Aktualności

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 14.01.2020r. tradycyjnie jak co roku w naszych placówkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem „Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem”.
Na początku imprezy serdecznie powitaliśmy nasze kochane babcie i dziadków, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wprowadziliśmy także naszych gości w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia poprzez przedstawienie Jasełkowe. Następnie odbyły się konkursy takie jak „Dziadek majsterkowicz”, „Wędrujący kapelusz”, „Zwijanie wełny” oraz zabawa muzyczna „Jaka to melodia” podczas, której dziadkowie i babcie wykazali się dużą wiedzą muzyczną. W czasie uroczystości babcie i dziadkowie mogli częstować się przygotowanymi przez rodziców wypiekami.  A na sam koniec wychowankowie wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również uroczyście odśpiewanego „Sto lat”.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2019

„Święta to nie tylko czas otwierania prezentów,
ale przede wszystkim czas otwierania naszych serc.

W dniu 18. grudnia o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie opłatkowe.
Na początku pani przewodnicząca Anna Bonisławska oraz pani dyrektor Karolina Topolewska złożyły wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i wręczyły akty nadania nauczycielom kontraktowym.

Następnie wychowankowie i uczniowie wraz z opiekunami zaprezentowali krótką inscenizację pt. „W drodze do Betlejem”. Aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastój, swoim występem umożliwiając okazywanie pozytywnych uczuć. Po zakończonej inscenizacji zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wspólnego podzielenia się opłatkiem.

Kolejnym punktem naszego spotkania był występ zespołu instrumentalno- wokalnego, w skład którego wchodzili uczniowie, wychowankowie i opiekunowie. Prezentowane utwory dostarczyły nam wielu wzruszeń i skłoniły nas
do przedświątecznej refleksji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja i prezentów. Podczas wręczania prezentów każda grupa chętnie pozowała do zdjęć z Mikołajem. 

Jak co roku, w tym przedświątecznym okresie odbyły się kiermasze ozdób bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów i opiekunów NSPdP.

Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację uczniów i wychowanków, rodziców oraz wszystkich pracowników, a także otworzył nasze serca na zbliżające się Boże Narodzenie.

 

SZTAFETA Z MIKOŁAJEM

To już po raz szósty wyruszyła nasza „Sztafeta z Mikołajem”. Podobnie jak w poprzednich latach, pragnęliśmy wspólnie spędzić ten czas, a wędrując ulicami naszego miasta, aktywnie przeżyliśmy ten dzień wraz ze św. Mikołajem, zarażając wszystkich radością oraz dobrym humorem. W sztafecie wzięły udział nasze placówki, a także Przedszkole nr 4, Caritas, delegacje z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Policji i Straży Miejskiej w Działdowie jak zawsze bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.

 

ANDRZEJKI 2019

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich  zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. CZYTAJ DALEJ

 

ZAJĘCIA W PORADNI UZALEŻNIEŃ...

Dnia 27.11.19r. uczniowie z NSPdP po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych w Poradni Uzależnień i  Współuzależnień w Działdowie. Głównym celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z uzależnieniami, w szczególności dotyczących zażywania narkotyków. Uczestnicy mogli podzielić się doświadczeniami z kręgu swoich rówieśników. Wsparciem dla prowadzących terapeutów był gość specjalny, terapeuta pracujący na co dzień z młodzieżą uzależnioną od środków psychoaktywnych w jednym z ośrodków w Łodzi. Opowiedział on o funkcjonowaniu placówki, formach terapii, problemach młodzieży i ogólnej profilaktyce. Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z uczniami na temat ich zainteresowań, form spędzania czasu wolnego oraz planów na przyszłość.    

 

ZAJĘCIA Z ROZSZERZONĄ RZECZYWISTOŚCIĄ

Dnia 26.11.2019r. uczniowie z NSPdP celem kontynuacji współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych. Tym razem z bibliotekarkami Małgorzatą Trąmpczyńską i Dorotą Kusik wyruszyli w podróż dookoła świata z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Poznali znanych polskich podróżników i zapoznali się z książkami podróżniczymi ich autorstwa. Potem szukali różnic wykorzystując atlasy z bibliotecznego księgozbioru i w ruch poszły globusy. Następnie wszyscy zabrali się za kolorowanie map świata według własnego pomysłu, które dzięki możliwościom nowych technologii ożywiali do przestrzennych globusów. Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnie spróbować działania aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Nasze spotkanie zakończyło się głośnym odczytaniem przez Amelię opowiadania pochodzącego z Ameryki Północnej. Dzięki zajęciom uczniowie mieli możliwość zobaczenia tej dobrej, bezpiecznej strony internetu, która czyni nas twórcami.

 

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12 listopada 2019r. celebrowaliśmy Dzień Niepodległości. Do ośrodka przyjechali goście z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Olsztyna. Żołnierze opowiadali o życiu w wojsku. Pokazywali sprzęt oraz umundurowanie, które mogliśmy założyć. Przymierzaliśmy hełmy, berety oraz profesjonalne maskowanie. Pomalowali nam twarze barwami moro.  Na koniec spotkania dostaliśmy różne wojskowe gadżety, za które bardzo dziękujemy.

 

KONFERENCJA SZKÓŁ I PLACÓWEK
WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

W dniu 05 listopada 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, placówkach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie odbyła się konferencja szkół i placówek województwa warmińsko-mazurskiego, które posiadają certyfikaty lub wdrażają projekt Szkoły Promującej Zdrowie.  Organizatorami spotkania były: Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarna -Epidemiologiczna w Olsztynie oraz wspomniane placówki PSONI w Działdowie.

Głównym punktem spotkania był wykład profesora dr hab. Krzysztofa Ostaszewskiego, Kierownika Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, o tematyce dotyczącej ,,Wspierania dobrostanu psychicznego i zapobiegania problemom zdrowia psychicznego”.  Przekazana wiedza sprawiła, że chęć jej pogłębienia stała się naturalnym, kolejnym krokiem.

Swoim doświadczeniem w zakresie kształtowania konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia, wspierającego zdrowie psychiczne dzieci
i młodzieży, podzielili się przedstawiciele OREW i NSPdP w Działdowie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością również Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego W-MKO w Olsztynie – Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz, Pan vice Starosta Działdowski Marian Brandt, Pani wizytator Anna Zdaniukiewicz, Pan Radosław Gruss – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych naszego województwa. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział.

 

SZKOŁA PAMIĘTA

Dnia 25 października 2019 r. pracownicy, dzieci oraz młodzież z NSPdP i OREW włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach tak doniosłego przedsięwzięcia odbyły się wyjścia na cmentarze. Zapalono symboliczne znicze, uporządkowano groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności,  groby zmarłych nauczycieli oraz uczniów i wychowanków naszego Stowarzyszenia.

To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie wszystkim w pamięci.

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października 2019r. w placówkach PSONI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na wstępie Pani Przewodnicząca i Pani Dyrektor złożyły wszystkim pracownikom życzenia oraz podziękowania za trud włożony  w  pracę. W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz nagród dla wyróżnionych pracowników. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  wykonano utwór znanego zespołu Dżem „Wehikuł czasu”. Wszyscy pracownicy, wychowankowie i uczniowie mogli dołączyć do wspólnego śpiewania. Po krótkim występie odbył się teleturniej „Magiczne koło”. Uczestnicy wykazali się swoją wiedzą  z różnych dziedzin, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzących. Wszystkim biorącym udział w zabawie zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki.

 

ECO -  RAJD W PŁOŚNICY

Z radością po raz kolejny wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez Gminę Płośnica. Mimo niepewnej pogody wyruszyliśmy w trasę. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne punkty edukacyjne, dotyczące choćby znajomości gatunków drzew, poznawaniu życia ciekawych owadów (budowanie budek dla owadów), a także mogliśmy spróbować swoich sił w tworzeniu wiklinowych konstrukcji. Nie zabrakło rzecz jasna smacznych przekąsek i wspólnej zabawy przy muzyce.

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz