Aktualności

30 listopada 2023 Andrzejki

„W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
mówiły mi o Tobie.”

Andrzejki w naszej placówce to już tradycja. Impreza została poprowadzona 30 listopada przez gościa specjalnego z Krainy Wróżek : Semiramidę i jej pomocnicę wróżkę Iskierkę i Mgiełkę. Uczniowie, wychowankowie, beneficjenci uczestniczyli w wielu zabawach, w których z przymrużeniem oka poznawały swoją przyszłość, wybrany zawód,. Wróżby przeplatane były tańcami przy skocznej muzyce.  Andrzejki były wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, jak również okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że Andrzejki przyniosły wszystkim wiele radości i były wspaniałą okazją do wspólnej zabawy.

 

POLSKIE DROGI KU NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 9 listopada młodzież z  NSPdP  oraz beneficjenci projektu Rehabilitacja 25+ uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Działdowie z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pani Danuta Szluga przybliżyła młodzieży znaczenie symboli narodowych oraz historię państwa polskiego i drogę do budowania tożsamości narodowej.  Podczas zajęć młodzież rozwiązywała quizy, krzyżówki oraz układała puzzle o tematyce patriotycznej.

 

SZKOŁA PAMIĘTA

Po raz kolejny placówki OREW, NSPDP i Reh25+ wzięły udział w akcji "Szkoła pamięta". Uczniowie i wychowankowie wybrali się na cmentarze, aby uczcić pamięć o zmarłych. Pełni zadumy i refleksji zapaliliśmy znicze na grobach oraz powspominaliśmy tych, których z nami już nie ma. 
#SzkołaPamieta

 

JUBILEUSZ TRZECH PLACÓWEK

W dniu 18 i 19 października 2023r. obchodziliśmy wewnętrzny JUBILEUSZ TRZECH PLACÓWEK PSONI Koło w Działdowie: 25-lecie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, 25-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz 10-lecie Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. A wszystko w ramach zadania Przyjdź, Spróbuj, Obejrzyj No I zostań z nami.

To pierwszy punkt trzyletniego cyklu imprez integracyjno-kulturalnych, dofinansowanych ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO.

Uroczystości towarzyszyły liczne emocje, prezentacje przygotowanych publikacji, prac konkursowych i nagród za udział w konkursie „NASZE LATA”, odsłonięcie murali, a także możliwość zrobienia portretu - karykatury. Pierwszy dzień uwieńczony został pysznymi tortami.

 

Drugi dzień wewnętrznych jubileuszy placówek PSONI Koło w Działdowie, każda z nich świętowała odrębnie. Na 25-lecie OREW i 10-lecie NSPdP kolejnego dnia zapewniono wychowankom i uczniom moc atrakcji. Rano obejrzeliśmy FILM JUBILEUSZOWY: „Przyjdź, Spróbuj, Obejrzyj, No I zostań z nami!” – w nawiązaniu do hasła przewodniego. Później był iluzjonista, który czarował wspólnie z dzieci. Najmłodsi mieli okazję odwiedzić „MAGICZNY POKÓJ”, w którym było kolorowo i wesoło - słowem sensorycznie. A po wszystkich grupach i oddziałach wędrował cały dzień DUSZECH JUBILEUSZEK, z pozytywnym przesłaniem dla każdego, dodatkowo obdarowując upominkami. Aby świętowanie srebrnych godów OREW i cynowych NSPdP zapamiętano „na słodko” kawiarenka „SŁODKI ZAKĄTEK” serwowała wyśmienitą kawę i ciasto.

Ten dzień uroczystości również został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO.

 

DRZEWA – BEZCENNY DAR NATURY

W dniu 10 października uczniowie NSPdP brali udział w 21. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. - corocznej akcji sadzenia drzew. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat roli drzew dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. Dziękujemy Nadleśnictwu Lidzbark za przekazanie sadzonek drzew do realizacji naszych działań.

 

SPOTKANIE W RAMACH AKCJI „ CZYTAMY Z SERCEM”

W dniu 5 października odbyło się spotkanie dla uczniów NSPdP z Panią Danutą Szelugą  z Powiatowej  Biblioteki Pedagogicznej w Działdowie w ramach III Edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z SERCEM”. Pani Danuta przeczytała fragment książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Pracownia Aurory”, Wydawnictwo Bajka, 2019 na temat przyczyn złamanego serca i sposobów jego naprawy  uczuciami. Młodzież dowiedziała się jak dbać o zdrowy styl życia, aby nasze serce służyło nam w zdrowiu przez lata. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące serca, uczuć i życiowych wartości.

 

SPOTKANIE Z RODZICAMI
W RAMACH ZESPOŁU PRZYSZŁA PRACA – DORADZTWO ZAWODOWE

W dniu 27 września br. Odbyło się spotkanie z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń społecznych w Działdowie z Panią Mariolą Ziółkowską. W trakcie spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z rentą socjalną, świadczenia dla osób  niezdolnych do samodzielnej egzystencji, rentą z tytułu niezdolności do pracy i zasady jej przyznawania, pobieranie renty socjalnej lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a możliwość podjęcia pracy zarobkowej. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy rodzicami.
Dziękujemy Pani Marioli Ziółkowskiej za wizytę w naszej placówce i przekazanie cennych i ważnych informacji.

 

Sprzątanie Świata

W dniu 14-15.09. br.  uczniowie NSPdP wzięli udział  w 30 akcji Sprzątanie Świata pod hasłem „ Sprzątanie  świata łączy ludzi”. Młodzież sprzątała tereny zielone naszego miasta, pobliskie parki i lasy, tereny wzdłuż drogi rowerowej oraz okolice naszej placówki. Fajnie jest zrobić coś dobrego dla naszej Planety.

 

Witajcie w nowym  roku edukacyjno-terapeutycznym 2023/2024

Wakacje dobiegły końca, czas więc wrócić nauki. Cieszymy się, że po wakacyjnej przerwie możemy spotkać się ponownie. Mamy nadzieję, że każdy powraca do Nas wypoczęty i z mnóstwem energii. Niech ten rok edukacyjno-terapeutyczny będzie rokiem współpracy, twórczości 
i wzajemnego szacunku. Razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy.

 

Zakończenie roku

Za nami kolejny rok nauki oraz ciekawych doświadczeń. 22 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw, dyplomów i podziękowań. Mieliśmy również okazję cofnąć się wspomnieniami wraz
z naszymi wychowankami kończącymi swoją przygodę w Ośrodku. Tego dnia pożegnaliśmy także absolwentów życząc im wszystkiego co piękne w kolejnym etapie życia.

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. Życzymy słonecznych, ciepłych, bezpiecznych i pełnych radości wakacji. Do zobaczenia we wrześniu! 

 

Wycieczka do parku rozrywki Nowa Holandia koło Elbląga

Dnia 6 czerwca 2023 r. wychowankowie Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego, Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego, uczniowie Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz beneficjenci programu pilotażowego „Rehabilitacja 25 plus” brali udział w wycieczce do Rodzinnego Parku Rozrywki Nowa Holandia koło Elbląga. Głównym celem wycieczki była integracja wychowanków oraz uczniów poprzez aktywny udział, zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody. Program edukacyjno – rekreacyjny obfitował w wiele atrakcji: pneumatyczną zjeżdżalnię z Lwem Gigantem, Park Trampolin, Kopalnię Złota, Obłędny Tunel, w którym mamy wrażenie obcowania z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, krzywy dom, ptaszarnię, gdzie podziwialiśmy piękne pawie, bażanty i inne kolorowe ptaki. Odwiedziliśmy również Wyspę Potworów, gdzie młodzież podziwiała: Yeti, Potoar z Loch Ness, Jaszczura morskiego i wiele innych niespotykanych dotąd stworów. W czasie wolnym uczestnicy udali się na wspólny obiad i pyszne lody. Nic nie daje tak wiele radości dzieciom jak beztroska zabawa na świeżym powietrzu. Wycieczka była dla wszystkich wielką przygodą.

 

Piknik rodzinny

Dnia 1 czerwca 2023r. odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Matki, Dnia Taty i Dnia Dziecka. Hasło przewodnie imprezy to „Rodzinnie, zdrowo i sportowo”. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem rodziców i dzieci. Następnie odbyła się część artystyczna, na której dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności dla bliskich. Nie zabrakło również życzeń dla rodziców i dzieci.

Po części artystycznej rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość skorzystania z licznych atrakcji takich jak: kącik zabaw, koło fortuny, „Dmuchawce latawce, wiatr”, konkurencje sportowe, malowanie twarzy oraz wykonywanie tatuaży. Na pikniku nie zabrakło także części kulinarnej, na której każdy mógł skosztować różnych pyszności oraz ciast upieczonych przez rodziców.

Niespodzianką imprezy był występ zespołu „Szpilki”, który dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Wspaniała zabawa towarzyszyła wszystkim uczestnikom.

 

XVIII SPARTAKIADA „Z WIOSNĄ PO ZDROWIE”
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Z PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

17 – 18 maja 2023 roku

Kolorolandia to bajkowe królestwo, w którym mieszkają królowa Paleta wraz z księżniczkami Limonką, Cytrynką, Jagódką i Malinką. Księżniczki kochają tylko swoje kolory i nieustannie kłócą się, który kolor jest najładniejszy: zielony, żółty, niebieski czy czerwony. Zabawa wprowadza uczestników w bajkowy świat kolorów. Rozwija wyobraźnię oraz uczy relacji i współpracy z innymi. Punktem końcowych zabawy jest zgoda kolorowych księżniczek i wspólna zabawa. Gdyż jak w piosence "nie ma granic dla mnie i dla ciebie" tak i w życiu kształtujemy postawę szacunku dla wszystkich ludzi. 

 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

My świętowaliśmy go wczoraj 10 maja. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji z jakim na co dzień spotykają się Osoby z Niepełnosprawnościami. Bo każdy niezależnie od swojej niepełnosprawności ma prawo do GODNEGO ŻYCIA, wolności, wykształcenia, dobrej pracy, poczucia bezpieczeństwa  i możliwości zawarcia nowych znajomości. Nasze wczorajsze obchody były niezwykłym wydarzeniem, które zintegrowały osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców opiekunów ze społecznością powiatową, przedstawicielami władz instytucji, organizacji pozarządowych, przedszkoli, szkół, Środowiskowych Domów Samopomocy z Działdowa, Iłowa, Lidzbarka i „Domu dla dzieci na wzgórzu” z Grzybin. Był to czas w którym poznaliśmy się lepiej, wspólnie pobawiliśmy przełamując wszelkie bariery, a żeby w ciekawy i kolorowy sposób promować swoje założenia. Hasłem przewodnim tegorocznego pikniku były „Cztery żywioły natura i my”. Bo osoby z niepełnosprawnością są jak rytm ziemi stałe w swoich uczuciach, są też jak powietrze, które charakteryzuje lekkość powiewu wiatru oraz temperamentne jak ogień, a czasem płyną szumie jak woda, o czym mogliśmy się wczoraj przekonać. Wspólnie        z P. Dorotą i P. Moniką całe wydarzenie prowadziły Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną; Kasia Zdunek uczestniczka WTZ, Weronika Zawadzka wychowanka OREW  i Ewelina Szymańska uczennica NSPDP. Zgodnie z hasłem obchodów, każda

z placówek, szkół czy przedszkoli prezentowała się w różny sposób, jedni na scenie, a inni przygotowali swoje stanowiska tematyczne. Można było skosztować pysznych potraw przygotowanych specjalnie na piknik.

Wszystkim, którzy byli z nami wczoraj w tym ważnym dla nas „ Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” w Parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Starosty Powiatu Działdowskiego i Pana Burmistrza Miasta Działdowo za objęcie naszych obchodów Honorowym Patronatem. Cała uroczystość była współfinansowana ze środków Powiatu Działdowskiego i Gminy –Miasta Działdowo.

DZIĘKUJEMY.

https://www.facebook.com/PSONIdzialdowo/videos/1322768961952997

 

Tydzień Ziemi

W dniach 17-21kwietnia w naszych placówkach obchodziliśmy Tydzień Ziemi. Podczas zajęć wychowankowie i uczniowie brali udział poprzez zabawę w "Magicznych eksperymentach". Zdobywali wiedzę na temat segregacji  i recyklingu, wykazując się przy tym kreatywnością podczas wykonywania eko-toreb. Uczyli się sadzenia kwiatów oraz uczestniczyli w wyjeździe do Nadleśnictwa, gdzie zdobywali wiedzę na temat sadzenia drzewek.

 

Spotkanie Wielkanocne

Dnia 4 kwietnia 2023r. w naszych Placówkach odbyło się Spotkanie Wielkanocne, w którym udział wzięli również rodzice i opiekunowie wychowanków/uczniów/beneficjentów Programu Rehabilitacja 25+. Uroczystość rozpoczęliśmy pantomimą „Bóg dał nas ręce”.  Aktorzy mimo towarzyszącej tremy świetnie się spisali. Następnie nasi podopieczni zagrali na instrumentach i zatańczyli do piosenki „Wiosno hej...” . Po części artystycznej Pani Przewodnicząca Anna Bonisławska i Pani Dyrektor Karolina Topolewska złożyły Wszystkim wielkanocne życzenia. Znaleźliśmy także czas na zabawy wielkanocne  m.in. szukanie wielkanocnych jajeczek i rozwiązywanie wielkanocnej krzyżówki.  Na koniec wspólnie miło spędziliśmy czas przy świątecznych potrawach i ciastach.

 

 

Dnia 2 kwietnia 2023r. nasza ekipa miała okazję skorzystać ze sportowych wrażeń na meczu Indykpol AZS Olsztyn - Cerrad Enea Czarni Radom w Iławie. A wszystko dzięki Fundacji Eisenhowera oraz firmy AdiFeed. Takich emocji przy wygranej AZS Olsztyn się nie spodziewaliśmy – było fantastycznie. WIELKIE DZIĘKI

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W piątek 31 marca placówki PSONI świętowały Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji odbył się ulicami miasta Działdowo Niebieski Spacer dla Autyzmu. Wzięło w nim udział blisko 100 osób, które swoim udziałem okazały tolerancję, akceptację i wsparcie dla osób w spektrum autyzmu. Po spacerze uczniowie NSPdP, Rehabilitacja 25 plus, zaproszeni Goście i Rodzice mieli okazję do obejrzenia projekcji filmu ŚUBUK dzięki uprzejmości Kina Apollo w Działdowie. Natomiast wychowankowie OREW w miłej i przyjaznej atmosferze oglądali bajkę "O niebieskim ptaku". Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka w postaci niebieskiej galaretki z borówkami. To był dobry niebieski dzień.

 

Łukasz Gesek z zespołem Religion - 24 marca

Tak, tak, znów zrobiło się muzycznie, a nawet tanecznie….
W przeddzień rekolekcji wielkopostnych zagościł u nas 
Łukasz Gesek z zespołu RELIGION. Zagrał i zaśpiewał piosenki, 
które sam komponuje. Atmosfera była wspaniała, dla każdego 
coś pod nóżkę, zresztą zobaczcie sami….

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/176001268621735

 

Spotkanie z rodzicami

23 marca, w ramach Zespołu Zadaniowego - Komunikacja Alternatywna odbyło się spotkanie z rodzicami. W programie spotkania były poruszane następujące tematy?

- Co to jest komunikacja alternatywna i wspomagająca?

- Jakie są sposoby komunikowania się?

- Dla kogo jest przeznaczona?

- Jak budować słownik dziecka?

Była teoria w formie prezentacji multimedialnej. W ramach zajęć praktycznych były zabawy w kalambury, których celem było pokazanie rodzicom jak to jest komunikować się bez żadnego systemu komunikacyjnego. Zaprezentowano również rodzicom pomoce do komunikacji, również do wykorzystania w domu.

 

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki oraz pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Data nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

Hasło tegorocznych obchodów "Z nami, a nie dla nas", podkreśla kluczowe podejście do niepełnosprawności oparte na prawach człowieka. Jest to dzień, w którym pamiętamy o idei akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. O idei włączenia społecznego oraz integracji. Pamiętajmy - wszyscy jesteśmy równi.

https://fb.watch/jzTRWivZ1N/

 

PRAKTYKI WSPOMAGANE UCZNIÓW NSPdP

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w trakcie swojej nauki odbywają praktyki zawodowe na terenie naszej placówki, a także w lokalnych instytucjach i u lokalnych pracodawców. Praktyki wspomagane mają nauczyć młodzież umiejętności praktycznych oraz ułatwić nawiązywanie kontaktów z innymi osobami. Dzięki praktykom zawodowym  poznają rzeczywiste warunki funkcjonowania na rynku pracy, co w przyszłości ma ułatwić absolwentom podjęcie zatrudnienia na chronionym rynku pracy.

 

SPOTKANIE Z RODZICAMI „PRZYSZŁA PRACA”
SYTUACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA LOKLANYM RYNKU PRACY


W dniu 28 marca odbyło się spotkanie w ramach zespołu zadaniowego dla rodziców uczniów NSPdP ze specjalistą z Powiatowego Urzędu Pracy w Działdowie na temat „ Przyszła praca” – sytuacja osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy. W spotkaniu uczestniczyła również młodzież, którą bardzo interesowały omawiane zagadnienia. Pani Beata Wawer, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP przedstawiła możliwości zatrudnienia  w zakładach pracy chronionej. Omówiła rynek pracy w ujęciu statystycznym oraz formy aktywizacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Spotkanie było doskonałą okazją do indywidualnych konsultacji ze specjalistą rynku pracy.

 

Zespół Enej z wizytą w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie

We wtorek 14 marca 2023 r. na zaproszenie Anny Bonisławskiej Przewodniczącej Zarządu Koła w naszym Stowarzyszeniu w Działdowie zagościł znany i lubiany zespół Enej z Olsztyna.

 „Enej to polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej,
 a Enej - główny bohater - to wesoły Kozak podróżujący po świecie”.

Mimo napiętego grafiku członkowie zespołu znaleźli  czas na spotkanie
z uczestnikami WTZ, wychowankami OREW, uczniami NSPdP, Świeliccy- ŚRR
i „Rehabilitacji 25+”. Po krótkim przywitaniu gości, przyszedł czas na koncert. Muzycy zagrali i zaśpiewali tylko dla nas dla całej społeczności PSONI, a co jest bardzo ważne zrobili to charytatywnie. Radość było widać na twarzach wszystkich. Dzieci i młodzież dobrze się bawiła, klaskała i śpiewała wspólnie ze swoimi idolami. W przerwie koncertu muzycy przedstawili się zebranym i chętnie odpowiadali na zadawane pytania.  Na koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia no i oczywiście bis. „Kamień z napisem LOVE”. Czas tak szybko płynął, że trzeba było się pożegnać. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej 
i Niepublicznej Szkoły Przysposobienia do Pracy przygotowali upominki, którymi podziękowali za wspólnie spędzony czas. Jak sami członkowie zespoły mówili, że to nie ostatni ich koncert dla PSONI, że jeszcze będzie możliwość  spotkania się z zespołem i przesympatycznymi chłopakami z zespołu Enej
w naszym kole.

DZIĘKUJEMY i CZEKAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE!!!

 

Dzień Św. Walentego

14 lutego na całym świecie obchodzimy Dzień Św. Walentego czyli Dzień Zakochanych. Z tej okazji w naszej placówce jak co roku odbyła się zabawa karnawałowa połączona z Walentynkami. Nie zabrakło kolorowych stroi, śpiewów i tańców. By podkreślić wyjątkowość tego dnia wychowankowie mieli możliwość wykonać własnoręcznie walentynki, liściki, życzenia i przesłać wybranej osobie z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź miłości za pośrednictwem Poczty Walentynkowej. Wielu z nas zdobyło się na choćby drobny gest, aby obdarzyć kogoś sympatią. Impreza przebiegała w atmosferze swobody, humoru i radości. Na zakończenie  zrobiliśmy pamiątkowe, walentynkowe zdjęcie.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

17 stycznia odbyła się impreza okolicznościowa Dzień Babci i Dziadka. W tym szczególnym dniu mieliśmy przyjemność gościć seniorów. Wychowankowie przywitali Dziadków piosenką „Cza cza dla Babci i Dziadka”. Następnie grupa Pani Ewy Kociela i Pani Katarzyny Janiszewskiej powiedziała wiersz przy użyciu Mówik. Kolejnym wystąpieniem było powiedzenie wiersza wspomagając się symbolami Boardmaker. Dziadkowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wnuczkiem lub wnuczką oraz ozdobić naklejkami wspólnie ramkę. Czas umilała pyszna kawa z Naszej Kawiarenki, ciasto oraz muzyka puszczana przez Panią Beatę.

Kolejnym wystąpieniem było powiedzenie wiersza przez grupę 4 edukacyjno-terapeutyczną-  Pani Doroty i Pana Franka wspomagającymi się symbolami Boardmaker.

 

„Poloneza czas zacząć…”

Dnia 19 stycznia 2023r. odbyła się Studniówka w NSPdP, w której uczestniczyli: Pani Przewodnicząca i przedstawiciele Zarządu Koła PSONI, Pani Dyrektor, Uczniowie NSPdP wraz z Rodzicami, Pracownicy i zaproszeni goście. Po dłuższej przerwie mogliśmy ponownie bawić się i świętować. 

Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów. Następnie odbyła się krótka część oficjalna, podczas której zarówno młodzież, jak i rodzice podziękowali za wspólnie spędzone lata. Kolejnym punktem programu były występy naszych uczniów, zaprezentowali oni swoje talenty muzyczne. Nie zabrakło tańców, dobrej muzyki i śpiewu oraz pysznego tortu.

Mamy nadzieję, że tegoroczni Absolwenci zapamiętają ten dzień, a drobne upominki będą im przypominać wspólnie spędzone chwile.

 

WIGILIA 2022

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy… Dnia 20 grudnia odbyła się wigilia dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie, beneficjentów Rehabilitacji 25 + i rodziców pod hasłem : ”JEZUS KOCHA KAŻDEGO”. W tym wyjątkowym dniu uczestniczyli również Wicestarosta Powiatu Działdowskiego Krzysztof Aurast, Burmistrz Miasta Działdowa Grzegorz Mrowiński, Przewodnicząca PSONI Anna Bonisławska, członkowie zarządu PSONI oraz Dyrektor Placówek Karolina Topolewska. Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest w kalendarz imprez organizowanych w naszej placówce. W tym dniu wprowadziliśmy świąteczny nastrój przedstawieniem pokazującym „Narodziny Pana Jezusa”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, talenty teatralne, taneczne, wokalne i recytatorskie, po których zostały złożone życzenia przez zaproszonych gości. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania Wigilii oraz rodziców za przygotowanie świątecznych paczek.

Życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt.

 

Andrzejki 2022

Aby tradycji stało się zadość, 30 listopada świętowaliśmy Andrzejki podczas wspólnej zabawy tanecznej. Tego dnia nie zabrakło konkursów i wróżb, które wzbudziły wiele emocji zarówno wśród wychowanków i uczniów, jak i naszej kadry. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej magicznej imprezy.

 

„Słodki Zakątek”

Kiedy nadrzędnym celem działania naszych placówek jest przygotowanie do przyszłego, samodzielnego życia, do czynności związanych z różnymi stanowiskami pracy, to koniecznym staje się stworzenie możliwości ich rzeczywistej realizacji. Tak też zrodził się pomysł utworzenia Kawiarenki „Słodki Zakątek”: od pomysłu, poprzez projektowanie, konkurs na nazwę, przygotowania słodkości w trakcie zajęć do degustacji, do uroczystego otwarcia. 30 listopada każdy mógł skosztować czegoś słodkiego, wypić soczek, herbatę lub kawę i poczuć się jak w prawdziwym, przytulnym, kawiarnianym zakątku. Każdego tygodnia będziemy trenować z naszymi wychowankami i uczniami, aby kiedyś mogli sprawdzić swoje nabyte umiejętności, najlepiej podczas prawdziwego zatrudnienia np. w kawiarni ogólnodostępnej. Byłoby to wspaniałe zwieńczenie naszych działań.

 

ZESPÓŁ DS. DORADZTWA ZAWODOWEGO- PRZYSZŁA PRACA

W dniu 18 listopada odbyło się spotkanie zespołu ds. doradztwa zawodowego z rodzicami wychowanków / uczniów  na temat „Przyszła praca”. Podczas spotkania nauczyciele z   NSPdP przedstawili rodzicom główne założenia pracy Zespołu. Celem spotkania było zapoznanie z działaniami podejmowanymi w ramach doradztwa edukacyjno – zawodowego, których zadaniem jest  przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania  kariery i  podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych.  Podczas spotkania zaprezentowano fotorelację z aktywności praktycznych uczniów realizowanych na terenie placówki oraz poza nią. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami i rodzicami, w związku z czym zaplanowano  kolejne zajęcia,  które będą miały formę warsztatową. Zaproszeni na nie zostaną  specjaliści z instytucji  rynku pracy.

 

Narodowy Dzień Niepodległości 

11 listopad to data, którą zna każdy Polak. 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość, wróciliśmy na mapę świata.
Pamiętamy!!! 
Obchody tego święta odbyły się również u nas. O godzinie 11:11 zgodnie z Akcją Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do Hymnu" wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Po części oficjalniej mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę o naszym kraju uczestnicząc w "Quizie o Polsce".

 

XVIII Kampania Białych Serc

Nasze placówki (OREW, NSPdP, Rehabilitacja 25 plus) odpowiedziały na zaproszenie 
p. Mariusza Zalewskiego (Grupa Zalewski Patrol w Mławie) do udziału w październikowej akcji, XVIII już edycji Kampanii Białych Serc. Każdego roku Kampania porusza tematy 
o różnego rodzaju zagrożeniach, jakie czyhają szczególnie na dzieci i młodzież - poczynając od zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych, hazardu, a kończąc na ważnych, a czasami trudnych tematach, jak choćby samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku pod hasłem „ Włącz alarm" tematem przewodnim był fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego (smartfona). Swój udział w programie postanowiliśmy zaakcentować kilkoma propozycjami, które dokładnie zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w dniach 12 – 20 października 2022r. Już pierwszego dnia, w środę 12.10.2022r. w oknach naszej placówki pojawiły się białe papierowe serduszka - symbol Kampanii. Białe serduszka nosiliśmy również na naszych ubraniach przez cały okres trwania akcji, jako znak solidarności z ofiarami agresji, przemocy, wojny. Dzięki współpracy 
z Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia zorganizowaliśmy spotkanie dla uczniów NSPdP podejmujące tematykę używek i uzależnień wśród młodzieży. Dla wychowanków OREW zaproponowaliśmy zajęcia z psychologiem o zasadach bezpiecznego używania telefonów przez dzieci. Dzieci uczestniczące w zajęciach WWRD wykleiły duże serce 
z kawałków białej bibuły.
W dniach 17-21.10.2022r. (na cały tydzień pracy w naszej placówce) zaproponowaliśmy zajęcia 
i działania, którymi możemy na co dzień zastąpić lub przynajmniej ograniczyć używanie telefonów. Był więc dzień obcowania z przyrodą, aktywności plastyczno – technicznej,  aktywności fizycznej,  kina i relaksu. Wisienką na torcie okazał się minikoncert zorganizowany ostatniego dnia, a przygotowany specjalnie na tę okazję. Zgodnie z założeniem akcji uczciliśmy nim pamięć o ofiarach uzależnień i przemocy poprzez wykonanie piosenki zespołu muzycznego DŻEM pt. „Wehikuł czasu”. Grupa uczniów NSPdP pod okiem pracowników rewelacyjnie przygotowała się do tego występu - były i stroje, i instrumenty, i klimat… a przede wszystkim serce włożone w występ. Do wspólnego śpiewania dołączyli wszyscy chętni, inni (ci mniej odważni) dopingowali, nagradzając artystów ogromnymi brawami.

 

DZIEŃ PAPIESKI

18 października obchodziliśmy w naszym ośrodku XXII Dni Papieskie pod hasłem "Blask prawdy". Wychowankowie, uczniowie oraz beneficjenci zaprezentowali montaż slowno-muzyczny upamiętniający Ojca Świętego - Jana Pawła II. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością oraz zaangażowaniem przygotowująć napis tworzący hasło - Jan Paweł II "Blask prawdy". Zajęcia plastyczno-techniczne nawiązywały również do KAMPANII BIAŁYCH SERC. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w formie kremówek papieskich.

https://www.facebook.com/OREWdzialdowo/videos/2424986810985431

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Wszystkim pracownikom Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną składamy najserdeczniejsze życzenia,  myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić.
Pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce.
Cierpliwości i wytrwałości, aby praca z dziećmi tymi starszymi i tymi młodszymi zrodziła wiele szlachetnych owoców”.

Takimi życzeniami rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Po wprowadzeniu wychowankowie zaprezentowali wiersze okolicznościowe oraz została wyświetlona prezentacja multimedialna z życzeniami oraz quiz „ Zgadnij kto to”. Następnie głos zabrała Pani Przewodnicząca Anna Bonisławska oraz Pani Dyrektor Karolina Topolewska. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło do zebranych pracowników. Na zakończenie wszyscy pracownicy wraz z wychowankami mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i milo świętować ten dzień przy kawce i ciasteczku.

 

Warsztaty z zakresu posługiwania się nowoczesnymi technologiami

Dnia 04.10.2022 r. uczniowie z NSPdP udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej 
w Działdowie na warsztaty z zakresu posługiwania się nowoczesnymi technologiami. Spotkanie dotyczyło programowania z wykorzystaniem aplikacji Scratch Junior. Uczestnicy zapoznali się 
z interfejsem i różnymi funkcjami aplikacji. Następnie był czas na przygotowanie własnych programów i animacji. Uczniom szczególnie spodobała się opcja z wykorzystaniem aparatu, gdzie można było duszkowi „dać swoją twarz”. Grupa bardzo się zaangażowała i powstały wspaniałe animacje. Warsztaty poprowadziła bibliotekarka Pani Małgorzata Trąmpczyńska z działu Mediateka. Były one częścią inicjatywy Code Week (Tygodnia Programowania).

 

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12-16 września w ramach akcji Tydzień dla Profilaktyki Chorób Zakaźnych, podczas całego tygodnia przekazywaliśmy wiedzę i umiejętności potrzebne do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Wychowankom i uczniom placówek prezentowaliśmy filmy poświęcone tematyce chorób zakaźnych, wraz z nimi wypełnialiśmy karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości dziecka, pracowaliśmy nad prawidłowym myciem dłoni, zapoznaliśmy z ulotkami o korzyściach ze szczepień, przypomnieliśmy wszystko nad czym pracujemy znacznie intensywniej od czasu rozpoczęcia pandemii. Systematycznie wdrażamy działania w ramach Szkół Promujących Zdrowie, aby być zdrowym, silnym i sprawnym. Niech zdrowie będzie z nami!!!

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

 

Warsztat Pracy Terapeuty AAC i Boardmaker
w rozwijaniu komunikacji - 23 i 24 sierpnia 2022r..

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz