Aktualności

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 1 września 2020 r odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego/edukacyjno-terapeutycznego  2020/2021. Tegoroczna impreza przebiegała inaczej niż zwykle z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Społeczność obu placówek podzielona została na 4 grupy, które spotkały się w określonych godzinach z zachowaniem odpowiednich odległości.

Ważnym punktem każdego spotkania było przedstawienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas trwania pandemii, zawartych w Dekalogu Rodzica i Dekalogu Wychowanka/Ucznia/Beneficjenta. Osoby obecne na uroczystości zostały zapoznane z Arkuszem Organizacyjnym na rok 2020/2021.

Wszystkim nam życzymy na ten nowy rok szkolny/edukacyjno - terapeutyczny samych sukcesów w pracy i w nauce, jak również wielu radosnych chwil i przede wszystkim dużo, dużo zdrowia.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU

Dnia 26 czerwca 2020 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Impreza została zorganizowana zgodnie z wymogami epidemiologicznymi dotyczącymi utrzymania odstępu między uczestnikami. Wszystkie osoby, które przybyły na imprezę zostały serdecznie powitane, po czym nastąpił moment, w którym została wyświetlona prezentacja multimedialna stworzona specjalnie z okazji tego wydarzenia. Następnym etapem było wysłuchanie przemówienia Pani Przewodniczącej Koła PSONI Anny Bonisławskiej oraz Pani Dyrektor Karoliny Topolewskiej. W momencie kulminacyjnym wręczono uczniom oraz absolwentom zarówno dyplomy jak i świadectwa. Wszystkich pożegnano bardzo serdecznie życząc bezpiecznych wakacji.

 

PRACA ZDALNA UCZNIÓW NSPdP

 

DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU

W ramach projektu DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU z okazji święta zakochanych przygotowaliśmy walentynkowe FOTOBUDKI w kształcie serca z czerwonych plastikowych nakrętek. Wykorzystując kreatywność i wyobraźnię nadaliśmy plastikowym odpadom drugie życie. Efekt naszej pracy był bardzo zaskakujący.

Ania i Asia

ZAWÓD POLICJANT

W dniu 19 lutego br.  w  Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Działdowie w ramach prowadzonego doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej  do Pracy z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Działdowie st. asp. Panią Katarzyną  Rogozińską oraz sierz. szt. Panią Justyną Nowicką.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zawodem POLICJANT, jak przebiega rekrutacja i system szkolenia w Policji oraz jakie predyspozycje powinna posiadać osoba wykonująca ten trudny zawód. Następnie wychowankowie uczestniczyli w pogadance na temat demoralizacji, narkomanii i przestępczości wśród nieletnich pt.„ Narkotyki i dopalacze zabijają”. Zaproszeni gości przedstawili wychowankom jaka jest odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawa na czym polega agresja i przemoc wśród rówieśników oraz cyberprzemoc i jak im zapobiegać.  Wychowankowie dowiedzieli się kiedy ponosi się  odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Zwrócono również  uwagę na ważny temat jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, czyli bezpieczna droga do i ze szkoły.

Spotkanie było doskonałą okazją do zadawania pytań i prowadzenia dyskusji. Młodzież zadawała dużo pytań i miała możliwość przymierzyć mundur Policjanta. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach wychowankowie otrzymali elementy odblaskowe.

 

CZYTELNICTWO

Dnia 12.02.2020 r. w NSPdP odbyły się zajęcia dotyczące historii książki i różnych jej typach. Zajęcia dla uczniów szkoły oraz wychowanków OREW przeprowadziła bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie pani Małgorzata Trąmpczyńska. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania teatrzyku kamishibai „Legenda o smoku wawelskim". Następnie uczestnicy poznali historię książki od jej początków, aż po książki w wersji elektronicznej, czyli  e-booki i audiobooki. Dowiedzieli się z jakich materiałów były robione książki, jakie były techniki ich wytwarzania, czym są piktogramy, kim był Gutenberg, czym robiono hieroglify. Była też okazja do obejrzenia unikalnych okazów książek ze zbiorów naszej biblioteki: książek dźwiękowych, rozkładanych, do kąpieli oraz picturebooków. Na zakończenie wszyscy wysłuchali audiobooka i zobaczyli, jak działają platformy do czytania e-booków, na różnych sprzętach: czytniku, tablecie i telefonie.

 

PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK  Z PROJEKTEM
„DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU”

Z okazji Święta Zakochanych przygotowaliśmy walentynkową fotobudkę w kształcie ogromnego serca wykonanego z czerwonych nakrętek po butelkach. Wychowankowie i uczniowie OREW/NSPdP, podczas pracy nad projektem wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Fotobudka będzie atrakcją podczas Balu karnawałowo-walentynkowego. Wykonana praca jest kolejnym etapem projektu „Działdowo bez plastiku”.

 

BAL STUDNIÓWKOWY

Tegoroczny Bal Studniówkowy w Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odbył się 16 stycznia 2020 roku.
Zgodnie  z  piękną  polską  tradycją  bal  rozpoczął  się  polonezem. Wyjątkowy nastrój studniówkowego popołudnia podkreśliła Pani dyrektor Karolina Topolewska kierując wiele pięknych słów do absolwentów, ich rodziców i wszystkich zaproszonych gości. Przesłanie do młodzieży oraz podziękowania dla kadry szkoły w imieniu rodziców wygłosiła Pani Anna Gostomska. Bal studniówkowy  to również chwila podziękowań - chwila pełna wzruszeń. Były więc kwiaty i podziękowania od młodzieży dla dyrekcji i wychowawców.
Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na artystyczne występy uczniów i pracowników w przedstawieniu pt. „Każdy z nas jest wyjątkowy”.  Artyści wcielili się w rolę uczestników i prowadzących casting do programu „Mam talent”. W humorystycznej formie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i zainteresowania. Dalsza część balu wypełniona była tańcem oraz wspaniałą zabawą. Dla uwiecznienia tak dostojnej chwili, na środku sceny pojawił się pięknie udekorowany tort. Uczestnicy imprezy wspólnie odśpiewali  „Sto lat”. Na pewno ten wspaniały bal będzie niezapomnianym przeżyciem, a wspólnie spędzone chwile, zdjęcia, filmy będą wspaniała pamiątką dla wszystkich uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 14.01.2020r. tradycyjnie jak co roku w naszych placówkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem „Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem”.
Na początku imprezy serdecznie powitaliśmy nasze kochane babcie i dziadków, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wprowadziliśmy także naszych gości w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia poprzez przedstawienie Jasełkowe. Następnie odbyły się konkursy takie jak „Dziadek majsterkowicz”, „Wędrujący kapelusz”, „Zwijanie wełny” oraz zabawa muzyczna „Jaka to melodia” podczas, której dziadkowie i babcie wykazali się dużą wiedzą muzyczną. W czasie uroczystości babcie i dziadkowie mogli częstować się przygotowanymi przez rodziców wypiekami.  A na sam koniec wychowankowie wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również uroczyście odśpiewanego „Sto lat”.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2019

„Święta to nie tylko czas otwierania prezentów,
ale przede wszystkim czas otwierania naszych serc.

W dniu 18. grudnia o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie opłatkowe.
Na początku pani przewodnicząca Anna Bonisławska oraz pani dyrektor Karolina Topolewska złożyły wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i wręczyły akty nadania nauczycielom kontraktowym.

Następnie wychowankowie i uczniowie wraz z opiekunami zaprezentowali krótką inscenizację pt. „W drodze do Betlejem”. Aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastój, swoim występem umożliwiając okazywanie pozytywnych uczuć. Po zakończonej inscenizacji zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wspólnego podzielenia się opłatkiem.

Kolejnym punktem naszego spotkania był występ zespołu instrumentalno- wokalnego, w skład którego wchodzili uczniowie, wychowankowie i opiekunowie. Prezentowane utwory dostarczyły nam wielu wzruszeń i skłoniły nas
do przedświątecznej refleksji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja i prezentów. Podczas wręczania prezentów każda grupa chętnie pozowała do zdjęć z Mikołajem. 

Jak co roku, w tym przedświątecznym okresie odbyły się kiermasze ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i opiekunów NSPdP.

Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację uczniów i wychowanków, rodziców oraz wszystkich pracowników, a także otworzył nasze serca na zbliżające się Boże Narodzenie.

 

SZTAFETA Z MIKOŁAJEM

To już po raz szósty wyruszyła nasza „Sztafeta z Mikołajem”. Podobnie jak w poprzednich latach, pragnęliśmy wspólnie spędzić ten czas, a wędrując ulicami naszego miasta, aktywnie przeżyliśmy ten dzień wraz ze św. Mikołajem, zarażając wszystkich radością oraz dobrym humorem. W sztafecie wzięły udział nasze placówki, a także Przedszkole nr 4, Caritas, delegacje z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Policji i Straży Miejskiej w Działdowie jak zawsze bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.

 

ANDRZEJKI 2019

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich  zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. CZYTAJ DALEJ

 

ZAJĘCIA W PORADNI UZALEŻNIEŃ...

Dnia 27.11.19r. uczniowie z NSPdP po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych w Poradni Uzależnień i  Współuzależnień w Działdowie. Głównym celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z uzależnieniami, w szczególności dotyczących zażywania narkotyków. Uczestnicy mogli podzielić się doświadczeniami z kręgu swoich rówieśników. Wsparciem dla prowadzących terapeutów był gość specjalny, terapeuta pracujący na co dzień z młodzieżą uzależnioną od środków psychoaktywnych w jednym z ośrodków w Łodzi. Opowiedział on o funkcjonowaniu placówki, formach terapii, problemach młodzieży i ogólnej profilaktyce. Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z uczniami na temat ich zainteresowań, form spędzania czasu wolnego oraz planów na przyszłość.    

 

ZAJĘCIA Z ROZSZERZONĄ RZECZYWISTOŚCIĄ

Dnia 26.11.2019r. uczniowie z NSPdP celem kontynuacji współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych. Tym razem z bibliotekarkami Małgorzatą Trąmpczyńską i Dorotą Kusik wyruszyli w podróż dookoła świata z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Poznali znanych polskich podróżników i zapoznali się z książkami podróżniczymi ich autorstwa. Potem szukali różnic wykorzystując atlasy z bibliotecznego księgozbioru i w ruch poszły globusy. Następnie wszyscy zabrali się za kolorowanie map świata według własnego pomysłu, które dzięki możliwościom nowych technologii ożywiali do przestrzennych globusów. Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnie spróbować działania aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Nasze spotkanie zakończyło się głośnym odczytaniem przez Amelię opowiadania pochodzącego z Ameryki Północnej. Dzięki zajęciom uczniowie mieli możliwość zobaczenia tej dobrej, bezpiecznej strony internetu, która czyni nas twórcami.

 

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12 listopada 2019r. celebrowaliśmy Dzień Niepodległości. Do ośrodka przyjechali goście z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Olsztyna. Żołnierze opowiadali o życiu w wojsku. Pokazywali sprzęt oraz umundurowanie, które mogliśmy założyć. Przymierzaliśmy hełmy, berety oraz profesjonalne maskowanie. Pomalowali nam twarze barwami moro.  Na koniec spotkania dostaliśmy różne wojskowe gadżety, za które bardzo dziękujemy.

 

KONFERENCJA SZKÓŁ I PLACÓWEK
WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

W dniu 05 listopada 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, placówkach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie odbyła się konferencja szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego, które posiadają certyfikaty lub wdrażają projekt Szkoły Promującej Zdrowie.  Organizatorami spotkania były: Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarna -Epidemiologiczna w Olsztynie oraz wspomniane placówki PSONI w Działdowie.

Głównym punktem spotkania był wykład profesora dr hab. Krzysztofa Ostaszewskiego, Kierownika Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, o tematyce dotyczącej ,,Wspierania dobrostanu psychicznego i zapobiegania problemom zdrowia psychicznego”.  Przekazana wiedza sprawiła, że chęć jej pogłębienia stała się naturalnym, kolejnym krokiem.

Swoim doświadczeniem w zakresie kształtowania konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia, wspierającego zdrowie psychiczne dzieci
i młodzieży, podzielili się przedstawiciele OREW i NSPdP w Działdowie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością również Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego W-MKO w Olsztynie – Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz, Pan vice Starosta Działdowski Marian Brandt, Pani wizytator Anna Zdaniukiewicz, Pan Radosław Gruss – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych naszego województwa. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział.

 

SZKOŁA PAMIĘTA

Dnia 25 października 2019 r. pracownicy, dzieci oraz młodzież z NSPdP i OREW włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach tak doniosłego przedsięwzięcia odbyły się wyjścia na cmentarze. Zapalono symboliczne znicze, uporządkowano groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności,  groby zmarłych nauczycieli oraz uczniów i wychowanków naszego Stowarzyszenia.

To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie wszystkim w pamięci.

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października 2019r. w placówkach PSONI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na wstępie Pani Przewodnicząca i Pani Dyrektor złożyły wszystkim pracownikom życzenia oraz podziękowania za trud włożony  w  pracę. W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz nagród dla wyróżnionych pracowników. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  wykonano utwór znanego zespołu Dżem „Wehikuł czasu”. Wszyscy pracownicy, wychowankowie i uczniowie mogli dołączyć do wspólnego śpiewania. Po krótkim występie odbył się teleturniej „Magiczne koło”. Uczestnicy wykazali się swoją wiedzą  z różnych dziedzin, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzących. Wszystkim biorącym udział w zabawie zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki.

 

ECO -  RAJD W PŁOŚNICY

Z radością po raz kolejny wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez Gminę Płośnica. Mimo niepewnej pogody wyruszyliśmy w trasę. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne punkty edukacyjne, dotyczące choćby znajomości gatunków drzew, poznawaniu życia ciekawych owadów (budowanie budek dla owadów), a także mogliśmy spróbować swoich sił w tworzeniu wiklinowych konstrukcji. Nie zabrakło rzecz jasna smacznych przekąsek i wspólnej zabawy przy muzyce.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Żegnajcie wakacje!!!  2 września rozpoczęliśmy Nowy  Rok Edukacyjno- Terapeutyczny 2019/2020. Uroczystość zaczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie powitaliśmy wszystkich wychowanków i uczniów, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz są w naszej placówce. Po oficjalnej części uroczystości, rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na spotkanie z nauczycielami.

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz