentację multimedialną na dowolny temat.

Uczestnicy mieli okazję poznać tematykę dotyczącą sztucznej inteligencji która w dzisiejszych czasach ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach.

Współczesny pracodawca poszukuje kandydatów którzy przede wszystkim mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami.  

Kursy i szkolenia aktywizują nas zawodowo co wpłynie pozytywnie na jakość naszej pracy na określonym stanowisku pracy.

 

ROK 2023 ROKIEM UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH

Posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia ludziom skuteczne poruszanie się po zmianach na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie.  Umiejętności do wykonywania danej pracy są bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w danej branży. 
Takie „ubranżowienie” przyczynia się do zrównoważonego wzrostu zatrudnienia.
Nasi uczestnicy także zdobywają nowe umiejetności uczestnicząc w kursach a także realizując rehabilitację zawodową u lokalnych pracodawców oraz na terenie WTZ.

 

TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty czwartek dzień rozpusty, każdy wcina pączek tłusty.
I nie ważna jest figura, kiedy w domu pączków góra.
I faworek też być musi, swym wyglądem również kusi.
Każdy zjada ile zdoła i o więcej ciągle woła.
My kalorii dziś nie liczymy i smacznego Wam życzymy.

 

WALENTYNKI 2023

Dnia 14 lutego obchodziliśmy Walentynki, zwane świętem zakochanych. W tym dniu uczestnicy obdarowywali się własnoręcznie wykonanymi walentynkami i wierszykami zawierającymi wyznania miłosne.

 

BAL KARNAWAŁOWY 2023

Karnawał to czas zabaw i radości. Wszyscy uwielbiają tańczyć i śpiewać, dlatego zorganizowano bal karnawałowy podczas którego wszyscy świetnie się bawili. Jak widać na  załączonych zdjęciach.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy dostarczyli przepyszne ciasta.

 

AKTYWNOŚĆ W DZIAŁANIU  - NABYTE   UMIEJĘTNOŚCI

Praktyki zawodowe to czas na praktyczne przygotowanie do zawodu, a także zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Zdobywamy wiedzę i doświadczenie od specjalistów, poznajemy tajniki pracy w danym zawodzie. Uczestnicy podczas spotkania z poradnictwa zawodowego z instruktorem zawodu opisywali swoje czynności i obowiązki które wykonują podczas rehabilitacji zawodowej u pracodawców. Po szczegółowym opisaniu, czynności  zawodowe oraz zdobyte umiejętności zostały omówione.

 

 

HEJ KOLĘDA KOLĘDA …

W środę 11 stycznia uczestnicy WTZ mogli po raz kolejny poczuć wyjątkową, świąteczną atmosferę kończącego się okresu bożonarodzeniowego.  A to za sprawą zorganizowanego  koncertu, na którym najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wykonał Pan Andrzej Skała. 
Nasz gość zaprezentował najbardziej znane i lubiane utwory ze swojego świątecznego repertuaru Koncert zgromadził liczną publiczność, która chętnie i z radością śpiewała kolędy i pastorałki. Młodzież dowiedziała się jakie predyspozycje i umiejętności powinien posiadać muzyk aby prawidłowo wykonywać swoją pracę. 
Chcemy podtrzymać  polską tradycję i uwrażliwić  na piękno i wymowę polskich kolęd.
Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem, miłością, tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje.

 

 

 

Nowy rok za nami a my tempa nie zwalniamy. Kto Trzech Króli świętuje dziś rogale pyszne szykuje.

 

Fotorelacja z tegorocznej wigilii - 2022

 

Kiermasz Świąteczny w Działdowie

 

Kiermasz Świąteczny w Rybnie

W piątek 9 grudnia mieliśmy przyjemność być ze świątecznym kiermaszem w jednej z zaprzyjaźnionych firm „Eurostyl” Rybno. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas i ogromne wsparcie.

 

Mikołajki w WTZ

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Zbiórka Żywności

W miniony weekend w 23 sklepach na ternie Miasta i Gminy Działdowo odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, będąca inicjatywą Federacji Polskich Banków Żywności. 
Dziękujemy wszystkim darczyńcom - mieszkańcom Działdowa i okolic, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących wsparcia, okazując życzliwość i otwarte serce.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej również włączyli się w tę akcję.

 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a my nie zwalniamy tempa!
Jest to czas intensywnych prac na każdej pracowni od przygotowań świątecznych występów – co jest na razie tajemnicą po świąteczne wyroby, którymi chcemy się pochwalić. Nie macie pomysłu na prezent? Oto nasze propozycje, które można nabyć w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej.

 

FIRMA 2HD - ZŁAP ZA STERY DO SWOJEJ KARIERY

W ramach poznania zawodów oraz struktury organizacyjnej firmy uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie odwiedzili firmę 2HD . Firma zajmuje się dekoracją opakowań szklanych różnego asortymentu.Elastyczny rynek pracy wymaga od potencjalnych pracowników nie tylko dobrego przygotowania do zawodu, ale również umiejętności i chęci.
Głównym celem wycieczki było kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania własnej kariery zawodowej i ukierunkowanie na podjęcie właściwej decyzji zawodowej.
Dla uczestników Warsztatów Terapii Zajeciowej było to nowe doświadczenie i okazja do kontynuacji dalszej współpracy.

 

PAMIĘTAMY

 

Światowy Dzień Terapii Zajęciowej

27 października obchodzimy Światowy Dzień Terapii Zajęciowej.
I my świętowaliśmy ten dzień wraz z uczestnikami.

 

TARGI PRACY

21 października w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczestnicy WTZ mieli okazję uczestniczyć w Targach Pracy. Targi pracy to wydarzenie przyciągające wiele osób poszukujących zatrudnienia czy rozważających zmianę miejsca zatrudnienia. Targi pracy to idealna okazja do spotkania z pracodawcą oraz pozostawienia swojego CV, okazja do stworzenia sieci kontaktów, poznania interesujących nas firmy i znalezienia pracy. 
Udział w wydarzeniach poświęconych rozwojowi kariery ułatwia nawiązanie kontaktu między pracownikami a pracodawcami. Uczestnicząc w takim wydarzeniu  poznaliśmy aktualne oferty pracy, stażu, szkoleń oraz kursów.

 

KISZENIE KAPUSTY

Jak co roku pracownia gospodarstwa domowego przy pomocy innych pracowni kisiła kapustę.

 

NASZE PRACE

Ręcznie wykonane postacie krasnali, poszewki na poduszki, organizery oraz anioły z makamy w ramkach wykonywane na różne okazje. Wszystko to powstaje podczas warsztatów z wykorzystaniem do maksimum zaangażowania i serca naszych uczestników.

 

Z okazji Dnia Chłopaka wszystkiego dobrego, dużo zdrówka i pomyślności!

 

Pierwsze i nieostatnie w sezonie

 

UCZESTNICY WTZ- ZDOBYWAJĄ NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Konkurencyjność na współczesnym rynku pracy wymaga posiadania wysokich umiejętności zawodowych. Aby je osiągnąć należy systematycznie zdobywać wiedzę fachową i doskonalić umiejętności w ramach rehabilitacji zawodowej.

Podczas cotygodniowych praktyk zawodowych można zauważyć, że uczestnicy WTZ stają się bardziej odpowiedzialni i sumienni, przez co lepiej poznają specyfikę pracy w danym zawodzie. W poszukiwaniu nowych doświadczeń zdobywają  nowe umiejętności i kompetencje zarówno życiowe jak i zawodowe.

 

JESIENNY WYSTRÓJ

„Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem”.
W miesiącu wrzesień uczestnicy warsztatów przygotowują jesienny wystrój sal i korytarzy.

Pomysłów jest mnóstwo, a to kilka z nich. 

 

NASZE PRACE

 

OBÓZ DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI ŻYCIA CODZIENNEGO
– OSADA KARBÓWKO

W dniach 20-24 czerwca odbył się obóz umiejętności życia codziennego w hotelu „Osada Karbówko Wellness & SPA” w Elgiszewie.
Na miejscu korzystaliśmy z wielu atrakcji przygotowanych przez hotel. Jeździliśmy konno, łowiliśmy ryby, korzystaliśmy z basenu i SPA. Zwiedziliśmy również zamek w Golubiu Dobrzyniu.

 

EGZAMIN Z PRAKTYK ZAWODOWYCH ZALICZONY

Podczas praktyk zawodowych uczestnicy nabyli doświadczenie z pracą z ludźmi a także poznali jak dana firma działa od podszewki. Taka wiedza może być przydatna w budowaniu  ścieżki zawodowej, właśnie to może okazać się kluczem do sukcesu i rozwojem swoich kompetencji. 
Zdobyta  wiedza przydała się podczas egzaminu zaliczeniowego.

CERTYFIKATY ROZDANE

Uczestnicy  Warsztatów Terapii Zajęciowej zakończyli udział w kursie komputerowym z podstawowej obsługi komputera. Mieli okazję poznać jak można korzystać  z usług internetowych. Poznaną wiedzę wykorzystają w dalszej drodze realizując się na rynku pracy. Na koniec spotkania rozdano certyfikaty i życzono dalszych sukcesów.

 

„FIRMA DEKORGLASS - SPOTKANIE Z ZAWODEM „

W dniu 26.05. br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili  firmę Dekorglass w Komornikach, mieli okazję  spotkać się z przedstawicielami zawodów i zobaczyć wykonywaną pracę na poszczególnych  stanowiskach pracy.
 Marka firmy Dekorglass  jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm pod względem dekoracji. Metody dekoracji spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Firma zajmuje się  następującymi technikami - sitodruk, matowanie chemiczne; malowanie wodne ale również bardziej zaawansowane jak hot stamping, nadruk metalami szlachetnymi, metalizacją oraz aplikacją kalki .
Młodzież dowiedziała się również, na jakich stanowiskach pracy można zostać zatrudnionym w firmie. Uczestnicy wycieczki mogli podejść do stanowiska pracy i przyjrzeć się jak pracownicy firmy wykonują swoją pracę obsługując maszyny. Pracownicy tej firmy są gwarancją wysokiego poziomu obsługi i kompetencji niezbędnych do załatwienia przedsięwzięć zleconych .
Elastyczny rynek pracy wymaga od potencjalnych pracowników nie tylko dobrego przygotowania do zawodu, ale również umiejętności pracy w zespole oraz chęci ustawicznego kształcenia się w zawodzie. 
Głównym celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczestników dotyczące pracy na stanowisku: pakowacz, sortowacz, operator wózka widłowego, kontroler jakości oraz operator ciągu produkcji. Przedstawiciel firmy poinformował uczestników  na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach pracy. 
Spotkanie odbyło się w miłej i  przyjaznej  atmosferze.
To była kolejna w tym roku wycieczka z cyklu wycieczek zawodoznawczych przed nami następne.

 

 

KURS KOMPUTEROWY


W miesiącu maju br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie rozpoczęli udział w kursie komputerowy zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie.
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy kursu zostali zapoznani z pojęciem co to jest komputer i do czego służy oraz omówiono wstępnie budowę oraz działanie komputera. Współczesny pracodawca poszukuje kandydata który przede wszystkim może pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Pamiętajmy iż umiejętność obsługi komputera przyda nam się przy pisaniu 
CV-„przebieg życia” na praktyki lub staż zawodowy. CV jest to podstawowy dokument aplikacyjny podczas rekrutacji do pracy. Kursy i szkolenia są doskonałym rozwiązaniem inwestowania we własną wiedzę i umiejętności praktyczne. 
Ukończenie kursu może wpłynąć na jakość naszej pracy na określonym stanowisku więc warto w nich uczestniczyć.

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Z okazji Tygodnia Bibliotek uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie mieli przyjemność gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie.Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2022 jest- „Biblioteka - świat w jednym miejscu” celem jest  podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Głównym gościem spotkania by Pan Ryszard Mokszyński od którego uczestnicy spotkania dowiedzieli się o pasji,  fotografowania przyrody oraz pejzaży.Uczestnicy  spotkania mieli okazję zobaczyć aparat fotograficzny oraz ubiór który jest niezbędnym  narzędziem do wykonywania przepięknych zdjęć.

 

WIELKANOC w WTZ - zapraszamy do fotorelacji...

 

Wizyta w GOKiS Iłowo-Osada

Dnia 06.04.2022r. w GOKiS w Iłowie-Osadzie odbyło się spotkanie integracyjne uczestników WTZ z Działdowa w ramach projektu „Radio SoVo”, gdzie uczestnicy przeprowadzili wywiad z Panią Dyrektor Moniką Iwańską. W ramach wspólnych inicjatyw i partnerstwa uczestnicy WTZ mieli możliwość zapoznania się z charakterem pracy , ze strukturą i organizacją GOKiS w Iłowie-Osadzie.

 

„FAPRO”-FACKELMANN - MOIM MIEJSCEM PRACY

W miesiącu marcu br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili  firmę Fackelmann w Uzdowie mieli okazję  spotkać się z przedstawicielami zawodów i zobaczyć wykonywaną pracę na stanowiskach pracy.

 Marka Fackelmann to przede wszystkim bogata oferta akcesoriów kuchennych oraz wielu innych produktów z zakresu wyposażenia kuchni. Firma "Fapro" Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Uzdowo świadczy swoje usługi w branży produkcja oraz pakowanie nieelektrycznego sprzętu AGD. Młodzież dowiedziała się również, na jakich stanowiskach pracy można zostać zatrudnionym w firmie. Uczestnicy wycieczki mogli podejść do stanowiska pracy i wykonać daną czynność pod okiem pracownika firmy. Pracownicy tej firmy są gwarancją wysokiego poziomu obsługi i kompetencji niezbędnych do załatwienia przedsięwzięć zleconych .

Elastyczny rynek pracy wymaga od potencjalnych pracowników nie tylko dobrego przygotowania do zawodu, ale również umiejętności i chęci ustawicznego kształcenia się w zawodzie.

Głównym celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczestników dotyczące pracy na stanowisku: pakowacz, magazynier, kontroler jakości ,operator ciągu produkcji. Przedstawiciel firmy poinformował uczestników  na czym polega praca w dziale  handlowym oraz zaopatrzenia. Spotkanie odbyło się w miłej i  przyjaznej  atmosferze.

To była kolejna w tym roku wycieczka z cyklu wycieczek zawodoznawczych przed nami następne.

 

PSZCZELARZ- ZAWÓD CZY HOBBY?

W miesiącu marcu br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie uczestniczyli w warsztatach grupowych pod hasłem „Zawód czy hobby”?. Pszczelarz - zawód stary jak świat .Dla jednych pszczelarstwo to całkiem nowe hobby, dla innych tradycja przechodząca z pokolenia na pokolenie, dla niektórych zawód, a dla wielu rozrywka i urozmaicenie życia.

Podczas spotkania mieliśmy przyjemność gościć Pana Józefa, który wyczerpująco opowiadał o  swoim hobby i zachęcał do realizacji swoich marzeń. Uczestnicy poznali plusy i minusy pracy pszczelarza.  Zachęcał młodzież do zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z zawodem, ponieważ to kompetencje i umiejętności zawodowe pomagają odnaleźć się na rynku pracy i pozwalają na nim funkcjonować jako pracownik, pracodawca.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zaprezentować się w kapeluszu pszczelarskim, poznać narzędzia potrzebne do pracy. Zadawali pytania dotyczące pracy pszczelarza i chętnie uczestniczyli w rozmowie.

 

Spotkaliśmy się na wspólnej DRODZE...

We wtorek na terenie naszego podwórka zorganizowana została wspólna Droga Krzyżowa dla wszystkich placówek PSONI. Uczniowie NSPdP przygotowali brzozowy krzyż i wyznaczyli stacje. Przedstawiciele grup odczytywali rozważania, które skłaniały do refleksji nad naszym życiem, postępowaniem… Każdy mógł choć przez chwilę ponieść krzyż. A na zakończenie pozytywna dawka radosnej muzyki i tańca, z nadzieją, że doleci prosto do Nieba…

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/491180479368764

 

Wsparcie dla Ukrainy cd...

Już po raz kolejny przyłączyliśmy się do zbiórki potrzebnych artykułów dla przybyłych do nas osób z  dotkniętej wojną Ukrainy.
Jak zawsze odzew ze strony rodziców, pracowników PSONI i samych osób z niepełnosprawnościami był ogromny.
Dziękujemy wszystkim za każdą okazaną pomoc.

 

W POSZUKIWANIU ŚCIEŻKI ZAWODOWEJ - PUP W DZIAŁDOWIE

W miesiącu marcu br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie uczestniczyli w warsztatach grupowych dotyczących aktywizacji zawodowej. Podczas  spotkania było zapoznanie uczestników z pojęciem aktywizacja zawodowa. Aktywizacja zawodowa – czyli co?- to nic innego jak działania podejmowane przez różne instytucje mające na celu pomóc znaleźć pracę osobom bezrobotnym oraz niepełnosprawnym, których sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie trudniejsza.

Podczas spotkania rozmawiano na temat osób niepełnosprawnych chcących podjąć zatrudnienie które mają często  utrudnione zadanie, by znaleźć pracę muszą pokonać wiele trudności, począwszy od tych związanych z przemieszczaniem się, komunikacją międzyludzką, przez wszelkiego rodzaju bariery, co wynika  ze stereotypów. 

Podczas warsztatów mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli z Powiatowego Urzędu Pracy  w Działdowie i zasięgnąć informacji dotyczących aktywizacji zawodowej a mianowicie form aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące dalszego rozwoju zawodowego.
Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych  ma za zadanie przede wszystkim ograniczać marginalizację osób z różnymi dysfunkcjami udowodnić że są oni w pełni wartościową grupą społeczeństwa. 

 

Wspólnie z uczestnikami i pracownikami WTZ postanowiliśmy przyłączyć się do akcji "Na pomoc Ukrainie!" Zorganizowaliśmy zbiórkę potrzebnych artykułów. Dnia dzisiejszego pierwsza cześć została przekazana do Działdowskiego Centrum "Caritas"

 

Tak świętowaliśmy tłusty czwartek
Dziękujemy pracowni „Manufaktura Ptyś” za pyszne pączki.

 

WALENTYNKI 2022

To małe czerwone serduszko niech powie Ci na uszko, że dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego. Ten spóźniony widoczek dla pięknych Twych oczek niech raduje Nasze serca. A Walenty jak to Święty w WTZ przyjęty.

 

W POSZUKIWANIU ZAWODU – WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA

W miesiącu styczniu br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach wycieczki zawodoznawczej do Fabryki Mebli Hoffer w Działdowie mieli okazję  spotkać się z przedstawicielami zawodów i zobaczyć bogaty, stale unowocześniany park maszynowy, dzięki któremu powstają najbardziej nietypowe, oryginalne i nowoczesne meble. Młodzież dowiedziała się również, na jakich stanowiskach pracy można zostać zatrudnionym w firmie.

Elastyczny rynek pracy wymaga od potencjalnych pracowników nie tylko dobrego przygotowania do zawodu, ale również umiejętności i chęci ustawicznego kształcenia się w zawodzie.

Głównym celem spotkania było wzbogacenie wiedzy uczestników dotyczące pracy na stanowisku: stolarz, pomocnik stolarza, kontroler jakości, pakowacz. Przedstawiciel firmy poinformował uczestników  na czym polega praca w dziale logistyki, handlowym. technologicznym oraz zaopatrzenia. Spotkanie odbyło się w miłej i  przyjaznej  atmosferze.

To była pierwsza w tym roku wycieczka z cyklu wycieczek zawodoznawczych przed nami następne.

 

 

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz