GALERIA DO 2022/2023

Grudzień 2023

Zima, zima, zima… Pada, pada śnieg a ja jadę w świat sankami, sanki dzwonią dzwoneczkami. Dzyń, dzyń ;)

Miesiąc zimowy, mający w sobie najpiękniejsze święta w roku czyli Boże Narodzenie.

Zaczęliśmy go od wspólnie spędzonej Wigilii połączonej z zakończeniem roku terapeutycznego. Podjęliśmy bardzo dużo gości. Byli z nami rodzice, Panie które sprawują opiekę nad projektem naszej świetlicy, nasze panie z kadry oraz Mikołaj;) jego chyba wyczekiwaliśmy najbardziej. Aż łza w oku się kręci gdy wspominamy ten magiczny dzień, gdzie królowała radość, miłość i szczęście.

Kolejnego dnia, uwaga bo to hit, mieliśmy gości, energicznych gości. Udało się nam zaprosić do naszej placówki zespół Eratox;) koncert był mega, bawiliśmy się świetnie. Oby więcej takich dni, gdyż potrafimy zwinąć parkiet gdy tańczymy;)

Mieliśmy trochę pracy, pisaliśmy list do Mikołaja ale także zostaliśmy zaproszeni na Wigilię Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dziękujemy Wam kochani, że co rok możemy wspólnie z Wami przeżywać nadchodzące święta.

Kochani pragniemy wszystkim złożyć życzenia, wesołych świąt Bożego Narodzenia;) aby gwiazda betlejemska oświecała Wam drogę, aby miłość i pokój panowały w każdym domu, aby zdrowie wam dopisywało a Mikołaj zostawił pod choinką choć część Waszych marzeń;)

W nadchodzącym Nowym Roku życzymy samych sukcesów a w sylwestra szampańskiej zabawy do białego rana;)

 

Listopad 2023

Listopad jest miesiącem długim, szarym i ponurym ale nasza świetlica zaczarowała go i zmieniła. Stał się barwny, magiczny i intensywny;)

Zaczęliśmy od balu z okazji Dnia Postaci z Bajek. Mieliśmy super przebrania i bawiliśmy się wyśmienicie.

W tym miesiącu nasz kolega Marcin wyprawił swoje imieniny, poczęstował nas pycha ciastem a my zaśpiewaliśmy mu głośne sto lat.

Z okazji Dnia Niepodległości przygotowaliśmy z krepy flagi.

Nasza Pani Kasia, z którą mamy zajęcia z muzykoterapii, postanowiła nas nauczyć grać na perkusji. Jest to bardzo ciekawy instrument a gra na nim sprawiła nam wiele radości.

Hucznie również obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każdy z nas przyniósł swojego ulubionego, słuchaliśmy bajek o misiu, wykonaliśmy sporo prac.

Na koniec mamy najlepsze, 29.11.20233 odbył się na naszej sali Bal Andrzejkowy. Zaprosiliśmy na niego naszych przyjaciół z programu Rehabilitacja 25+. Dziękujemy Wam za to, że mogliśmy wspólnie się bawić, wróżyć i mamy nadzieję, że takich spotkań przed nami jeszcze będzie więcej;)

Jesteście ciekawi jak to wszystko wyglądało? Łapcie nasze fotki a już niebawem relacja z wszystkich wydarzeń, ważnych dni jakie będą miały miejsce w grudniu;)

Trzymajcie się kochani zdrowo;)

 

Październik 2023

Kolejny miesiąc wyzwań, ważnych dni za nami ale zacznijmy od początku;) w październiku głównie ćwiczyliśmy nasze umiejętności motoryczne ale też i kształtowaliśmy zachowania społeczne. Mieliśmy również przyjemność być gośćmi na urodzinach naszego kolegi. Czy wiecie kto je obchodził? Powiemy Wam, to był nasz Tomek. Jeszcze raz Tomeczku samych słonecznych dni w życiu życzymy;)

W naszym ośrodku również świętowaliśmy jubileusz OREW, NSPdP oraz WTZ. Towarzyszyły nam spore emocje bo wiecie, braliśmy udział w konkursie kulinarnym i wszystko poszło po naszej myśli. Okazało się, że świetni z nas kucharze. Z pomocą przyszły nam nasze niezastąpione Panie i wspólnymi siłami zrobiliśmy przepyszne Tiramisu. Nasza koleżanka Aga dała nawet popis swoich magicznych umiejętności i razem z innymi czarowała na scenie.

Jak wyżej wspomnieliśmy, kucharze z nas nieźli, dlatego postanowiliśmy też zorganizować kawiarenkę. Świetlica R-R u siebie na sali gościła praktycznie cały ośrodek, częstowała przygotowanymi słodkościami oraz pyszną kawką i zimową herbatką. Obserwujcie nas, pokażemy jeszcze nieraz co potrafimy zdziałać w kuchni;)

Przyszedł również czas zadumy gdyż wielkimi krokami zbliża się 1 Listopad czyli Dzień Wszystkich Świętych. Wisława Szymborska powiedziała „ Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. My pamiętamy… Zapaliliśmy świeczki razem z grupą ale też i zapalimy na grobach swoich najbliższych.

 

Po wakacjach, w pełnym składzie, wróciliśmy z naładowanymi bateriami

Pogoda, choć mamy wrzesień, dopisywała nam. W obecnym miesiącu, nasza Karolinka, obchodziła urodziny. Postaraliśmy się aby były one wyjątkowe. Wszyscy znacie na pewno naszą Panią Michalinę, która jest fizjoterapeutą. Z racji tego, że we wrześniu jest obchodzony Światowy Dzień Fizjoterapeuty, postanowiliśmy cały nasz czas poświęcić na ćwiczenia.

27 września odbył się u nas wyjątkowy bieg a dlaczego? Już wszystko tłumaczę. Razem z  uczestnikami Rehabilitacji 25+, opiekunami, Panią Przewodniczącą Anną Bonisławską i Panią Dyrektor Karoliną Topolewską pobiegliśmy w piżamach dla dzieci chorych onkologicznie. Dlaczego wrzesień? Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego. Dlaczego piżama? Bo to strój w którym dzieciaki na onkologii spędzają całe tygodnie a nawet miesiące. Kochani akcja jest fantastyczna, to znakomite uczucie móc pomagać. Motorem napędowym jest Fundacja „ Gdy liczy się czas”, zachęcamy do odwiedzenia ich strony na fb oraz przekazania swojej cegiełki „5 złotówka dla dziecka zdrówka”. Mamy nadzieję, że nasz bieg obudzi  w nas wszystkich anioły bo pamiętajcie, pomaganie uskrzydla;).

#fundacjaGdyLiczySięCzas

#biegwpiżamie2023

 

Wycieczka...

Taak, mamy to;) w sierpniu oprócz zajęć i pracy wybraliśmy się całą naszą paczką na wycieczkę. Wyruszyliśmy rano i przed godziną 9.00 byliśmy na miejscu czyli w urokliwej, pełnej zwierząt Farmie Noego w Kiełpinach. Rozpoczęliśmy przygodę od ogniska. Wspólne pieczenie kiełbasek, śpiew i zabawa napędzała nas aby dzień spędzić bardzo aktywnie. Przejazd bryczką okazał się możliwy dla nas wszystkich a i niektórzy również oddali się bezgranicznie jeździe konnej. Mogliśmy również nakarmić zwierzątka, które tylko czekały aż podamy im smaczną marchewkę. My również musieliśmy coś zjeść a jakie danie lubią wszyscy? Możemy Wam podpowiedzieć, jest okrągłą, ma pyszne ciasto, dużo sera oraz innych dodatków. Czy już wiecie co mamy na myśli? Oczywiście, jest to pizza. Po posiłku przyszedł czas aby zrealizować kolejny punkt naszej wyprawy, mianowicie udaliśmy się w podróż do Lidzbarka a dokładnie do Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej… Jakie tam są wozy, jakie sprzęty. Druhowie oprowadzili nas po muzeum, dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat jednych z pierwszych sprzętów służących do gaszenia pożarów, poznaliśmy kawał historii ale i też mogliśmy zobaczyć oraz spróbować poczuć się jak strażak trzymając w rękach wąż. Ostatnim punktem wyprawy były lody w najlepszej lidzbarskiej lodziarni.
Jesteśmy z siebie bardzo dumni, pokazaliśmy, że nie ma dla nas barier oraz dążymy do celu. Nie udałoby się nam to gdyby nie nasza kadra: Pani Marta, Pani Michalina, Pan Łukasz oraz Pani Ania którzy pomagali nam tego dnia, również wymyślili cały plan wycieczki i zaplanowali najdrobniejsze szczegóły.  Nasi rodzice, którzy razem z nami pokonywali rzeczy dla nas trudne, byli przy nas tego dnia, wspierali. 

 

Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy okazali nam wsparcie oraz serce:
*Farma Noego Kiełpiny
*Masarnia Kamińscy Lidzbark
*Piekarnia GS Lidzbark
*Andrew Pub Gródki
*Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku
*Bistro Jednorożec

 

 

Wakacje, znów będą wakacje…

Na każdych zajęciach z muzykoterapii Agnieszka śpiewała nam tę piosenkę a zarazem przypominała, że weszliśmy w ostatni miesiąc naszej pracy przed wakacjami.

Czas minął nam na dobrej zabawie, wybraliśmy się na lody, grillowaliśmy wspólnie. Oczywiście nie zabrakło elementów naszej codziennej pracy. Usprawnialiśmy naszą motorykę, pobudzaliśmy nasze zmysły. Co dzień mieliśmy poranną gimnastykę aby rozbudzić się. Spacerom nie było końca. Ostatniego dnia czerwca byliśmy ostatni dzień, na koniec dnia życzyliśmy sobie miłych, zdrowych oraz bezpiecznych wakacji.

Widzimy się w sierpniu!

 

MAJ 2023

„I wtedy przyszedł maj, zrobiło się gorąco”. Miesiąc pracowity a zarazem pod znakiem szczególnych imprez. Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to chyba najważniejsze wydarzenie naszego ośrodka. Wtedy jesteśmy wszyscy, jesteśmy jednością i pokazujemy, że nie ma mię dzy nami barier. Cykl był podzielony na dwa dni. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy we mszy świętej a drugiego spotkaliśmy się na pikniku w parku. Było mnóstwo atrakcji, przepyszne jedzonka a my spędziliśmy ten czas ze swoimi rodzicami. Kolejne tygodnie minęły nam na pracy, ćwiczyliśmy intensywnie oraz trenowaliśmy grafomotorykę. Kolejną ważną okazją do świętowania był dzień mamy. Wykonaliśmy dla nich przepiękne laurki, udało nam się zmontować film, dzięki pomocy P. Łukasza z naszą częścią artystyczną. Nasze Panie upiekły specjalny tort na tę okazję, zjedliśmy lody i świetnie się bawiliśmy a wszystko to aby wyrazić jak ogromnie jesteśmy wdzięczni naszym mamom za serce, które ofiarują nam każdego dnia.

KWIECIEŃ 2023

Powolutku zbliżamy się do końca obecnego miesiąca. Kwiecień był pełen wrażeń a także zadumy, nadziei i wiary. Obecny miesiąc jest miesiącem świadomości autyzmu dlatego, razem z innymi grupami, braliśmy udział w niebieskim spacerze dla autyzmu. W kolejnych dniach zapanowała na świetlicy świąteczna atmosfera. Wspólne pogadanki na temat nadchodzących Świąt Wielkanocnych, pielęgnowanie tradycji świątecznych. Odwiedził nas również zajączek, który schował nam w różnych częściach placówki, upominki dla nas. Zabawa była znakomita, wszyscy znaleźli coś dla siebie. W Wielkim Tygodniu odbyło się również spotkanie wielkanocne. Wszyscy usiedliśmy do wspólnego śniadania i wspólnie cieszyliśmy się z nadchodzących świąt. Po przerwie wróciliśmy z naładowanymi w pełni akumulatorami, gotowi do pracy. Obchodziliśmy dzień kultury, dlatego z tego powodu zrobiliśmy na Sali nasze osobiste kino, gdzie oglądaliśmy „Śpiącą Królewnę”. Odbywały się również zajęcia codzienne, ćwiczenia sensoryczne, rytmiczne. Pod koniec miesiąca obchodziliśmy Dzień Ziemi, przygotowaliśmy obrazki które wyklejaliśmy plasteliną. W poniedziałek oraz we wtorek zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne. Wspólnie upiekliśmy pyszne babeczki, które zjedliśmy ze smakiem a kolejnego dnia sami przygotowaliśmy sobie śniadanie bo jak wiadomo trening czyni mistrza.

MARZEC 2023

Miesiąc marzec, w naszej świetlicy, okazał się miesiącem pełnym wrażeń oraz pięknej pogody, z której oczywiście skorzystaliśmy. Byliśmy na spacerze, celem okazała się szkoła ponadpodstawowa. Tam na szkolnym orliku przyglądaliśmy się lekcji wychowania fizycznego oraz troszkę sami skorzystaliśmy z boiska oby aktywnie spędzić dzień. W kolejnych dniach obchodziliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Przepięknym kwiatkom i pysznym słodkościom nie było końca. Ogromnym wydarzeniem okazał się koncert zespołu Enej. Goście zagrali akustycznie swoje największe przeboje a my się bawiliśmy super. Po koncercie otrzymaliśmy autografy oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W danym miesiącu obchodziliśmy również I Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Z różnych materiałów wykonaliśmy Marzannę aby wiosna została już z nami. Mieliśmy na sobie również kolorowe skarpetki, które są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. W naszej placówce odbył się również koncert przed rekolekcyjny zespołu Religion Łukasz Gesek. Mogliśmy posłuchać autorskich piosenek religijnych wykonawcy.

 

LUTY 2023


 

W miesiącu styczeń w świetlicy rewalidacyjno-rehabilitacyjnej uczestniczy wykonali :

- woreczki sensoryczne,

- maski karnawałowe,

- sztuczny śnieg,

- serduszka z masy solnej z okazji Dnia Babci i Dziadka,

- zabawy z utrwaleniem nazw figur geometrycznych,

 

Uczestnicy ŚR-R podczas różnych zajęć

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością"

 

Czerwiec 2022

 

 

11 LISTOPADA

 

 

Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA placówek PSONI w Działdowie


9 czerwca to "Dzień Przyjaciela", najlepiej spędzić go w gronie swoich przyjaciół.
My tak właśnie zrobiliśmy. W tym dniu w Stowarzyszeniu, odbyła się Międzypokoleniowa MiniSPARTAKIADA uczestników placówek PSONI Koło w Działdowie (duże grono przyjaciół). Spartakiada była połączona  z XXIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem    „Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina”. 
Całe wydarzenie było dofinansowane ze środków PFRON, za pośrednictwem PCPR
w Działdowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan  Paweł Cieśliński Starosta Powiatu Działdowskiego, Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego, Pani Katarzyna Napiwocka Dyrektor PCPR w Działdowie, a w imieniu Pana dyrektora PFRON Janusza Surmacz z Olsztyna, Iwona Sosnowska i Justyna Byczkowska.  Przy pięknie przystrojonym terenie zielonym wokół siedziby  PSONI i słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze zmagania sportowe. Jednak zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia MiniSPARTAKIADY dokonali wspólnie: Pan Marian Brandt Wicestarosta Powiatu Działdowskiego i Pani Anna Bonisławska Przewodnicząca Zarządu Koła. Konkurencje sportowe, gry i zabawy  dopasowane były do możliwości funkcjonalnych i niepełnosprawności uczestników spartakiady. Drużyny sportowców rywalizowały w konkurencjach, dobranych tak, aby jak największa liczba osób mogła poczuć smak współzawodnictwa. Były to: sztafetowy bieg z pałeczką, bieg z przeszkodami, skok obunóż, król strzelców, zakupowe szaleństwo, woreczki do celu, gąsienica z piłką, balonowe pary, przeciąganie liny, motyle na łące pachnącej, toczenie piłką lekarską, łamigłówka. Pozostali uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich, a myślą przewodnią było hasło tegorocznych Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. Były bańki mydlane puszczane przez sympatycznego Klowna, zajęcia sensoryczne, malowanie obrazów na foli, loteria itp. Na placu rozstawione były, foto ścianki z otworem na głowę do robienia zdjęć, przygotowane tematycznie do imprezy sportowej.  Nie zabrakło również grilla i wspólnej degustacji zdrowego jedzenia. Wszyscy mogliśmy skosztować różnego rodzaju koktajlów warzywno-owocowych, smacznych gofrów
z musem dyniowym i innych zdrowych przekąsek. Rozgrywki i zabawy dostarczyły uczestnikom wiele emocji, dały radość i zadowolenie z osiągniętego celu i przezwyciężania własnych ograniczeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy spartakiady nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami, bo w sporcie oprócz zajmowanych miejsc liczy się sam udział. Impreza pokazała nam, jak ważna jest terapia ruchem i wspólnie spędzony czas, szczególnie teraz po tak długim okresie izolacji. Mamy nadzieję, że to już za nami i to tylko smutne wspomnienie.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

Codzienna praca Świetlicy Rewalidacyjno- Rehabilitacyjnej


Tak obchodziliśmy Dni Godności
Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Zdalne przygotowania do obchodów Dnia Godności


Kolejny etap pracy zdalnej za nami


Pierwszy tydzień pracy zdalnej


 

 

 

Pracujemy w domu

W tych ciężkich czasach , w których niespodziewanie przyszło nam żyć , jak powiedziałby wielki pisarz Gabriel Garcia Marquez – w czasach zarazy , zajęcia rewalidacyjno –rehabilitacyjne uczestników przeniesione zostały do domu .

Zgodnie z zarządzeniem Starosty Powiatu Działdowskiego z dnia 23 października 2020 rokuo czasowym zawieszeniu działalności . Praca świetlicy w czasie zdalnego nauczania polega na przesyłaniu rodzicom codziennych informacji dotyczących zajęć świetlicowych . Z uwagi na słuszne obawy przed możliwym przeciążeniem materiału , terapeuci zaproponowali , aby skupić się na propozycjach , które nie wymagają prowadzenia zajęć online i zbyt dużego obciążenia uczestników jak również ich rodziców . Niektóre z nich to, np .propozycje zabaw , wykonanie różnego rodzaju zadań domowych , plastycznych czy muzycznych mogą być potraktowane jako propozycje spędzania wolnego czasu w domu , a nie zajęć dydaktycznych.  Zdalnie prowadzone zajęcia świetlicowe mają na celu zorganizowanie i urozmaicenie uczestnikom czasu wolnego w czasie kwarantanny i przebywania w domu . Jak ta praca wygląda , możecie zobaczyć na zdjęciach przysyłanych przez rodziców i opiekunów uczestników ŚR-R.

 

22 września – Spotkanie integracyjne placówek PSONI  

„Niepełnosprawni i chcą i mogą” pod takim hasłem odbyło się spotkanie integracyjne placówek PSONI ,w którym uczestnicy Świetlicy również brali udział. Nie ma imprezy , szczególnie dużej, a taką w końcu było nasze spotkanie , by nie pojawiło się ,to dziwne urządzenie ,jakim jest fotobudka, która bez dwóch zdań , zdradza wielką wyobraźnię i pozwala robić różne ciekawe zdjęcia . Kolejna atrakcja –to wystawa zdjęć i prezentacja prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne . Oto , jak bawili się uczestnicy ŚR-R, jak dzielnie pozowali i jakie piękne dzieła wykonali na podsumowanie imprezy .

Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz