AKTUALNOŚCI

 

W miesiącu styczeń w świetlicy rewalidacyjno-rehabilitacyjnej uczestniczy wykonali :

- woreczki sensoryczne,

- maski karnawałowe,

- sztuczny śnieg,

- serduszka z masy solnej z okazji Dnia Babci i Dziadka,

- zabawy z utrwaleniem nazw figur geometrycznych,

 

Uczestnicy ŚR-R podczas różnych zajęć

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością"

 

Czerwiec 2022

 

 

11 LISTOPADA

 

 

Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA placówek PSONI w Działdowie


9 czerwca to "Dzień Przyjaciela", najlepiej spędzić go w gronie swoich przyjaciół.
My tak właśnie zrobiliśmy. W tym dniu w Stowarzyszeniu, odbyła się Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA uczestników placówek PSONI Koło w Działdowie (duże grono przyjaciół). Spartakiada była połączona  z XXIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem    „Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina”. 
Całe wydarzenie było dofinansowane ze środków PFRON, za pośrednictwem PCPR
w Działdowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan  Paweł Cieśliński Starosta Powiatu Działdowskiego, Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego, Pani Katarzyna Napiwocka Dyrektor PCPR w Działdowie, a w imieniu Pana dyrektora PFRON Janusza Surmacz z Olsztyna, Iwona Sosnowska i Justyna Byczkowska.  Przy pięknie przystrojonym terenie zielonym wokół siedziby  PSONI i słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze zmagania sportowe. Jednak zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia MiniSPARTAKIADY dokonali wspólnie: Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego i Pani Anna Bonisławska Przewodnicząca Zarządu Koła. Konkurencje sportowe, gry i zabawy  dopasowane były do możliwości funkcjonalnych i niepełnosprawności uczestników spartakiady. Drużyny sportowców rywalizowały w konkurencjach, dobranych tak, aby jak największa liczba osób mogła poczuć smak współzawodnictwa. Były to: sztafetowy bieg z pałeczką, bieg z przeszkodami, skok obunóż, król strzelców, zakupowe szaleństwo, woreczki do celu, gąsienica z piłką, balonowe pary, przeciąganie liny, motyle na łące pachnącej, toczenie piłką lekarską, łamigłówka. Pozostali uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, a myślą przewodnią było hasło tegorocznych Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. Były bańki mydlane puszczane przez sympatycznego Klowna, zajęcia sensoryczne, malowanie obrazów na foli, loteria itp. Na placu rozstawione były, foto ścianki z otworem na głowę do robienia zdjęć, przygotowane tematycznie do imprezy sportowej.  Nie zabrakło również grilla i wspólnej degustacji zdrowego jedzenia. Wszyscy mogliśmy skosztować różnego rodzaju koktajlów warzywno-owocowych, smacznych gofrów
z musem dyniowym i innych zdrowych przekąsek. Rozgrywki i zabawy dostarczyły uczestnikom wiele emocji, dały radość i zadowolenie z osiągniętego celu i przezwyciężania własnych ograniczeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy spartakiady nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami, bo w sporcie oprócz zajmowanych miejsc liczy się sam udział. Impreza pokazała nam, jak ważna jest terapia ruchem i wspólnie spędzony czas, szczególnie teraz po tak długim okresie izolacji. Mamy nadzieję, że to już za nami i to tylko smutne wspomnienie.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

Codzienna praca Świetlicy Rewalidacyjno- Rehabilitacyjnej


Tak obchodziliśmy Dni Godności
Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Zdalne przygotowania do obchodów Dnia Godności


Kolejny etap pracy zdalnej za nami


Pierwszy tydzień pracy zdalnej


 

 

 

Pracujemy w domu

W tych ciężkich czasach , w których niespodziewanie przyszło nam żyć , jak powiedziałby wielki pisarz Gabriel Garcia Marquez – w czasach zarazy , zajęcia rewalidacyjno –rehabilitacyjne uczestników przeniesione zostały do domu .

Zgodnie z zarządzeniem Starosty Powiatu Działdowskiego z dnia 23 października 2020 rokuo czasowym zawieszeniu działalności . Praca świetlicy w czasie zdalnego nauczania polega na przesyłaniu rodzicom codziennych informacji dotyczących zajęć świetlicowych . Z uwagi na słuszne obawy przed możliwym przeciążeniem materiału , terapeuci zaproponowali , aby skupić się na propozycjach , które nie wymagają prowadzenia zajęć online i zbyt dużego obciążenia uczestników jak również ich rodziców . Niektóre z nich to, np .propozycje zabaw , wykonanie różnego rodzaju zadań domowych , plastycznych czy muzycznych mogą być potraktowane jako propozycje spędzania wolnego czasu w domu , a nie zajęć dydaktycznych.  Zdalnie prowadzone zajęcia świetlicowe mają na celu zorganizowanie i urozmaicenie uczestnikom czasu wolnego w czasie kwarantanny i przebywania w domu . Jak ta praca wygląda , możecie zobaczyć na zdjęciach przysyłanych przez rodziców i opiekunów uczestników ŚR-R.

 

22 września – Spotkanie integracyjne placówek PSONI  

„Niepełnosprawni i chcą i mogą” pod takim hasłem odbyło się spotkanie integracyjne placówek PSONI ,w którym uczestnicy Świetlicy również brali udział. Nie ma imprezy , szczególnie dużej, a taką w końcu było nasze spotkanie , by nie pojawiło się ,to dziwne urządzenie ,jakim jest fotobudka, która bez dwóch zdań , zdradza wielką wyobraźnię i pozwala robić różne ciekawe zdjęcia . Kolejna atrakcja –to wystawa zdjęć i prezentacja prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne . Oto , jak bawili się uczestnicy ŚR-R, jak dzielnie pozowali i jakie piękne dzieła wykonali na podsumowanie imprezy .

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz