KWIECIEŃ 2023
Powolutku zbliżamy się do końca obecnego miesiąca. Kwiecień był pełen wrażeń a także zadumy, nadziei i wiary. Obecny miesiąc jest miesiącem świadomości autyzmu dlatego, razem z innymi grupami, braliśmy udział w niebieskim spacerze dla autyzmu. W kolejnych dniach zapanowała na świetlicy świąteczna atmosfera. Wspólne pogadanki na temat nadchodzących Świąt Wielkanocnych, pielęgnowanie tradycji świątecznych. Odwiedził nas również zajączek, który schował nam w różnych częściach placówki, upominki dla nas. Zabawa była znakomita, wszyscy znaleźli coś dla siebie. W Wielkim Tygodniu odbyło się również spotkanie wielkanocne. Wszyscy usiedliśmy do wspólnego śniadania i wspólnie cieszyliśmy się z nadchodzących świąt. Po przerwie wróciliśmy z naładowanymi w pełni akumulatorami, gotowi do pracy. Obchodziliśmy dzień kultury, dlatego z tego powodu zrobiliśmy na Sali nasze osobiste kino, gdzie oglądaliśmy „Śpiącą Królewnę”. Odbywały się również zajęcia codzienne, ćwiczenia sensoryczne, rytmiczne. Pod koniec miesiąca obchodziliśmy Dzień Ziemi, przygotowaliśmy obrazki które wyklejaliśmy plasteliną. W poniedziałek oraz we wtorek zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne. Wspólnie upiekliśmy pyszne babeczki, które zjedliśmy ze smakiem a kolejnego dnia sami przygotowaliśmy sobie śniadanie bo jak wiadomo trening czyni mistrza.
MARZEC 2023
Miesiąc marzec, w naszej świetlicy, okazał się miesiącem pełnym wrażeń oraz pięknej pogody, z której oczywiście skorzystaliśmy. Byliśmy na spacerze, celem okazała się szkoła ponadpodstawowa. Tam na szkolnym orliku przyglądaliśmy się lekcji wychowania fizycznego oraz troszkę sami skorzystaliśmy z boiska oby aktywnie spędzić dzień. W kolejnych dniach obchodziliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Przepięknym kwiatkom i pysznym słodkościom nie było końca. Ogromnym wydarzeniem okazał się koncert zespołu Enej. Goście zagrali akustycznie swoje największe przeboje a my się bawiliśmy super. Po koncercie otrzymaliśmy autografy oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W danym miesiącu obchodziliśmy również I Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Z różnych materiałów wykonaliśmy Marzannę aby wiosna została już z nami. Mieliśmy na sobie również kolorowe skarpetki, które są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. W naszej placówce odbył się również koncert przed rekolekcyjny zespołu Religion Łukasz Gesek. Mogliśmy posłuchać autorskich piosenek religijnych wykonawcy.
LUTY 2023
W miesiącu styczeń w świetlicy rewalidacyjno-rehabilitacyjnej uczestniczy wykonali :
- woreczki sensoryczne,
- maski karnawałowe,
- sztuczny śnieg,
- serduszka z masy solnej z okazji Dnia Babci i Dziadka,
- zabawy z utrwaleniem nazw figur geometrycznych,
Uczestnicy ŚR-R podczas różnych zajęć
"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością"
Czerwiec 2022
11 LISTOPADA
Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA placówek PSONI w Działdowie
9 czerwca to "Dzień Przyjaciela", najlepiej spędzić go w gronie swoich przyjaciół.
My tak właśnie zrobiliśmy. W tym dniu w Stowarzyszeniu, odbyła się Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA uczestników placówek PSONI Koło w Działdowie (duże grono przyjaciół). Spartakiada była połączona z XXIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem „Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina”.
Całe wydarzenie było dofinansowane ze środków PFRON, za pośrednictwem PCPR
w Działdowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Paweł Cieśliński Starosta Powiatu Działdowskiego, Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego, Pani Katarzyna Napiwocka Dyrektor PCPR w Działdowie, a w imieniu Pana dyrektora PFRON Janusza Surmacz z Olsztyna, Iwona Sosnowska i Justyna Byczkowska. Przy pięknie przystrojonym terenie zielonym wokół siedziby PSONI i słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze zmagania sportowe. Jednak zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia MiniSPARTAKIADY dokonali wspólnie: Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego i Pani Anna Bonisławska Przewodnicząca Zarządu Koła. Konkurencje sportowe, gry i zabawy dopasowane były do możliwości funkcjonalnych i niepełnosprawności uczestników spartakiady. Drużyny sportowców rywalizowały w konkurencjach, dobranych tak, aby jak największa liczba osób mogła poczuć smak współzawodnictwa. Były to: sztafetowy bieg z pałeczką, bieg z przeszkodami, skok obunóż, król strzelców, zakupowe szaleństwo, woreczki do celu, gąsienica z piłką, balonowe pary, przeciąganie liny, motyle na łące pachnącej, toczenie piłką lekarską, łamigłówka. Pozostali uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, a myślą przewodnią było hasło tegorocznych Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. Były bańki mydlane puszczane przez sympatycznego Klowna, zajęcia sensoryczne, malowanie obrazów na foli, loteria itp. Na placu rozstawione były, foto ścianki z otworem na głowę do robienia zdjęć, przygotowane tematycznie do imprezy sportowej. Nie zabrakło również grilla i wspólnej degustacji zdrowego jedzenia. Wszyscy mogliśmy skosztować różnego rodzaju koktajlów warzywno-owocowych, smacznych gofrów
z musem dyniowym i innych zdrowych przekąsek. Rozgrywki i zabawy dostarczyły uczestnikom wiele emocji, dały radość i zadowolenie z osiągniętego celu i przezwyciężania własnych ograniczeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy spartakiady nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami, bo w sporcie oprócz zajmowanych miejsc liczy się sam udział. Impreza pokazała nam, jak ważna jest terapia ruchem i wspólnie spędzony czas, szczególnie teraz po tak długim okresie izolacji. Mamy nadzieję, że to już za nami i to tylko smutne wspomnienie.
Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.
Codzienna praca Świetlicy Rewalidacyjno- Rehabilitacyjnej
Tak obchodziliśmy Dni Godności
Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Zdalne przygotowania do obchodów Dnia Godności
Kolejny etap pracy zdalnej za nami
Pierwszy tydzień pracy zdalnej
Pracujemy w domu
W tych ciężkich czasach , w których niespodziewanie przyszło nam żyć , jak powiedziałby wielki pisarz Gabriel Garcia Marquez – w czasach zarazy , zajęcia rewalidacyjno –rehabilitacyjne uczestników przeniesione zostały do domu .
Zgodnie z zarządzeniem Starosty Powiatu Działdowskiego z dnia 23 października 2020 rokuo czasowym zawieszeniu działalności . Praca świetlicy w czasie zdalnego nauczania polega na przesyłaniu rodzicom codziennych informacji dotyczących zajęć świetlicowych . Z uwagi na słuszne obawy przed możliwym przeciążeniem materiału , terapeuci zaproponowali , aby skupić się na propozycjach , które nie wymagają prowadzenia zajęć online i zbyt dużego obciążenia uczestników jak również ich rodziców . Niektóre z nich to, np .propozycje zabaw , wykonanie różnego rodzaju zadań domowych , plastycznych czy muzycznych mogą być potraktowane jako propozycje spędzania wolnego czasu w domu , a nie zajęć dydaktycznych. Zdalnie prowadzone zajęcia świetlicowe mają na celu zorganizowanie i urozmaicenie uczestnikom czasu wolnego w czasie kwarantanny i przebywania w domu . Jak ta praca wygląda , możecie zobaczyć na zdjęciach przysyłanych przez rodziców i opiekunów uczestników ŚR-R.
22 września – Spotkanie integracyjne placówek PSONI
„Niepełnosprawni i chcą i mogą” pod takim hasłem odbyło się spotkanie integracyjne placówek PSONI ,w którym uczestnicy Świetlicy również brali udział. Nie ma imprezy , szczególnie dużej, a taką w końcu było nasze spotkanie , by nie pojawiło się ,to dziwne urządzenie ,jakim jest fotobudka, która bez dwóch zdań , zdradza wielką wyobraźnię i pozwala robić różne ciekawe zdjęcia . Kolejna atrakcja –to wystawa zdjęć i prezentacja prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne . Oto , jak bawili się uczestnicy ŚR-R, jak dzielnie pozowali i jakie piękne dzieła wykonali na podsumowanie imprezy .