Aktualności

Aktywni na rynku pracy

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej  w Działdowie podczas zajęć z doradcą zawodowym  mogli poznać co to są zainteresowania, umiejętności oraz funkcjonowanie rynku pracy i zasady jego działania. Podczas spotkania grupowego zachęcano  uczestników do budowania własnego portfolio. Na spotkaniu poinformowano młodzież jakie kompetencje rozwijać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie . Każdy z uczestników omawiał swoje umiejętności i zainteresowania i wspólnie z grupą zastanawiał się jak wykorzystać może je w przyszłej pracy zawodowej. Doradca zawodowy poinformował, iż dokonując wyboru przyszłego zawodu, warto przyjrzeć się branżom i specjalnościom i  zapoznał uczestników z wybranymi branżami oraz zawodami, a także z zadaniami i czynnościami wykonywanymi na poszczególnych stanowiskach pracy.

Należy pamiętać ,iż kompetencje i predyspozycje zawodowe to  mechanizmy rządzące rynkiem pracy które trzeba nieustannie rozwijać.

 

Fotorelacja z wyjazdu na mecz Polska - San Marino
9 października 2021 – Stadion Narodowy

 

06 października 2021r. – spotkanie „grupy słuchaczy Radia Sovo”
z Magdaleną Janczewską - 
Redaktorką Naczelną Radia Sovo

 

Światowy dzień jabłka

28 września przypada światowy dzień jabłka. Pracownia Gospodarstwa Domowego w tym dniu przygotowała przysmaki z jabłkiem w roli głównej. Zapraszamy na pyszną szarlotkę oraz pieczone jabłka.

 

PRAKTYKI ZAWODOWE W WARSZTATACH TERAPII ZAJĘCIOWEJ
W DZIAŁDOWIE

W miesiącu  wrześniu br. rozpoczęły się praktyki zawodowe dla  uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Działdowie. Głównym celem praktyk jest zdobycie wiedzy, umiejętności praktycznych i kompetencji niezbędnych w wykonywaniu pracy zawodowej oraz  kreowanie właściwej motywacji do pracy.  Młodzież uczestniczy w praktykach zawodowych dostosowanych do ich predyspozycji zawodowych oraz potrzeb rynku pracy. Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego. Pod czujnym okiem opiekuna oraz pracodawcy wykonują powierzone im zadania.  Młodzież bardzo angażuje się w swoją pracę i podkreśla, iż właśnie ta forma rehabilitacji zawodowej jest dla  nich szansą na zdobycie pierwszego  doświadczenia zawodowego, które jest tak ważne w trakcie poszukiwania stałego zatrudnienia. Uczestnicy z  niecierpliwością czekają na kolejne wyzwania. Wszystkim uczestnikom praktyk zawodowych życzymy powodzenia w dalszej drodze zawodowej.

Autor artykułu :   Iwona Szulc – doradca zawodowy WTZ Działdowo
Autor zdjęć:    Iwona Szulc – doradca zawodowy   WTZ Działdowo

 

GRZYBOBRANIE_wrzesień 2021

 

STOISKO WTZ NA DOŻYNKACH GMINNO-PARAFIALNYCH W NARZYMIU

 

WYJAZD NAD JEZIORO DO SZKOTOWA

 

PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU (DOŻYNKI - NARZYM 2021)

 

PLACKI Z CUKINI

Zaczął się sezon na cukinię. W związku z tym pracownia gospodarstwa domowego i introligatorsko-poligraficzna postanowiły wspólnie przygotować pyszne placki z cukinii. Współpraca zaowocowała takimi pysznościami.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU TERAPEUTYCZNEGO

Rok terapeutyczny 2020/2021 zakończyliśmy w stadninie koni w Dąbrównie.

 

Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA placówek PSONI w Działdowie


9 czerwca to "Dzień Przyjaciela", najlepiej spędzić go w gronie swoich przyjaciół.
My tak właśnie zrobiliśmy. W tym dniu w Stowarzyszeniu, odbyła się Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA uczestników placówek PSONI Koło w Działdowie (duże grono przyjaciół). Spartakiada była połączona  z XXIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem    „Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina”. 
Całe wydarzenie było dofinansowane ze środków PFRON, za pośrednictwem PCPR
w Działdowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan  Paweł Cieśliński Starosta Powiatu Działdowskiego, Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego, Pani Katarzyna Napiwocka Dyrektor PCPR w Działdowie, a w imieniu Pana dyrektora PFRON Janusza Surmacz z Olsztyna, Iwona Sosnowska i Justyna Byczkowska.  Przy pięknie przystrojonym terenie zielonym wokół siedziby  PSONI i słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze zmagania sportowe. Jednak zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia MiniSPARTAKIADY dokonali wspólnie: Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego i Pani Anna Bonisławska Przewodnicząca Zarządu Koła. Konkurencje sportowe, gry i zabawy  dopasowane były do możliwości funkcjonalnych i niepełnosprawności uczestników spartakiady. Drużyny sportowców rywalizowały w konkurencjach, dobranych tak, aby jak największa liczba osób mogła poczuć smak współzawodnictwa. Były to: sztafetowy bieg z pałeczką, bieg z przeszkodami, skok obunóż, król strzelców, zakupowe szaleństwo, woreczki do celu, gąsienica z piłką, balonowe pary, przeciąganie liny, motyle na łące pachnącej, toczenie piłką lekarską, łamigłówka. Pozostali uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, a myślą przewodnią było hasło tegorocznych Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. Były bańki mydlane puszczane przez sympatycznego Klowna, zajęcia sensoryczne, malowanie obrazów na foli, loteria itp. Na placu rozstawione były, foto ścianki z otworem na głowę do robienia zdjęć, przygotowane tematycznie do imprezy sportowej.  Nie zabrakło również grilla i wspólnej degustacji zdrowego jedzenia. Wszyscy mogliśmy skosztować różnego rodzaju koktajlów warzywno-owocowych, smacznych gofrów
z musem dyniowym i innych zdrowych przekąsek. Rozgrywki i zabawy dostarczyły uczestnikom wiele emocji, dały radość i zadowolenie z osiągniętego celu i przezwyciężania własnych ograniczeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy spartakiady nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami, bo w sporcie oprócz zajmowanych miejsc liczy się sam udział. Impreza pokazała nam, jak ważna jest terapia ruchem i wspólnie spędzony czas, szczególnie teraz po tak długim okresie izolacji. Mamy nadzieję, że to już za nami i to tylko smutne wspomnienie.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Grupa uczestników z naszego WTZ uczestniczyła w 60-godzinnym kursie języka niemieckiego. Szkolenie przeprowadzone zostało  w ramach projektu „Perfekcyjna inwestycja w kwalifikacje językowe i komputerowe” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Celem kursu było nabycie umiejętności językowych na poziomie A1.

 

DZIEŃ GODNOŚCI - świętowania ciąg dalszy

 

 

DZIEŃ GODNOŚCI - grill na świeżym powietrzu

 

JESTEM GODNY
https://youtu.be/cDwoGTUxYUM

 

 

3... 2... 1... ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ GODNOŚCI

 

 

Rozpoczynamy obchody
"Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną"

Zapraszamy do obejrzenia filmu

 

POMAGAJ, ODKRĘCAJ, ZBIERAJ, WRZUCAJ


W imieniu całej społeczności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie, serdecznie dziękujemy przedstawicielom POWIATU DZIAŁDOWSKIEGO, których serca otwarte są na potrzeby osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a w szczególności Pani Katarzynie Napiwockiej - Dyrektor PCPR w Działdowie, za umożliwienie nam otwarcia akcji "Serce na nakrętki”.

Zbieramy nakrętki już od 2012 przy dużym udziale szkół, przedszkoli, rodziców i osób prywatnych z terenu powiatu działdowskiego. Żeby osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów.

Teraz zbieranie znacząco ułatwi czerwony metalowy kosz w kształcie serca, postawiony na placu przed PCPR Działdowo, ul. Lidzbarska 31.

Wrzucać do niego można różne plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Ważne, by wrzucać do niego nakrętki, a nie inne przedmioty. Nakrętki odbierają od nas firmy, które poddają je recyklingowi i wypłacają pieniądze na cele charytatywne. Akcja, to również promocja zachowań proekologicznych. Jak widać na zdjęciu, już w ciągu pierwszych dni, mieszkańcy Działdowa chętnie włączyli się w akcję. Dochód z ich sprzedaży będzie realnym wsparciem dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

 

Oto prace naszych uczestników przygotowane na
VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ OLIGOIMPRESJE wizja nieba i piekła”

 

Podczas pracy zdalnej uczestnicy wykonywali prace zlecone prze instruktorów. Jednym z zadań było wykonywanie przepisów kulinarnych. Pani Hania z gospodarstwa domowego postanowiła wynagrodzić uczestników którzy aktywnie przystąpili do działań kulinarnych. Najbardziej aktywni uczestnicy zostali wynagrodzeni upominkami.

 

Nasze Prace

 

PRACA ZDALNA - aktualizacja 30.03.2021

 

PRACA ZDALNA - aktualizacja 26.03.2021

 

PRACA ZDALNA - aktualizacja 17.03.2021

 

PRACA ZDALNA - aktualizacja 10.01.2021

 

Wesołych Świąt...

 

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz